UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Severské mýty ožijí ve filmové fantasy - Valhalla: Říše bohů

Severské mýty ožijí ve filmové fantasy - Valhalla: Říše bohů
27.11.2019

Premiéra v kinech: 28. listopadu 2019

Severští bohové Odin, Thor, Loki, bájný vlk Fenrir a s nimi severské báje ožijí v dobrodružné fantasy Valhalla: Říše bohů. Oproti jejich pestrobarevnému ztvárnění ve filmech od Marvelu je severští tvůrci ukážou v opravdovějším pojetí. Svou roli sehrají i dvě lidské děti, které si Thor a Loki vzali do Valhally jako sluhy.

TRAILER

Osud světa je v jejich rukou

Dobrodružná fantasy založená na severských bájích a mýtech. Odin, Thor, Loki a další bohové z Valhally se musí postavit svému osudu a odvrátit Ragnarok, zánik svůj i celého světa. Ze zajetí se totiž osvobodil obrovský vlk Fenrir a bohům hrozí ta úplně poslední bitva s odvěkým nepřítelem, s divokými obry. Významnou roli v jejich boji sehrají i dvě děti, které si ze světa lidí přivedl Thor jako své sluhy. Osud světa leží nejen v rukou bohů, ale i smrtelníků.

 

SEVERSKÁ MYTOLOGIE – RYCHLÝ SLOVNÍK

Ásgard je jedním ze světů, umístěných v oblacích. Je domovem bohů a severským rájem. Je to místo všech spravedlivých a odvážných lidí a bohů. Ásgardu vládne Ódin. Součástí Ásgardu je také Valhalla - velká dvorana určená pro padlé na bitevním poli, spravovaná Valkýrami.

Midgard (Země) se nachází uprostřed devíti světů severské mytologie, a proto se mu také někdy říká „Středozem“. Je obýván lidmi.

Midgard byl stvořen z obra Ymiho, z jeho krve se stalo moře a řeky, z jeho potu vznikla jezera, z masa země a z kostí hory. Z jeho zubů a úlomků kostí bylyl vytvořeny skály a jeho lebka stala oblohou, mozek byl vystřelen do vzduchu, proměnil se v mraky a z Ymiho vlasů se staly stromy. Podle legend je Ásgard s Midgardem spojen duhovým mostem, který se jmenuje Bifröst.

Bifröst je duhový most spojující Midgard, zemi lidí, s Ásgardem, světem bohů. Je to jediná cesta do Ásgardu, proto ji hlídá Ódinův syn, bůh Heimdall. Podle věštby se během Ragnaröku most zřítí, když přes něj přejede Surt s dalšími ohnivými obry.

Valhalla „Síň padlých“, Ódinova síň v Ásgardu v pevnosti Gladsheim, kam za doprovodu valkýr přicházejí padlí bojovníci. Ódin zde shlíží ze svého majestátního trůnu Hlidskjalf na celý svět a přijímá zprávy od svých dvou krkavců Hugina a Munina.

Před dveřmi Valhally stojí strom Glasir, který má listy z červeného zlata. Ódin každý den vysílá valkýry na bojiště, aby do síně přivedly padlé bojovníky, kteří se zde budou cvičit na poslední bitvu (Ragnarök) a každý večer hodovat. Podle Písně o Grímnim má síň pět set čtyřicet bran a až nastane Ragnarök, vyjede z každé brány najednou 800 válečníků.

Ragnarök „sudba bohů“ je série událostí vrcholící bitvou mezi bohy a obry, jotuny. Ragnarök znamená konec světa, bude zahájen smrtí boha Baldra a zpěvem zlatého kohouta, který budí vojska bohů, vlk Fenrir se uvolní z pout a bude nastolen všeobecný chaos.

Ódin jako vládce stojí v čele severských bohů. Bojovník, který ovládá i kouzla a který pro získání moudrosti obětoval jedno své oko. Jako nejvyššímu bohovi je mu připisována řada vlastností a využíval mnoha magických zbraní a předmětů. Ze svého majestátního trůnu Hlidskjalf dohlíží na celý svět, přijímá duše padlých válečníků

Frigg. Vznešená krásná bohyně, manželka Ódina, pověstná svou moudrostí. Byla patronkou manželství a mateřství. Jako jediná z bohů znala osudy všech a mohla je do určité míry ovlivňovat, přesto nedokázala zabránit tragickému osudu syna Baldra.

Thor je bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země. Je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Hned po Ódinovi, který je jeho otcem, je druhým nejdůležitějším bohem. Byl vybrán jako ochránce Midgardu, domova lidí.

K Thorovým hlavní atributům patří kladivo Mjöllni, které Thor vrhá v podobě blesku. Kladivo ovšem používá i k orání půdy, čímž zlepšuje úrodu. Na cestách Thora doprovází magičtí kozlové Tanngnjóst a Tanngrisni, kteří táhnou jeho vůz, aby rachot jeho kol zněl jako hromobití. Když je Thór večer sní, nechá si kosti i kůži a ráno jsou kozlové opět celí.

Freya je bohyní lásky, krásy, plodnosti a úrody. Její jméno se též překládá jako milovaná. Freyino jméno se promítlo do anglického názvu pro pátek, Friday – Freya’s day tedy Freyin den. Ódin Freye podle dohody přenechává péči o všechny bojovníky, kteří zemřeli při souboji o nějakou ženu.

Balder, bůh milovaný všemi. Thorův bratr, druhorozený syn Ódina a Frigg. Popisován je jako krásný, laskavý a mírumilovný bůh. Oblíbený byl i mezi lidmi i bohy, jediný Loki mu záviděl a nenáviděl ho a lstí zařídil jeho smrt. Podle pověsti se po Ragnaröku Balder vrátí z podzemního světa zpět na nově vytvořenou zemi.e

Tyr, aristokrat mezi severskými bohy, je bohem nebes, války a práva. Přišel o ruku, když jako jediný ze všech bohů byl ochoten svou pravačku obětovat a strčit ji do tlamy obřímu vlku Fenrimu, aby ho ostatní bohové mohli spoutat. Jeho jméno je proto spojeno se ctí a dodržením dohod. Vzývají ho bojovníci před bitvou a ve chvíli smrti si vrývají jeho runu do kůže.

Loki je původem obr, ale pokrevním bratrstvím s Ódinem se přidal mezi bohy. Pověstný je pro svou lstivost, faleš, vypočítavost i vysokou inteligenci. Provází ho zlé skutky, v mnoha případech bohům pomáhal. Při Ragnaröku se ale postaví proti nim.

Jötnarové jsou démoničtí protivníci bohů. Jötnarové jsou často označovaní za obry. Jako protivníci bohů jsou zpravidla líčeni negativně a spojováni například s ničivou silou živlů, nebezpečím, nemocemi a klamem, někdy mívají podobu monster. Představují přírodní síly chaosu a destrukce, zatímco bohové zase síly řádu a společnosti. Stejně jako oheň a led svým spojením stvořily svět, tak tato tvůrčí interakce chaosu a řádu udržuje na světě rovnováhu. Na konci se tyto dvě strany setkají ve velkém boji při Ragnaröku, kdy bude svět zničen proto, aby mohl být opět obnoven.

Fenrir – obrovský bájný vlk, který má přinést Ódinovi a bohům zhoubu. Bohové ho proto pomocí čarovného řetězu a díky Tyrově oběti ruky spoutali. Fenrirovým osudem však je růst tak dlouho, dokud pouta nepovolí. Věštba říká, že v den Ragnaröku se přidá k protivníkům bohů a pokusí se spolknout samotného Ódina. V té době bude totiž tak obrovský, že když otevře tlamu, jeho horní čelist se dotkne nebes, zatímco dolní čelist se bude dotýkat země.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.