UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Stojí za to si zatančit Poslední tango v Havaně s Františkem Kotletou

Stojí za to si zatančit Poslední tango v Havaně s Františkem Kotletou
15.09.2018

Tomáš Kosek znovu řeší netradiční případy spojené s magií, démony, zombie, čarodějky a děsivými artefakty.

František Kotleta, rodák z blízkého Bruntálu, znovu přijíždí se svým cirkusem. Po Příliš dlouhé swingers party, kterou následovaly Velké problémy v malém Vietnamu, se vrací náš oblíbený ansámbl ve složení Tomáš Kosek (bývalý religionista a etnolog, Dominika (bývalá prostitutka) a Eliška (agentka interpolu).

Tentokrát se díky autorově imaginaci vypravíme do čtyř světově proslulých metropolí, abychom s Tomášem Koskem a jeho děvčaty čelili magii. Proč? Protože slovy hlavního hrdiny „Magie je jako mor. Otravuje duši víc než peníze nebo politická moc.“

V titulní povídce se Tomáš a Dominika zapletou v hlavním městě Ostrova svobody s kultem Sánterí. Zároveň se pokusí překazit kontrarevoluci.

V Ústí nad Labem se pustí do vyšetřování úmrtí několika regionálních politiků a zaplete se s tamní romskou komunitou.

V Tokiu pak při pokažené soukromé dražbě bude čelit nejen Jakuze.

A v městě nad Seinou se zaplete do souboje dvou starodávných frakcí. To, že při tom narazí i na své dávno mrtvé parťáky, mu život ještě více zkomplikuje.

A protože se Kosek chová tak trochu jako buldozer v porcelánu, není o akci tam či onde nouze. Navíc je okořeněna sexuální magií, jak jsme u jeho party zvyklí. Ostatně Poslední Tango v Havaně je už třetí knihou, kterou jesenický Mauglí těmto svérázným vyšetřovatelům paranormálních zločinů věnoval.

Formálně nemám knize co vytknout. Akce střídá akci. Občas padne popkulturní hláška a děj ubíhá jako splašený hroch. Sexuálních scén je tak akorát, aby kniha nepůsobila jako vlhký sen nadrženého puberťáka. Navíc především první dvě povídky nabízejí zajímavý exkurz do českým čtenářům běžně neznámých náboženství. Ať první hodí kamenem, kdo ví něco víc o Sánterí či cikánské magii.

Ostatně právě první dvě povídky mi přijdou ze všech Koskových dobrodružství nejlepší.

Možná se Tomáš Kosek ještě někdy vrátí, ale i kdyby odjel do západu slunce navždy, stálo i jeho poslední Tango za přečtení.
80% Jan Procházka

Protože jsem při čtení přemýšlel, nakolik má František Kotleta jen bujnou fantazii a nakolik čerpal z vlastních životních zážitků, odhodlal jsem se ho přímo zeptat. Takže jako bonus ke své recenzi přikládám autorovo vyjádření k jeho tangu v Havaně.

„Váš hrdina Tomáš Kosek cestuje na Kubu, kde se účastní sánterijských obřadů, a v Tokiu zase čelí tamním démonům. Tak mě napadlo, jestli jste se tam vydal jako Lucie Lukačovičová, která kvůli svým Strážcům času odjela studovat do Japonska, nebo vám ke studiu stačil Google? Já bych tipoval spíš to první.“

„Karel May neměl Google, ale fantazii a funguje to dodnes. Takže jasně, můžeš psát o Japonsku a znát ho jenom z porna, což je stejně nejlepší způsob, jak poznávat cizí kultury. Ale jo, všude jsem byl a všechno viděl. Nějak jsem měl v životě kliku, že jsem se mohl toulat po světě, a ještě mi za to platili a celníci nikdy na nic nepřišli. Furt je lepší ty věci zažít a vidět. Každej holt není dobrej jako Karel May.“ 

„V druhé povídce, která se jmenuje Těžký týden v Ústí nad Labem, se Kosek potýká s cikánskou magií. Opravdu cikánská magie existuje?“

„Magie je víra, původní víra spojená s duchy, bohy, magickými rituály. V romské komunitě se ještě vyskytuje a má mnoho fascinujících prvků, které se objevují třeba v mém oblíbeném vúdú. Když ji popisuji, tak si nevymýšlím, ale používám skutečně podstatu toho, jak v ni lidé věří a jaká je její tradice. O to se  snažím u většiny magických systémů, se kterými se mí hrdinové potkávají. Ale samozřejmě, když potřebuji něco nějak zaonačit, tak si to taky vymyslím. V každém autorovi je kus Karla Maye.“

(Volné pokračování knih Příliš dlouhá swingers
party
Velké problémy v Malém Vietnamu)
Série: Tomáš Kosek (3.)
Žánr: Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno: 2018, Epocha (ČR, od r. 1989)

1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 300
Autor obálky: Luis Royo
měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7557-133-5
Cena: 299,- Kč, cena při nákupu přes eshop: 224,- KčKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.