UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor se spisovatelem Martinem Štefkem

Rozhovor se spisovatelem Martinem Štefkem
20.09.2022

Spisovatel Martin Štefko právě dopsal svojí další knihu s názvem Farma zrůd a přeje si zakončit příběh Hanka Giorgia knihou Fotograf.

Z jakého posledního dokončeného projektu máte radost?

Jednalo se o dokončení mé nové knihy Farma zrůd. Je to pokračování knihy Mrtvé ženy a na mé poměry mi trvalo strašně dlouho, než jsem ji dokončil. Měl jsem i několik měsíců kdy jsem se na ni nemohl ani podívat, nebyla energie, ale konečně je venku a jsem za to moc rád.

Jak dlouho vám trvala příprava a realizace a jaká překážka vám dala nejvíce zabrat?

Od první knihy uběhly dva roky a Farmu zrůd jsem psal vlastně už v době, kdy první kniha vycházela. Byla to dlouhá cesta. Největší překážkou jsem byl nejspíš já sám, protože jsem se k rukopisu nedokázal dostat, pořád jsem ho odsouval, jako bych se ho bál. Bylo tam dost přepisování, ale nakonec jsem s výsledkem spokojený.

Jaká je vaše další vysněná meta? Na čem nyní pracujete?

Dokončit příběh Hanka Giorgia. Po knihách Mrtvé ženy a Farma zrůd bude následovat ještě fotograf, tak jen ho napsat.

Jak důležitá je pro vás týmová práce? Kdo v nejbližším okolí vám nejvíce pomáhá?

Jelikož vydávám knihy, nejde to bez týmové práce. Kromě toho, že rodina musí být chápavá, protože to bere dost času, a ta moje naštěstí chápavá je, za což jí děkuju, každá vydaná kniha je týmovou prací. Podílím se na ní já, ilustrátor, korektorka, grafik, někdy překladatel. Bez nikoho z nich by se vydání neobešlo, ale musím vyzdvihnout práci Michala Březiny, dvorního grafika nakladatelství Golden Dog, který už několik let odvádí naprosto dokonalou práci.

Představte si, že jste nechutně bohatá světová celebrita. Jak vypadá váš běžný pohodový den?

Popravdě? Doufám, že by vypadal naprosto stejně jako doposud. Pořád bych dělal to, co mě baví. Ale pravda, nemusel bych si dělat starosti, kde na to seženu peníze.

A teď zpět do reality. Co vás nejvíce baví, ale nemáte za to ani korunu?

Čtení knih. I když pokud do toho započítám rukopisy, tak i tohle vlastně nějakou korunu nese, pokud rukopis vydám.

Co je podle vás absolutní štěstí?

Spokojená a zdravá rodina.

Kolik času denně trávíte na internetu a co vás v online světě nejvíc baví?

Jelikož mám práci, která vyžaduje neustálé připojení k internetu (to nemluvím o vydávání knih, ale o práci, která mi na vydávání ještě pořád přispívá), tak těch hodin je minimálně osm, spíš víc. Nejvíc mě baví to, že se díky internetu můžu kdykoli spojit s lidmi, kteří jsou ode mě daleko a nemohu je vidět tak často. A je to taky super propagační nástroj.

Jak vnímáte online reklamu? Obtěžuje vás nebo pomáhá objevovat nové možnosti?

Online reklama je pro mě nezbytná. Je to skvělá cesta, jak se dostat k zákazníkům, jak s nimi být v neustálém kontaktu, jak v podstatě okamžitě reagovat na jejich přání, komentáře, potřeby i stížnosti. Jako konzument jsem rád hlavně za to, že mi reklama, která se přizpůsobuje mě osobně, sem tam připomene, že jsem chtěl něco koupit a zapomněl na to, protože to na mě sem tam vyskočí.

Jaké je vaše propagační motto? Co bychom si měli koupit a proč?

Nebojte se hororu. Je to slogan, s kterým přišel Honza Vojtíšek, a je skvělý. Vydávám hororové knihy a lidé by se jich rozhodně neměli bát. Nejen z toho pohledu, že je to horor, ale ani z toho pohledu, že by mohl být nekvalitní. Ne, ten horor je dobrý, je to dobré čtení.

Máte radost ze setkávání se svými fanoušky? Kdy a kde byste se mohli v nejbližší době potkat?

Jasně, ten osobní kontakt je naprosto parádní. Je to neocenitelná zpětná vazba, ta setkání jsou milá pro obě strany. alespoň z mé zkušenosti. V sobotu 13. 8. u Českých Budějovic na Draconu. V září bude Svět knihy v Plzni, v říjnu pak HorrorCon v Praze a Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Cokoliv, co se do rozhovoru nevešlo a chcete to sdělit veřejnosti

Lidi, čtěte. Fakt je to něco, co vám může rozšířit obzory, zlepšit náladu. A knihu můžete vždycky poslat dál, kdyby se začaly hromadit. Jen ať se o zajímavých knihách dozví další.

Děkuji za rozhovor
Jan Vavřička

Foto: archiv Jiří ŠedaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.