UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Slavný příběh Rosemary má děťátko vychází jako audiokniha

Slavný příběh Rosemary má děťátko vychází jako audiokniha
04.09.2020

Rosemary má děťátko. A Pavla Beretová vládne její audio verzi z produkce OneHotBook.

Příběh Rosemary Woodhousové zná sice každý, ale přesto si dovolím shrnout, o čem je.  Rosemary a její manžel Guy se chystají nastěhovat do newyorského činžovního domu v Bramfordu, a to i přes varování jejich přítele Hutche. Přestože má Bramford znepokojivou historii zahrnující čarodějnictví a vraždy, mladý pár se do domu záhy nastěhuje. Do té doby se Guy objevil jen v malých rolích, ve dvou divadelních hrách a různých televizních reklamách. A přestože Rosemary už nějakou dobu chtěla mít děti, její muž chce počkat, až se jeho herecká kariéra pořádně rozjede.

Rosemary a Guy se v Bramfordu seznámí s postarším manželským párem. Rosemary sousedy zpočátku považuje za výstřední a lehce potrhlou dvojici, ale Guy záhy začne Minnie a Romana Castevetovy navštěvovat častěji, než by se mladé ženě líbilo.

Poté, co jeho herecký rival náhle oslepne, dostane Guy důležitou roli v divadelní hře, o níž se oba ucházeli. Hned nato nečekaně souhlasí s Rosemary, že je čas na početí jejich prvního dítěte, a ta následně otěhotní. Guyova herecká hvězda stoupá.

Rosemary zjistí, že její sousedé jsou vůdci satanistické sekty, a má podezření, že mají v úmyslu ukrást její dítě a použít ho jako oběť Ďáblovi. Navzdory své rostoucí jistotě není schopna přesvědčit nikoho jiného – brzy na její straně není skutečně nikdo, a zejména ne její vlastní manžel. Rosemary nakonec zjistí, že se mýlí, pokud jde o zájem klanu o její dítě – dítě, které porodí, je Antikrist a Guy není ve skutečnosti jeho otcem. Je jím Satan.

Ira Levin napsal svůj román v roce 1967. Prodalo se přes 4 miliony výtisků, což z něj dělá nejprodávanější hororový román 60. let. Úspěch této knihy pomohl zahájit „hororový boom“, díky němuž žánr dosáhl obrovského komerčního úspěchu. Příběh neunikl ani filmovým zpracováním. Roman Polanski v roce 1968 zabodoval se svou verzí, v níž do hlavní role obsadil Miu Farrow. Verze Agniezsky Holland, v níž přenesla příběh z New Yorku let šedesátých do současné Paříže, naopak lehce zapadla.

Jak si tedy ve světle předlohy a dvou filmů vede nová audio verze z produkce OneHotBook?

Nepřekvapivě dobře.

Režisér Michal Bureš a herečka – členka Národního divadla Pavla Beretová se soustředili především na pestrou škálu citových projevů hlavní hrdinky. A že je z čeho vybírat. Z počátku křehká a naivní Rosemary se postupně mění přes bojovnici ve strachem zužovanou ženu, a její hysterické chování prostě Beretové věříte. O to více zamrzí až do karikatury sklouzávající sousedka Minnie. Interpretka tím snad chtěla odlehčit tíživou atmosféru příběhu, ale takto působí až neuvěřitelně afektovaně. Mužské role naopak zvládla Beretová dobře, a především Guy a jeho dialogy s manželkou patří vedle hlavní hrdinky k tomu nejlepšímu, co může posluchačům nabídnout.

Minimalistická hudební složka se skládá především z vtíravé melodie podobné těm z dětských hracích strojků. Člověk si na ni velice rychle zvykne a v podstatě otupí (byť ji místy vystřídá svižná swingová melodie vzdáleně připomínající slavnou vánoční píseň Jinggle Bells), ale jakmile si tuto melodii začne pobrukovat hlavní hrdinka, to vás teprve dokonale zamrazí.

Přestože Levinova kniha svým způsobem strašně zestárla, a to především na poli popkulturních odkazů, zůstává opravdu silným hororovým příběhem, což její audio verze víceméně potvrzuje.

Hodnocení: 68%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK284
EAN: 8594169482842
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 7 hodin 58 minuty

Překlad: Alena Jindrová – Špilarová - heirs

Datum vydání: 24. 3. 2020Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.