UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rusové vytvořili vlastní Gravitaci

Rusové vytvořili vlastní Gravitaci
09.02.2018

Ptáte se jistě, proč je slovo gravitace s velkým G? Odpovědí budiž stručná recenze Michala Březiny na ruský dramatický snímek z vesmíru: SALJUT-7 (2017)

Poté, co si duo tehdy sovětských kosmonavtov vzalo do kosmu flašku vodky a ukrajinský cigára a ve stavu beztíže si posílali z úst do úst chlast v podobě kapky velké jako tenisák, aby oslavili záchranu území USA, můžete směle říct, že už jste viděli všechno.

Vraťme se ale na začátek celého příběhu. Opuštěný orbitální modul Schmade in SSSR je tvrdě zasažen bordelem z vesmíru a nekompromisně změní svůj pohodový kurz na kolizní. Hrozí prudký náraz kamsi do Wisconsinu, jenž by se rovnal devastujícímu účinku atomové bomby. Dopad by vyhladil polovinu americké populace, ačkoliv do Wisconsinu se stejně nikdo moc nežene. Studená válka vrcholí a tento neúmyslný akt by patovou situaci obou mocností docela klidně rozmetal a vrhl svět do války už ne tolik studené. Takže se pár chytrých hlav z oblasti Bajkonur a okolí dalo dohromady a vymyslelo, že nejlepším řešením bude záchranná mise. Sovětský čelavěk zkrátka odstartuje narychlo sflikovaným modulem, napojí se na problémový Saljut-7, zapájí pár obvodů, opraví antigravitační samovar, nahodí všechny dvoutaktní raketové motory a odvrátí tak hrozící katastrofu. Souběžně s nimi vysílají Američané za Kármánovu hranici raketoplán Challenger, aby eventuelně vystrkal Sověty ze zemské orbity někam pryč, daleko za Mléčnou dráhu.

Nyní se hledá ten správný astronaut, který by dovedl za značně špatné technické podpory navigovat kosmický modul na vskutku blbě rotující Saljut-7. Nikomu se při nácviku nedaří, až přijde řada na poněkud pofiderního soudruha, jehož vztah ke komunismu je sice kladný, a vláda pracujícího lidu je pro něj tou správnou ideou, avšak se moc nepozdává těm pupkáčům nahoře. Čas ale tlačí. Slovo dá slovo a Voloďa může startovat. Nakonec k sobě přibere technika, který sice rozumí kombajnům a raketám, ale zas na druhou stranu nebyl dosud v kosmu. Oba pak s fotkou Ciolkovského na helmě vyráží zachránit svět.

Stanici Saljut-7 objeví v dosti dezolátním stavu a v momentě, kdy už všichni vzdávají veškeré naděje, oba soudruzi i přesto, že uhořeli i umrzli zároveň, berou do svých silných paží srp a kladivo, vlastně srp ne, ten by jim byl tenkrát úplně k hovnu, a vytrvale buší s tím kladivem do vnějšího pláště stanice, dokud prostě nezvítězí nad hmotou. To už se exosférou řítí Američané. Zde v kosmu si jinak ideově rozhádaní muži zasalutují k úspěšné záchraně světa a každý odletí svou cestou. Zpátky do Houstonu a zpátky někam nad Kazachstán.

Ačkoliv se to může jevit jako pitomost, jako další pokus Rusů pokořit americké blockbustery (viz fiasko s filmem Zashchitniki), je třeba dodat, že je celý snímek víceméně bez patosu, bez mozkorvoucí soudružské ideologie a především v luxusním trikovém provedení. Zápletka i mnohé scény poněkud připomínají Cuarónovu Gravitaci (2013), ale kdo se chce unést úžasným kosmodobrodružstvím, dovede to mlčky přejít. Za slabinu se dá považovat hudba. Kde byste čekali klidné tóny, graduje a v dramatických situacích slábne. Tak, ještě aby dohnali západ v tomto odvětví, a můžeme se těšit na zdařilé sci-fi filmy z ruské provenience.

HODNOCENÍ: 8/10

INFO O FILMU:
Saljut-7
Akční / Drama / Historický/Sci-fi
Rusko, 2017, 119 min
Režie: Klim Šipenko
Hrají: Vladimir Vdovičenkov, Ljubov Aksjonova, Marija Mironova, Pavel Děrevjanko, Nikita Panfilov… a další.
- - -
Pro Vanili.cz se na orbitu a cestu v čase vydal Michal BřezinaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.