UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

STEPHEN KING - DOKTOR SPÁNEK

STEPHEN KING - DOKTOR SPÁNEK
12.07.2018

Recenze Petra Šlosarčíka

Stephena Kinga (*1947) vám nejspíše nemusím nějak dlouze představovat. Tento pán kraluje literárnímu hororu už víc než 40 let, přičemž vydal přes 70 knih a zatím se nezdá, že by svůj zajetý režim (co rok to aspoň 1 kniha) mínil v dohledné době měnit. V roce 2013 byl jeho „zářezem na pažbě“ právě Doktor Spánek a tentokrát si Král (hahahaha!) ukousl pořádně velké sousto – pokračování jedné z jeho prvních a dodnes nejúspěšnějších knih, legendárního Osvícení (každý správný fanda hororu je povinen vidět aspoň filmové zpracování od Stanleyho Kubricka). Dokáže nás Stephen i po všech těch letech stále vyděsit, nebo jeho vypravěčský um konečně podlehl nelítostným zubům času?

Když jsme se naposledy potkaly s Dannym, malým chlapcem nadaným zvláštní schopností zvanou osvícení (ta mu umožňuje vidět duchy, číst myšlenky, znát útržky budoucnosti a mluvit telepaticky s ostatními kdo tuto moc mají) pokusil se jej i s jeho matkou zabít jeho vlastní otec Jack Torrance, posednutý duchy prokletého hotelu Overlook a jediným důvodem, proč se mu to nepovedlo, bylo, že hotel vyhořel a vzal Jacka s sebou. Takové věci se na člověku samozřejmě podepíší a tak je, teď už dospělý, Dan Torrance na dně. Jeho dar je pro něj prokletím a on se snaží hlasy ve své hlavě zoufale přehlušit alkoholem v množství více než velkém, díky čemuž má problém udržet si jakoukoliv práci déle než pár týdnů. Nyní přichází zkusit štěstí do malého městečka Frazier a při tom netuší, že se zde už brzy dostane do křížku se skupinou nelidských bytostí, které aby přežili, zabíjejí takové jako je on…říkají si Pravý rod a jezdí s karavany.

Tato kniha v lecčem připomíná ostatní autorova díla – především dobře popsaným prostředím amerického maloměsta i jeho obyvatel, a samozřejmě jeho typickým stylem psaní. Ten je dokonale organický a stylisticky bravurně zvládnutý (koneckonců očekávali byste od Kinga něco jiného než řemeslnou dokonalost), dialogy působí realisticky a pěkně prokreslí jednotlivé postavy. Typicky kingovské je také tempo vyprávění – kingovsky pomalé, abych byl přesný, díky čemuž nemusí kniha sednout lidem, očekávajícím adrenalinovou jízdu. Děj sleduje (s jistými skoky) více než deset let Danova života ve Frazieru, během kterých pracuje v místním hospici, chodí na setkání anonymních alkoholiků a později se seznámí i s malou Abrou která je rovněž „osvícená“, avšak mnohem silněji, než Dan, který se tak dostává do role jejího přítele a učitele. A také ochránce.

Tolik k podobnostem. A teď, čím Doktor spánek naopak vystupuje z rozlehlého moře autorovy produkce? Předně tím, že to není horor, jak by napovídala temná, atmosférická obálka. Omyl. Já se považuji za poměrně bojácného člověka, a přesto jsem za celou četbu ani jednou nepocítil opravdový strach. Co se týká záporáků, Pravý rod budete spíše litovat, než se ho bát a žádný další, lidský nebo jiný nepřítel v příběhu není (mysleli byste, že název knihy odkazuje na nějaké nadpřirozené monstrum, nebo zlou bytost, která bude chtít zabít naše hrdiny? Až se dovíte, kdo je Doktor Spánek doopravdy, neubráníte se ušklíbnutí). Ve skutečnosti je to totiž příběh o předávání štafety, o tom, že nikdy není pozdě začít znova a lépe, o boji se svou minulostí a také s alkoholem. Právě pocity alkoholika, pokoušejícího se odolat vábení flašky, jsou popsány velmi sugestivně, osobně a uvěřitelně (není tajemstvím, že King byl nějakou dobu závislým na alkoholu a při psaní tedy nejspíše čerpal i ze svých vlastních zkušeností).

Doktor Spánek je pomalu, líně si plynoucí (až úplný závěr získá trochu spád) non-hororový příběh s lidskou hloubkou, dobře napsanými, sympatickými postavami a hodnotným poselstvím. Je vidět, že King je už za vodou a může si psát, víceméně co chce (důkazem budiž detektivní trilogie pan Mercedes). Toto je totiž už od pohledu něco, co si napsal, protože chtěl, jak ostatně přiznává v doslovu: „Byl jsem rád, že jsem Dannyho Torrance znovu našel a sledoval jeho dobrodružství. Doufám, že vy také. Jestli je to tak, věrný čtenáři, tak jsme všichni spokojeni.“ A já pouze dodám, že když se vám nebude líbit, vždy můžete sáhnout po původním Osvícení. Roky mu z jeho děsuplných kvalit neubraly vůbec nic.

Stephen King
Doktor spánek
456 Stran
Vydalo: Beta-Dobrovský (2014)
Cena:479 Kč

Autor článku: Petr Šlosarčík. Narozen 2001 v Ostravě. Dysgrafik, který svoji poruchu dennodenně překonává, protože miluje čtení. Studuju gymnázium Volgogradská v Ostravě-Zábřehu, kde píšu recenze do školního časopisu. Nemám psa ani rybičky a jsem na to hrdý!

- - -
- Pro Vanili.cz připravila redaktorka Kristýna Malinková, zodpovědný redaktor Michal Březina.
- Máte šuplík plný svých fantastických povídek a článků? Pošlete je nám, my je zveřejníme. Bližší informace najdete ZDEKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.