UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rytíři z Heliopole – Assassin’s Creed říznutý Ilumináty v luxusním balení

Rytíři z Heliopole – Assassin's Creed říznutý Ilumináty v luxusním balení
04.01.2021

Komiksové nakladatelství Crew, scénárista Alejandro Jodorowsky a mistr kresby Petiquex Jéremy nám přinášejí první díl nové komiksové série.

Co si budeme povídat. Všichni tak nějak tušíme (a někteří to vědí), že svět ovládají tajné organizace a sekty. Věděl to už Dan Brown, když psal svou Šifru mistra Leonarda. Tehdy nám odhalil, že svět ovládá Převorství Sionské, Jan Pohunek nám zpřístupnil tajné archivy Iluminátů a mnozí jiní zase sázejí na Svobodné zednáře či Rosenkruciány. Ovšem skvělý chilsko – francouzský komiksový scénárista, filmař, mystik a filosof Jodorowsky ví, že jediný, kdo od pradávna tahá za nitky v pozadí tohoto světa je alchymisticko-mystický řád Rytířů z Heliopole. A že má autor blízko nejen k mysticismu a náboženství (což dokázal ve svém komiksu Bílý láma), ale také k dějinám (vzpomeňme na knihy Borgiové či Papež ukrutný), provede nás v Rytířích z Heliopole kusem historie.  Konkrétně se s ním přeneseme se do Francie v období let 1778 až 1804.

Tajná sekta Rytířů z Heliopole je skupinou moudrých mužů, jejichž řady hostí známá jména jako například Nostradamus, Ezechiel, apoštol Jan z Patmosu, nebo Imhotep.  Jak je z výše uvedených jmen vidět, Rytíři z Heliopole nejsou jen tak obyčejná sekta. Naopak, jde o tajnou společnost, která díky tomu, že umí vyrobit elixír dlouhověkosti, dokáže žít takřka věčně. Ale s věčným životem přichází i velká zodpovědnost. A tou je především práce pro dobro lidstva. A tak tito moudří mužové usměrňují chod světa tak, aby se lidstvo dožilo lepších zítřků a neskončilo v plamenech apokalypsy. A že ta je díky Francouzské revoluci na spadnutí.

Nezbytná historická vsuvka...

Ludvík XVII. Zemřel ve věku deseti let v cele Pařížského Templu (Le Temple bylo původně sídlo templářského řádu, které bylo po jeho násilném vymícení přestavěno na vězení), přesto je jeho smrt (stejně jako Muž se železnou maskou) jednou z největších legend francouzské historie opředenou množstvím záhad a nejasností. Možná právě proto se stal syn Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty hrdinou a hybatelem první knihy nového Jodorowského komiksu.

Získá mladík trůn, na který má dědičný nárok, nebo zůstane ve stínech?  To se dozvíme asi až na konci druhého svazku, který bude obsahovat sešit Rubedo, l’Œuvre au rouge, tedy Rubedo, dílo v červené. Zatím před námi leží svazek první obsahující sešity Dílo v černé, dílo v bílé.

Dílo v černé

Příběh začíná na konci 18. století. V klášteře v severním Španělsku se skrývá posvátný chrám rytířů z Heliopole: shromáždění nesmrtelných alchymistů řídících zpoza jeho zdí chod světa. Když se Disciple Seventeen připravuje na dokončení výcviku a vstup do Řádu, jeho mistr a učitel Fulcanelli odhalí ostatním rytířům hrozné tajemství jeho původu. Jde o syna Ludvíka XVI. a Marie-Antoinetty, francouzského krále Ludvík XVII.! Kromě přerodu Ludvíka v člena sekty honosícího se jménem Dix – Sept, sledujeme i první princovu misi. Tou není nic menšího, než ukrást korunu Marie Josefy Habsburské.

Dílo v bílé

V druhém sešitě jsme sice přítomni princově duchovní proměně, ale především se zúčastníme tažení Napoleona I. Bonaparta do Egypta. I tady si Jodorowsky hezky pohrává s historií a vkládá do ní mnohem více fantastiky, než by bylo malému muži s velkými ambicemi milé. Protože v autorově podání je Napoleonovo tažení do Egypta vedeno nikoliv touhou pokořit Británii a získat nové území, ale pod vedením jednoho z Rytířů Heliopole dosáhnout umění ovládnout smrt a vzkříšení. Jenže (jak nám potvrdila historie) Napoleon není žádný lidumil a záhy i členové sekty poznají, že potencionální nový člen jejich společenství je spíš trnem v patě pokroku a míru, o který Rytíři z Heliopole usilují. A tak znovu přichází na scénu Ludvík XVII. alias Dix – Sept.

Jak je z výše popsaného jasné, Jodorowsky brilantně přepsal kus francouzské historie do grandiózního iniciačního a esoterického scénáře. Ten však nepostrádá akci a dynamiku, a to nejen díky autorově fantasii, ale především díky výtvarnému provedení. Jéremyho kresba totiž dodává skvělému scénáři opulentní vizuál – ať už jde o bitevní scény, nádherné scenérie (například pohled na flotilu čtyř set Bonapartových lodí je rozhodně dechberoucí), nebo souboje, díky kterým patří tahle kniha k vrcholným příkladům kreslířského umění. Přitom belgický výtvarník nezapomíná ani na detailně prokreslenou mimiku postav, ostatně i velký formát (o chlup větší než A4) mu dal velký prostor se na panelech opravdu vyřádit. O to více zamrzí, že tento geniální kreslíř nemá v knize alespoň malý medailonek.

Rytíři z Heliopole možná nejsou nejlepším Jodorowského dílem, přesto mohou zaujmout milovníky alternativní historie a ctitele vizuálně vypiplaných komiksů.

Hodnocení: Scénář 80% Kresba a provedení: 90%

Jan Procházka

https://www.obchod.crew.cz/detail/komiks-611161-rytiri-z-heliopole-1-dilo-v-cerne-dilo-v-bile

Počet stran: 120
Formát: 233 × 310 mm
Vazba: vázaná
Tisk: barevný

Vydavatel:

CREW

Svět:

Rytíři z Heliopole

Pravidelná série/cyklus:

Rytíři z Heliopole 

Žánry:

HistorickéAkční a dobrodružné

Scénář:

Alejandro Jodorowsky

Kresba:

Jérémy

Barvy:

Felideus

Překlad:

Richard Podaný

Redakce:

Andrea Nekvapilová


IMAGE:
IMAGE:

 

 

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.