UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

S kladivem na Jiřího Pavlovského

S kladivem na Jiřího Pavlovského
10.04.2017

Ultimátní rozhovor s drsným Jiřím Pavlovským

O Jiřím Pavlovském se říká, že má rád pravý hemenex, dobrý spánek, sličné ženy a prý také dává přednost komiksovému „click, snoooosssss a bááác“ před kvalitními romantickými romány z časů národního obrození. Prý má také smysl pro kratší texty. Co je tím myšleno, se my, členové klubu přátel díla Lojzy Jiráska, dozvíme záhy.
 
 
Které své dílo bys nám doporučil přečíst jako první?
Asi bych navrhl Kladivo na čaroděje: Výtah do pekla. Ten se mi, aspoň podle mé ženy, docela povedl. Ale co já vím. Spisovatel by měl mít ke svým dílům vztah jako ke svým dětem. Všechny je pohlavně zneužívat stejně.
 
Co Tě přivedlo ke komiksům a kdy to bylo?
Samozřejmě jsem vyrůstal na Čtyřlístku... což, uznávám, je poměrně neoriginální start, tak jsme začínali snad všichni. Ovšem pravá srdcovka to začalo být až se Sedmičkou pionýrů a Asterixem. Nebyl to dlouhý vztah (hlavně díky tomu, že ho socialistická cenzura típla), ale byl intenzivní a vášnivý. A když došlo na Pifa, tak to už ze mě byl naprostý závislák, který by udělal cokoliv, aby získal svou týdenní dávku. Vážně, feťáci na tom byli ještě dobře – nemusejí se bát, že jim do druhého dne někdo vyprodá všechen heroin. To já, když jsem rychle nesehnal prachy, měl jsem po Pifovi. Dlouhá léta se mi ještě zdály slastné sny, že mám doma hromady kompletních Pifů... 
Pak nastoupili Poláci, kteří vydávali Supermana, Batmana a Spider-Mana... a můj osud byl zpečetěn.
 
Přibliž nám sérii Kladivo na čaroděje.
Teď by se hodilo být v televizi a přiblížit obálku knihy na kameru – a nechat to jen tak. Ovšem jelikož jsem v novinách, musím se zachovat tak jako každý správný novinář. Opsat údaje z PR textů:
Praha je magické město - a ta magie vás může zabít. V tom lepším případě.
Když vám teče do bot, když vás pronásledují přízraky - koho zavoláte?
Tým Felixe Jonáše určitě ne. Pokud už by přece jen přijeli, tak vás nechají pekelným silám napospas, aby vám pak mohli vybílit byt. Jenže někdy je situace tak zoufalá, že vám nezbývá nic jiného než obrátit se na lidi, kteří jsou naprosto odepsaní - a doufat, že to přežijete.
Série Kladivo na čaroděje vás zavede do našeho světa, jak ho neznáte… a jak ho ani netoužíte poznat. Alespoň ne na vlastní kůži. Světa magie, temných přízraků, oživlých mrtvol, zabijáků, démonů, psychopatů, nekrofilů, upírů - a to mluvíme jen o kladných hrdinech. Ti, proti kterým bojují, jsou ještě mnohem horší…
Stručně řečeno, Kladivo na čaroděje je týmovka z ranku „městská fantasy“, čili příběhy, které se odehrávají v našem světě, ale nevystupují v nich tak úplně normální lidé a neřeší tak úplně normální problémy. A je hodně dobrá. Už vyšlo jedenáct knih a já teď dávám dohromady dvanáctou, kterou se má uzavřít první série. Nepíšu to samozřejmě jen já, oslovili jsme i další skvělé autory. Píše to třeba  Ondřej S. Nečas, Jakub Mařík, Dušan Fabian, Darek Šmíd, Martin D. Antotnín či Jan Hlávka. Takže se musím hodně snažit, abych se jim vyrovnal.
 
S jakými pocity vzpomínáš na soudružku učitelku češtiny?
S absolutně nijakými. Já už si nevzpomínám skoro na nic ze základky, už je to přece jen nějaká doba, co jsem tam strávil hezkých patnáct let. Ale vzpomínám si, jak učitel češtiny skřípal nehty o sklo, když zjistil, že absolutně nechápu rozdíly mezi ji a jí. Což bylo už tuším na střední. Bylo mu to prd platné, stejně v tom plavu.  Ale když jste spisovatel, máte na opravování vašich chyb placené lidi. Čili je to rada pro všechny, kteří nezvládají češtinu. Staňte se spisovateli.
 
Je to barevný a není to vidět, co to je?
Na tyhle rasistický vtipy mě nedostaneš.
 
Představuješ si při psaní své scény jako na filmovém plátně?
Ne, snažím se, abych aspoň někde napsal správně ji a jí.
 
Kolik let trvalo devatenáctý století?
Tohle ví celkem málo lidí, ale 101. Jeden rok byl přestupný.
 
Píšeš raději potmě?
Jenom když se stydím za to, co píšu.
 
Uvítal bys psaní způsobem fonetického diktátu a následného převodu na text programem?
Ne. I tak je pro mě těžké po sobě něco číst – natož se ještě muset poslouchat.
 
Chtěl bys žít v Matrixu?
Ani ne. Určitě bych tam byl za zabitelné NPC.
 
Zažíváš často pocit deja-vu?
Ani ne. Určitě bych tam byl za zabitelné NPC.
 
Jaký je Tvůj nejoblíbenější český žijící spisovatel?
Já, samozřejmě. Jasně, jsou lidi, co píšou líp  než já, většinu z nich jsem přitáhl i do Kladiva, ale přesto musím přiznat, že sebe mám nejradši. Nějak bez sebe nemůžu žít. Ale jinak samozřejmě čtu všechno, co napíše můj bývalý heterosexuální partner Štepán Kopřiva. Myslím, že momentálně neexistuje nikdo lepší než on.
 
Kterému režisérovi bys bez problému svěřil svůj nejnovější román, kdyby projevil zájem?
Zdeňku Troškovi... nebo Uwe Bollovi. Takhle budou všechny chyby na nich. Hraju na jistotu.
 
Když přistane holub na špičku věže a snese vajíčko, na jakou světovou stranu se podle Tebe to vejce skutálí?
Tohle znám. Na žádnou. Proč, to si nechám pro sebe.
 
Jaký je Tvůj nejoblíbenější marvelovský hrdina?
Tak stále mě drží Spider-Man, ale momentálně jsem velký fanda Unbeatable Squirell Girl (hrdinka, která má sílu a schopnosti veverky!)
 
Chtěl by ses v souboji utkat s nějakým zombíkem?
S jedním? Klidně. Jeden zombík je v pohodě. Ale s tím klasickým, šouravým.  Žádné běhání, prosím.
 
Jaký je u Tebe rozdíl mezi románem a povídkou?
Román je delší.  To byla snadná otázka. Další!
 
Věříš na existenci mimozemšťanů?
Věřím. Většina z nich pracuje v internetových novinách a posílá lidem vtipné otázky. To je asi jediné vysvětlení, které na tenhle jev mám.
 
Máš rád skelnou vatu a proč?
Vidím, že E.T. útočí. Ale dobře, nebudu vzdorovat invazi. Odpovím dobrovolně, bez mučení. Mám rád skelnou vatu. Jen po jejím požití mám trochu skelný pohled.
 
Čím jsi jako chlapec chtěl vždycky být?
Správcem majáku. Nebo vězněm na samotce. S pravidelným přísunem knih a nulovým přísunem lidí.
 
Jak zavoláš hasiče v asijských zemích?
To náhodou vím. Holí, holí. Oni prohazují r a l.
 
Na co jsi ve své literární tvorbě nejvíce pyšný?
Na to, že to někdo čte.
 
Co podle Tebe dělá knihu dobrou?
U  filmu platí to staré pravidlo „tři výborné scény... a ani jedna vyloženě špatná“. U knih... u knih to asi bude stejné. I když s knihami máte mnohem intimnější poměr. Jak si je dotváříte (a ještě čtete v posteli) a jak je čtete dýl, tak je to... asi jako rozdíl mezi vaší přítelkyní a luxusní šlapkou. Což ovšem neznamená, že vaše přítelkyně taky nemusí být pěkná děvka. 
 
Co bys vzkázal spoře oděným fanynkám portálu Vanili.cz?
Že asi nejsou úplně nejchytřejší, když jsou v takové zimě spoře oblečené. Což ostatně možná vysvětluje i to, že jsou to fanynky portálu Vanili.cz.

- - -
Jiřího potrápil váš miláček Michal Březina
Další supa dupa rozhovory na Sci-fi Questu
 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.