UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor se spisovatelem Janem Kotoučem

Rozhovor se spisovatelem Janem Kotoučem
30.09.2022

Jan Kotouč: "Aktuálně jsem konečně dopsal dvoudílný román ze světa mého Centrálního impéria. A mou další metou je psaní románu ve dvou."

Z jakého posledního dokončeného projektu máte radost?

Dopsal jsem konečně dvoudílný román ze světa mého Centrálního impéria. Je to příběh o mládí jedné z postav hlavní série, o Hile Ebanové, v době kdy byla elitním komandem Omega.

Jak dlouho vám trvala příprava a realizace a jaká překážka vám dala nejvíce zabrat?

S tímhle románem jsem se trápil dlouho, ale usoudil jsem, že jsem na sebe moc přísný. Jednak to není vlastně jeden román, ale dva (byť kratší než je můj průměr) a tudíž je jasné, že jsem to psal déle. A za druhé se děla spousta věcí. V prosinci jsem to začal psát, v lednu jsem si zlomil ruku v rameni, v únoru začala válka, v březnu jsem u sebe ubytoval nějaké uprchlíky z Ukrajiny. Do toho jsem zhubnul 16 kilo, což sice bylo plánované, ale přechodně to člověka rozhodí. Stejně jsem román dopsal začátkem srpna.

Jaká je vaše další vysněná meta? Na čem nyní pracujete?

Mety si pravidelně posouvám, abych nezakrněl. Vždycky někam mířím a chci vyzkoušet něco nového. Momentálně pracuju hlavně na románu ze světa mé série České země, který se ale bude odehrávat v roce 1848, pár měsíců po katastrofě, která změnila historii, jak ji známe. Na románu pracuju s Lucií Lukačovičovou. Je to moje první velká zkušenost se psaním ve dvou, to je jedna ta nová "meta", o kterou usiluji. Naštěstí s Luckou se nám zatím spolupracuje výborně.

Jak důležitá je pro vás týmová práce? Kdo v nejbližším okolí vám nejvíce pomáhá?

Jak jsem řekl, se spoluautorstvím mám teprve malé zkušenosti. Psaní je spíš osamělá činnost. Ale mám tým lidí, co mi čtou romány po dopsání a dávají mi zpětnou vazbu a takoví jsou k nezaplacení.

Představte si, že jste nechutně bohatá světová celebrita. Jak vypadá váš běžný pohodový den?

Tak jako teď. Nemusím být nechutně bohatý, ale moje práce mi dohromady vydělává dost na to, abych si mohl podle možností žít podle svého a dělat, co mě baví.

A teď zpět do reality. Co vás nejvíce baví, ale nemáte za to ani korunu?

Jsem sběratel lega. Kromě vlastních modelů (ke kterým si kupuju kostky) si sháním i nějaké vzácnější staré sety. Z toho nemám ani korunu, spíš to do peněz leze. Ale zase to postupně stoupá na ceně.

Co je podle vás absolutní štěstí?

Kvalitní antidepresiva.

Kolik času denně trávíte na internetu a co vás v online světě nejvíc baví?

Hodně, je to můj oblíbený prokrastinační nástroj. Baví mě na tom nejvíc to, jak náhodně můžu narážet na zajímavé informace. Jsem jeden z těch lidí, co si jde na wikipedii najít jednu konkrétní věc a potom klikne na jeden hyperlink a pak další a další. A najednou přemýšlím, proč si čtu o ropných plošinách, když jsem si šel zjistit, kdy se narodil Napoleon.

Jak vnímáte online reklamu? Obtěžuje vás nebo pomáhá objevovat nové možnosti?

Co se mě netýká, to většinou ignoruju nebo blokuju. Ale občas na mě vyskočí reklama na něco, co mě zaujme, třeba nějakou knihu apod. Vystudoval jsem obor masmédia a komunikace, takže se proti reklamě určitě nějak nevymezuju. Sám si na propagaci svých knih v angličtině zapínám reklamy na sociálních sítích.

Co bychom si měli koupit a proč?

Žádné motto nebo motivační citáty vám cpát nebudu. Koho baví víc sci-fi, může vyzkoušet moje série Centrální impérium a Sektor Hirano. Většinou ze své tvorby doporučuju začít románem Hranice impéria. Kdo má rád spíš historii, třeba alternativní, tak určitě moji nejpopulárnější sérii České země, kde se první román jmenuje Nad českými zeměmi slunce nezapadá. Je to příběh války Česko-slovenského království na moři proti carskému Rusku v alternativních 40. letech 20. století. Je to něco jako Nebeští jezdci na moři.

Jste renesanční člověk? Patříte mezi multipotenciály?

Mám velice povrchní znalosti ze spousty oborů. Takové ty znalosti, se kterými můžete machrovat, ale nesmíte potkat odborníka v daném oboru. Ale na psaní knih se to hodí výborně. Moje výhoda je, že mě zajímá skoro všechno.

Máte radost ze setkávání se svými fanoušky?

Určitě, moc mě vždycky potěší, když za mnou někdo přijde a chce si povídat o mých knihách. Nebo mi řekne, že mu moje knihy pomohly, když procházel těžkým životním obdobím nebo že přemýšlel, co by v jeho situaci udělala nějaká moje postava.

Děkuji za rozhovor
Jan Vavřička

Foto: archiv A. BuckthornKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.