UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Srdce na pravém místě - srdce Aporveru

Srdce na pravém místě - srdce Aporveru
17.07.2018

Recenze naší Barči Vrobelové na knižní počin Davida Šenka

Vítejte ve světě plném barev a různorodých sykon. Ve světě, kde se probudila temnota a snaží se jej pohltit. Procestujeme s hrdiny známá i dávno zapomenutá místa Aporveru při hledání Ecidilu. Místa, ve kterém se na počátku věků zrodil veškerý život.

Hlavním hrdinou je Rolan z malé vesničky jménem Werfall. Vede docela obyčejný život se svými mladšími sourozenci Irven a Svottem. Jeho život se ale obrátí vzhůru nohama, když je napadnou divoké sykony. Rolan se musí rychle rozhodnout, zda zůstane doma s rodinou, aby je ochránil, před rozšiřující nemocí, nebo se vydá na cestu, u které nemá ani jistotu, že bude úspěšná. Nakonec se rozhodne pro cestu a po spadení veškerých mostů cestuje ve svém nově vynalezeném balónu. Přiletí do rozbouřeného města Mramokaru, kde se mezitím seznámíme s Prin, dívkou, která se ho rozhodne následovat. Cesta se ovšem pro ně stává složitější a složitější s pomalu zmenšující se šancí na úspěch.

Jeden organismus
Aporver je velmi překrásně postavený svět. Sykony, jako jiný vývojový žebříček rostlin, se mi velmi zalíbily. Dodávaly totiž světu pocit barevnosti, i když se ve skutečnosti jednalo o černý text na bílém papíře.

Zároveň se jedná o klasický příběh typu: ve světě se objeví temnota a je vybrán hrdina či hrdinové, aby s ní bojovali. Kromě sem tam nějaké té akce a bitvy se nám dostane i ukázkám rozkladu lidské společnosti a proto si myslím, že doporučený věk pro čtenáře můžeme klidně zahodit a tuto knížku si mohou přečíst i straší generace. Funkce a omyly společnosti jsou tu krásně rozepsány a dodávají příběhu velmi realistický pohled. Přesto všechno zůstává v míře uchopitelné a pochopitelné pro děti. Všichni lidé v Aporveru mají totiž schopnost snít, což znamená, že sdílejí myšlenky a mají možnost nahlížet do budoucnosti. Když se tedy nakazí jedna část světa, bude se nákaza šířit dál, protože je všechno vzájemně propojené.

Zlomené srdce
I tak ovšem v knížce najdeme pár chybiček a většinou se jedná o podivné chování postav v nevhodných situacích. Ano, jsou postavy, které se při vytížené, tváří v tvář smrti, situaci mohou od srdce zasmát, ovšem u těchto postav mi to charakterně nesedělo.

Co mi ovšem vyrazilo dech, byl konec knížky. Respektive si ani nejsem jistá, jestli tam nějaký byl. Působí to, jakoby někdo v tiskárně udělal chybu a zapomněl vytisknout posledních pět stránek Příběh je useknutý, nedokončený a uspěchaný. Veškeré nadšení z příběhu spadlo a zůstalo jen zklamání.

Zachovávám si však naději, jelikož se přece jen jedná o první ze dvou knih. Srdce Aporveru si mě získalo a nepochybuji, že druhý díl udělá to samé. I když pro mě je konec jednou z nejdůležitějších částí knih, neodradí mě to od čtení druhého dílu. Právě naopak! Žádám vysvětlení a stejně tak dobrý další příběh.

7/10

DAVID ŠENK
SRDCE APORVERU
Vydal: Fragment
Stran: 136
EAN: 9788025335598

- - -
Pro Vanili.cz připravila Barča VrobelováKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.