UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor se spisovatelem Ivo Fenclem

Rozhovor se spisovatelem Ivo Fenclem
21.10.2022

"Načetl jsem prózu - na jeden zátah. Nejbližší metou je pro mě to, aby můj nakladatel zdárně dovedl k vydání knihu Byl jsem mladistvým vykradačem hrobů"

Z jakého posledního dokončeného projektu máte radost?

Načetl jsem prózu - na jeden zátah, bez přeřeknutí; nevím jen ještě, zda to bude pro archiv, nebo opět vznikne cédéčko, tak jako před 12 lety (nejen s mým hlasem, je nás víc). Projekt zorganizoval a studio vybral Mgr. Jiří Hlobil.

Jak dlouho vám trvala příprava a realizace a jaká překážka vám dala nejvíce zabrat?

Povídku jsem napsal za hodinu nebo dvě; nahrávání probíhalo jedno dopoledne mezi 9 a polednem, když počítám i vypití kávy na dvoře Západočeské galerie. Zabrat mi dalo tam přijít, bál jsem se, že to nedám.

Jaká je vaše další vysněná meta? Na čem nyní pracujete?

Píši do novin plus každý týden jednou, dvakrát na celostátní Krajské listy a takřka každý den pro deník Neviditelný pes. Nejbližší metou je, aby můj nakladatel zdárně dovedl k vydání knihu Byl jsem mladistvým vykradačem hrobů. Vím, že název zní trochu morbidně, ale je to nevinné; možná až moc.

Jak důležitá je pro vás týmová práce? Kdo v nejbližším okolí vám nejvíce pomáhá?

Pomáhají mi nakladatelé a jinak pracuji sám, neplatím si ani korektorku. Ale napsal jsem knihy spolu s Neffem, Jiřím Navrátilem, Janem Kameníčkem, otcem a bezpočtem dalších autorů, když beru v úvahu antologie a sborníky; jsem spoluautor nějakých sedmdesáti publikací.

Představte si, že jste nechutně bohatá světová celebrita. Jak vypadá váš běžný pohodový den?

To neumím přesně vylíčit, ale v podstatě bych rád žil dny Stephena Kinga.

A teď zpět do reality. Co vás nejvíce baví, ale nemáte za to ani korunu?

Baví mě psát, ale za to pár tisícovek měsíčně mám. Jenže jsem toho napsal i strašně moc zadarmo, takže bych to psaní klidně nechal v kategorii "ani korunu".

Co je podle vás absolutní štěstí?

Když už jsem zmínil Kinga, tak mně připadá, že jeho život je vrchol a že měl opakovaně štěstí. Bude to znít jako vtip, ale absolutní štěstí je tedy asi být Králem. Štěpánem Králem.

Kolik času denně trávíte na internetu a co vás v online světě nejvíc baví?

Více hodin. Čtu politické zpravodajství, Neviditelného psa, novinky na webu Knihovnička Čtyřlístek, Čítárny (dělané z Kanady), Bohouška (o Foglarovi), skutečně čtu spousty stránek a méně než dnešní mladí koukám na videa. Tak třeba František Fuka psal o filmu, ale teď to s jeho ženou namlouvají akusticky, což si takřka nepouštím. Čtu totiž docela rychle a poslouchání je pomalé.

Jak vnímáte online reklamu? Obtěžuje vás nebo pomáhá objevovat nové možnosti?

Jak by řekl prezident, "je pod mou rozlišovací schopností". O to víc ocením reklamu, která bariéru ke mně proklovne. Smeknu - a jdu nakupovat.

Jaké je vaše propagační motto? Co bychom si měli koupit a proč?

Samozřejmě musím říkat: "Kup si knihu." To, myslím, někde zpívá i Žbirka. Nebo podobně. "Kup si mou knihu." A já to říkám v zájmu knihy, ta je samostatná a za svého trapného, nemožného autora nemůže. Autor - a kniha, mělo by se to vždy oddělovat.

Máte radost ze setkávání se svými fanoušky? Kdy a kde byste se mohli v nejbližší době potkat?

23. září na Světě knihy v plzeňském Depu.

Děkuji za rozhovor
Jan Vavřička

Foto: archiv Ivo FenclKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.