UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Stephen King najel Mercedesem do...

Stephen King najel Mercedesem do...
11.01.2018

Více o události v článku Michala Březiny

Televizními stanicemi se nedávno pod taktovkou Jacka Bendera (např. Lost) a v produkci samotného Stephena Kinga prohnal drsný seriál o drsném policajtovi. Říkáte si jistě, co dělá detektivka na Vanilce, ale seriál (potažmo kniha) je vlastně docela i horor a to už je nám blízké.

Všechno začne brutálním útokem šíleného vraha, který najede kradeným Mercedesem do fronty před pracákem a na jeden zátah sejme šestnáct lidí a jednou tolik jich těžce zraní. Policie je bezradná. Po dvou letech odchází hlavní vyšetřující Bill Hodges (skvělý Brendan Gleeson) do výslužby a nese si s sebou trauma z nevyřešeného případu.

Vrah, jelikož je to vskutku vyšinutý sociopat, kterému každý večer chodí maminka pošimrat lechtoně, si rád hraje a Hodgese přizve ke stolu. A hra skutečně začíná. Klasická hra na kočku a na myš, kdy různé trumfy drží tu jedna strana, tu druhá.

Hororové prvky přicházejí v těch chvílích, kdy můžeme nahlédnout do vrahova soukromí. Brzy odhalíme, že se prakticky jedná o archetyp těžkého magora, v němž se snoubí několik žánrově oblíbených postav zabijáckých monster.

Záporák je tedy jasně daný a musím dodat, že je i skvěle ztvárněný (Harry Treadaway), jednoduše se vám bude líbit, stejně jako celá plejáda vedlejších figur, neboť se jedná o celou škálu uvěřitelných obyčejných lidí.

Hrdina, vlastně co to kecám, antihrdina je věčně opilý tlusťoch, který sotva odešle sms. Jeho nemesis je právě technicky zdatný, a to velmi, trolík, který jde tak daleko, že přejíždí spoluobčany autem nebo s lehkostí vraždí nepohodlné lidi ze svého okolí a co hlavně, plánuje další masakr a daleko pompéznější, dáli se o masakrech takto mluvit. Vše má perfektně promyšlené a disponuje právě úžasnou erudicí v soudobých technologiích. Unabomber by mu mohl závidět.

Hodges se tedy nemá prakticky čeho chytit, přesto se pomalu dostává našemu chlapci na kobylku. A finále za to stojí.

Abych to pouze nechválil, podotýkám, že má každý díl hodinovou stopáž a asi u pátého si začnete říkat, jestli to oni náhodou zbytečně neprotahují, jestli by z toho nemohl být našlapaný film typu Mlčení jehňátek, tam to taky stihli za hodinu a půl. Ale je pravdou, že deset hodin sledování vám dá více prostoru nahlédnout do nitra obou protivníků a vskutku mají oba co nabídnout.

Seriálu Mr. Mercedes se daří velmi dobře (na IMDb 8,1 z 10), mnozí tvrdí, že dokonce překonal knižní předlohu. Takže se vraťme k prohnanému názvu článku, celé to má být takhle: Stephen King najel Mercedesem do srdcí spokojených diváků.

Hodnocení: 9 z 10

- - -
Projel se: Michal Březina
 
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.