UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Šprti & Frajeři – Takový malý vesmírný horor ve světě Legie

Šprti & Frajeři – Takový malý vesmírný horor ve světě Legie
14.05.2021

Jaké to je, když jeden z členů autorského týmu vyrostl místo na Šípkové Růžence na Vetřelcích?

Posádku Vzdorující Kraksny jsme opustili na planetě Namathé. Zatím co se Chana Aga vydala předat Chepit Chanskému odboji, Moravec, Gerasim a Vodička unesli (pardon osvobodili) ze zajetí místního správce En – ruka profesorku lingvistiky Danku Krasiňskou a dívku Amandu. Nadělali při tom spoustu epického čurbesu a v závěru knihy vstoupili do služeb místního Huntského mafiánského bosse (pardon obchodníka) Aštara. Šprti & Frajeři jsou tedy nejen přímým pokračováním Amandy – a to z pera její duchovní matky Kristýny Sněgoňové, ale především vyprávěním o první misi, kterou Moravec a spol. v Huntském žoldu napáchali.

Call of Vrakoviště

Vesmír je plný legend. Jedna z nich vypráví o neskutečně brutální poslední bitvě vyspělé civilizace Nevenů s absurdně agresivní rasou Gyaskutů, oblud tak příšerných, že by si z nich i nejhorší Lovecraftovy noční můry ukákly do plenek. Legenda také vypráví o tom, že celý sektor, v němž se bitva odehrála, je narvaný nejen spoustou skvělých nevenských technologií, ale také nástrah, pastí a trosek. Po dlouhé věky bylo tohle Vrakoviště uzavřeno před veřejností a nikdo do něj nesměl vstoupit. Proč? Protože by stačil jediný chybný krok a celý sektor by vyletěl do povětří. (Prostě takové vesmírné Pripyat). Jenže, právě uprostřed Vrakoviště se nalézá velitelská loď Nevenů a na její palubě něco po čem nový šéf Moravcovi party nesmírně touží. Tím šéfem je myšlen samozřejmě Hunta Aštar.

A jak to drží pohromadě paní Sněgoňová?

Překvapivě dobře. Autorka se s ničím nemaže. Po stručném připomenutí děje předchozí knihy se urychleně přesune k Vrakovišti, a v takřka filmovém střihu na palubu Nevenské Skořápky. A dál? Dál už je to Horizont událostí po našem. Nebo chcete–li Vetřelec. Sněgoňová tentokrát nehýří báječnými exteriéry a rozmanitými emzáckými rasami. Vystačí si s jednou na první pohled opuštěnou lodí, hutnou atmosférou strachu z neznáma a emzáky samozřejmě. Kdo četl Expresní zásilku Roberta Fabiána, bude vědět, o čem mluvím. Jenže Sněgoňová kromě přiznané pocty klasice Ridleyho Scotta přidala ještě tu špetku nekorektního humoru, onde popkulturních odkazů a (jak už je to jejím zvykem) nosnou myšlenku v podobě zamyšlení nad sporem věda versus morálka. A to celé umocnila akčními scénami. Mohlo by se zdát, že je to málo, zvláště v sérii, v níž má jít především o boj lidstva proti mimozemským okupantům. Ale vzhledem k tomu, že má mít Legie dvanáct dílů, nevidím jako problém, když si autorka odskočí k menšímu questu a neřeší ty velké věci. Vzpomeňme například na sdílený svět Kladiva na čaroděje. Naopak mi přijde hezké, že byť se ve Šprtech & Frajerech nenakopávají zadky Enlilům, dokázala autorka vtipně provázat tento díl s Kotletovou Operací Thümmel.

A co posádka Kristýno?

Kdyby byla Legie týmovkou z dílny Marvelu, dostal by každý z posádky (a že jich je po eskapádách na Namathé zase o pár víc) svůj prostor zazářit. Bohužel Sněgoňová není Stephen McFeely a nejvíce je to poznat právě na posádce. Zatím co Moravec více méně neustále propadá depresím, Gerasim výhradně toká směrem k profesorce. Ta naopak pouze poučuje a peskuje mužské osazenstvo Kraksny. Chana Aga i Amanda jsou v podstatě jen do počtu a Vodičkova role spočívá především v sbírání artefaktů. O mirské prostituce, která naše hrdiny na Vrakoviště doprovází už ani nemluvím, ta je degradována jen do role pozorovatele. Zkrátka a dobře, potenciál jednotlivých členů posádky mohl být využitý s větší kreativitou. Že jí má autorka dostatek dokázala už v Amandě.

Závěrem ještě dodám, že ačkoli těch něco málo přes tři sta stránek neobsahuje epickou jízdu plnou průšvihů a destrukce, myslím si, že se i tento druhý autorčin příspěvek do světa Legie docela povedl. A to především díky atmosféře, kterou Sněgoňová umí vystavět s šikovností ostřílené autorky.

Ještě jednu věc (kromě pěkné obálky) musím pochválit. Nevím, jestli se autorský tým v noci vloupal do Strahovské knihovny a v jejích archivech našel deník profesorky Krasiňské, nebo pouze vyslyšel prosby některých čtenářů, ale součástí knihy jsou i fragmenty zmíněného deníku obsahující nákresy a popisy některých z mimozemských ras, o jejichž vzhledu jsme doposud mohli jen spekulovat u sklenky Pangalaktického megacloumáku. A to hodnotím jako velice pěkný nápad.

A co audiokniha?

V podstatě ve stejnou chvíli jako čtenáři se třetího dílu dočkali také fanoušci audioknih. Stejně jako dva předchozí vyšel i tento v produkci Audiotéky a Epochy. No a stejně jako Operaci a Amandu ji načetl herec Martin Stránský. Ostřílený narátor se své role zhostil stejně dobře jako u předchozích knih. A to i navzdory všem čtyřem ženským postavám, se kterými by mohl mít někdo jiný problémy. Ale ze všeho nejvíce hodnotím jeho práci s pocity strachu, zhnusení a beznaděje. Právě v těch chvílích je poznat, jak moc si Stránský se Sněgoňovou rozumí. Ve finále právě tyto „hororové“ části audioknihy vyzněly ještě o tři Gyaskutí chapadla lépe než v knize samotné.

https://audioteka.com/cz/audiobook/sprti-a-frajeri

Hodnocení: Kniha 80% Audiokniha 80%

Kristýna Sněgoňová

Šprti a frajeři
Legie: Svazek 3

1. vydání
vazba - brožovaná
110 x 180 mm, 336 stran
3. svazek z edice Fantastická Epocha - Legie

ISBN / ISSN: 978-80-278-0022-3EAN: 9788027800223Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.