UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Stojí za to pustit si písečného červa do uší

Stojí za to pustit si písečného červa do uší
09.09.2018

Recenze audioknihy Duna Jana Procházky

Skalní fanoušci počítačových her si možná ještě pamatují na jednu z prvních realtimových strategií z roku 1992. Tu pod názvem Dune II. vydalo Westwood Studios. Filmoví fanoušci si pak jistě vzpomenou na ikonické film „Duna“ Davida Lynche, který natočil roku 1984. Jenže ani hra a ani film (a ještě několik dalších her a televizních minisérií) by nevzniklo, kdyby Frank Herbert roku 1965 nevydal svůj původní román Duna. Ten se dočkal dalších pěti pokračování z Herbertova pera a dalších dvou pokračování a dvou prequelových trilogií, jejichž napsání se chopil autorův syn Brian ve spolupráci s Kevinem J. Andersonem.

Příběh se odehrává ve vzdálené budoucnosti na pouštní planetě Arrakis, kam jako nový správce přilétá lord Leto Atreides, se svou rodinou. Arrakis není jen tak obyčejná planeta jako třeba Tatooine. Naopak – Arrakis je jedinou planetou ve vesmíru, na níž se těží vzácné „koření“. To prodlužuje lidský život, zlepšuje zdraví, a hlavně bez něj nelze provádět mezihvězdné cesty. A tak dělá „koření“ z Arrakis tu nejdůležitější planetu ve vesmíru. Jenže je to také velice drsná pouštní planeta, na níž krom místních domorodců – Fremenů – žijí i obrovští píseční červi. Také je to planeta, která byla až do teď pod správou nelítostného rodu Harkoneenů, a ti své zájmy chtějí hájit dál. A nejen oni, ale i Kosmická gilda nebo záhadné sesterstvo Bene Gesserit. Začíná se tak boj o Arrakis a o vliv v celém Impériu.

Jenže sebe lepší space opera se neobejde bez silného hrdiny. A tak na pozadí intrik v intrikách jiných intrik a plánech v plánech jiných plánů, sledujeme přerod Letova potomka Paula Atreida ze šlechtického syna, ve vůdce a válečníka.

Duna není jen jedním z pilířů žánru, ale také nadčasovým románem, který se dotýká takových témat, jako jsou ekologie, náboženství či obětování jedince ve prospěch celku. Proto byla oceněna prestižními cenami Hugo a Nebula.

Jak jsem psal na začátku své recenze, byla Duna zpracována jako film, minisérie i počítačové hry. Není tedy divu, že po ní začala pošilhávat i audio vydavatelství. Z těch domácích se jejího vydání ujalo OneHotBook Martina Pilaře.

Pod režijním vedením Petra Gojdy (pro OneHotBook režíroval audioknihu Blade Runner) se role narátorky zhostila Jana Stryková v roli princezny Irulán .Její hlas můžete znát z Mycelia či skvělé audioknihy Umina verze. Protože Jana Stryková čte pouze úryvky z knih princezny Irulán, které uvozují každou kapitolu knihy, nebudu se jí nijak zvlášť věnovat. Její přednes je bezchybný a je pěkným protipólem k hlasu vypravěče a hlavního tahouna audioknihy. Tím je držitel Ceny Thálie 2013 Marek Holý. Ten se role vypravěče a vlastně i všech ostatních (ať už mužských či ženských rolí) zhostil na výbornou. Přestože je jeho přednes spíše civilní, dokázal pouhou změnou odstínu svého hlasu dodat nejen na dramatičnosti scénám, které si to zasloužili, ale také poetice fremenských písní a básní. Svým projevem se rozhodně vyrovná takovým protřelým matadorům, jako jsou Otakar Brousek mladší či Martin Myšička.  Ukázka.

Milým překvapením pro mě byla hudba, která svou pompézností a dramatičností vhodně doplňuje již tak skvělý zážitek z knihy. Zároveň však ve správnou chvil přejde až do melancholických tónů jež pěkně podbarvují lyrické části příběhu.

Za pochvalu stojí také krásná grafická úprava obálky. Ta svým ztvárněním předčí většinu obálek u nás vydané Duny. Takovou si zasloužila kniha, kterou vydal Baronet u příležitosti 50. výročí vydání této nesmrtelné klasiky žánru.
98% Jan Procházka

Za konzultaci děkuji Albertu Balatkovi znalci universa Duny.
Vydal: OneHotBook
Katalogové č.: AK064
EAN: 8594169480640
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 22 hodin 1 minuta
Překlad: Jindřich SmékalKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.