UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Shepardova Americká modlitební příručka

Shepardova Americká modlitební příručka
10.04.2020

Náboženství v době konzumu podle Lucia Sheparda.

Držitel prestižních žánrových cen Hugo, Nebula nebo World Fantasy rozhodně nebyl klasickým žánrovým autorem. Ba právě naopak. Jak píše vydavatel a překladatel Jakub Němeček: Na žánrových konvencích mu příliš nesešlo. Koncepty a ideje ho zajímaly, jen pokud je ztělesňovali lidé, a za hlavní téma považoval hledání „emocionální pravdy“.

Myslím, že Wardlin Stuart, hrdina Americké modlitební příručky, je typickým příkladem výše uvedených kritérií.

Bývalý trestanec, který se naučil modlit tak, aby dosáhl všeho, čeho chce. Nebo ještě lépe, dokáže vás naučit, jak pomocí modlitby dosáhnout toho, aby váš byznys prosperoval. Bižuterní Ježíš konzumní společnosti se záhy po svém propuštění z vězení stane celonárodní celebritou. Jeho kniha Americká modlitební příručka se stává bestselerem a Wardlinova hvězda stoupá až k nebesům. Jenže není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Ačkoliv mu modlitace přivedla do života ženu, která mu je oporou, a stovky oddaných následovníků, také mu přinesla mnohá trápení. Když Wardlin v televizní show zesměšní křesťanského pastora Treata, vytvoří si tím opravdu parádního nepřítele. Ustojí věčně o sobě pochybující Wardlin mašinérii spojenou s knižním byznysem, slávu a neustálé Treatovy útoky? A jak je to vlastně s Pánem osamění, kterého svými modlitbami stvořil? Je to opravdu vzkříšený bůh?

Příběh plný mystiky, křesťanských odkazů a ironického humoru balancuje na hranici magického realizmu. Zároveň jako by se nad vyprahlou Arizonskou pouští, do níž se Wardlin tak rád utíká, vznášeli Vonnegutův a Kerouacův duch. Myslím, že Jakub Němeček jakožto překladatel odvedl precizní práci na zábavné knize, která je ale především zamyšlením nad vírou a náboženstvím v dnešní době.

„Víte, se slovama je problém. V poslední době si uvědomuju, že zrovna moc významu nenesou. Jsou skvělý v tom, že mají určitej účinek, a v tom je taky jejich skutečnej smysl, v tom jejich dopadu. Ale jako forma komunikace jsou dost na prd.“

Je dobře, že se u nás najdou nakladatelé, kteří nás čtenáře seznamují s autory posouvajícími originálním způsobem hranice žánru. A k nim Jakub Němeček a jeho Gnóm! Rozhodně patří.

Jako třešničky na dortu pak vnímám nakladatelovo povídání o Luciu Shepardovi a krásně výtvarně vyvedenou dvouvrstvou obálku.

Hodnocení: 98 křesťanských pastorů ze sta

Jan Procházka

Žánr

Literatura světováRomány

Vydáno

2020, Gnóm!

Orig. název

A Handbook of American Prayer, 2006

 

Počet stran

368

Jazyk vydání

český

Překlad

Jakub Němeček

Autor obálky

Eva Horská

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-88299-12-7

 

 

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.