UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ryhopský hvozd není žádný Řáholec

Ryhopský hvozd není žádný Řáholec
21.11.2019

O tom se můžete přesvědčit díky audioknize Les Mytág.

Robert Paul Holdstok (Merlinův kodex, cyklus Les Mytág, Dávné ozvěny) se narodil v hrabství Kent, a i když svůj dospělý život prožil v Londýně, na anglický venkov a především do anglických lesů se ve svých dílech stále vracel. Nejinak tomu je i v jeho stěžejním díle Les Mytág.

Příběh

Vypravěčem příběhu plného tajemství je válečný veterán Steven Huxley, který se po bojích prožitých ve Francii vrací do domu na kraji Ryhopského lesa v hrabství Kent, kde se svým bratrem a otcem strávil své dětství. Otec, který celý svůj život více než svým synům zasvětil průzkumům zdánlivě malého lesa, za podivných okolností zemřel a Stevenův bratr podle všeho propadá posedlosti lesem stejně jako jejich otec… A pak je tu ještě Guiwenneth – dívka osud, dívka legenda…

Mýty a legendy

Ale hlavním hrdinou příběhu není ani tak Steven Huxley, jako Ryhopský les, v jehož neprostupných houštinách žijí, bojují, milují a umírají Mytága. Mytága jsou „mytická imága“. Oživlé představy dávných hrdinů a postav, strašidel a nočních běsů z dávných dob. Oživlé archetypy, které podle Holdstoka produkuje lidské podvědomí a kolektivní nevědomí, žijí právě v Ryhopském lese, který je jedním z mála pozůstatků původních pralesů. Tolik k suché teorii.

Otevřete-li však Les Mytág, zapomenete na všechny suché teorie, na Junga, ze kterého Holdstok vychází, i na dějiny filozofie a hodiny psychologie, neboť vás svým syrovým dechem a tajemstvím ovane svět tak originální a atmosférický, že bez dechu a s napětím budete obracet stránku za stránkou a stejně jako Steven se z cynického pragmatika proměníte v snílka.
A přitom vám vůbec nebude vadit, že se příběh, stejně tak jako tajemná Guiwenneth, schovává pod klenbou prastarých stromů a jen občas vám dovolí zahlédnout svou tvář…
Tajemstvím a zvláštní atmosférou si Les Mytág získal srdce čtenářů a s právem se zařadil mezi klenoty fantastické literatury. Není proto divu, že se jej audio vydavatelství rozhodlo zpřístupnit také posluchačům audioknih.

Pod režijním vedením Pavla Štěpánka k nám promlouvá herec Jakub Gottwald. K jeho civilnímu přednesu nemám prakticky žádné výtky. Naopak mi přišlo hezké, jak dokázal jemnou modulací hlasu odlišit Stevenovo vyprávění od pasáží, v nichž cituje deník svého otce, či od vyprávění dívky Kushar z kmene Shamigů. Stejně tak se mi líbily emoce, které do svého přednesu vložil ve chvílích, kdy hlavní hrdina prožívá krátké období štěstí s dívkou Guiwenneth. A to aniž by nějak přehrával.
Ovšem největším překvapením u této audioknihy byla hudba. Pod tou jsou podepsáni Pavel Hlaváček, člen hudebních těles Rajtaraj a Peregrin, a zvukový režisér Pavel Štěpánek. Vzhledem k tomu, že obě zmíněné skupiny hrají hudbu inspirovanou středověkem, ale také třeba renesančními truvéry a world music, byla spolupráce s jejich členem tou nejlepší možnou volbou. Už samotné nástrojové obsazení (středověké dudy, didgeridoo, housle – v podání Helén Rockhousle, zobcové flétny, gemshorn – kravský roh, kytara, grumle, šamanský buben a davul – balkánský buben) dává tušit, o jaký soundtrack se Hlaváček Holdstokově knize postaral. Hudba inspirovaná především severským folkem k Lesu Mytág perfektně pasuje a posouvá její audiovizi o level výš.

Hodnocení: Kniha 100% , audiokniha (především díky hudební složce) 90%
Jan Procházka

Autor: Robert Holdstock
Čte: Jakub Gottwald
Režie: Pavel Štěpánek
Stopáž: 1 mp3 CD / 10 hodin 46 minut
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: říjen 2019Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.