UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor se spisovatelem a vydavatelem horrormagazínu Howard Honzou Vojtíškem

Rozhovor se spisovatelem a vydavatelem horrormagazínu Howard Honzou Vojtíškem
23.02.2017

HorrorCon zveřejnil sebevražedný literární projekt: Ve špatný čas na špatném místě. Honza Vojtíšek vám prozradí, co se chystá!

HorrorCon zveřejnil sebevražedný literární projekt: Ve špatný čas na špatném místě aneb výbor toho nejlepšího, co vás může potkat v horroru! Autoři extrémní literatury z Čech a Slovenska spojili své síly a hromadně poslali své hrdiny a hrdinky do nerovného boje s nešťastnými náhodami. Co pěkného se na ně chystá? To se dozvíme právě v chystaném sborníku Ve špatný čas na špatném místě.

Magazín Vanili.cz mediálně podporuje literární projekt Ve špatný čas na špatném místě.

Připravili jsme si pár otázek, které postupně položíme všem spolupachatelům. Jako prvního jsme vybrali editora, spisovatele a vydavatele horrormagazínu Howard – Honzu Vojtíška.

Co považuješ za svůj doposud nejúspěšnější literární počin?

Patrně to bude povídka Ty víš... s níž jsem se vloni účastnil slovenské povídkové soutěže Cena Fantázie. V té mi jen o jednu jedinou pozici unikla finálová pětice. Ale zase vzhledem k tomu, že soutěží všechny fantastické žánry, má povídka byla nejlépe hodnocenou horrorovou povídkou v loňském ročníku. Následně se povídka dostala do finálové pětice přidružené, čistě horrorové, soutěže CF nazvané Cena Béla. Sice jsem tu cenu nevyhrál, ale již samotný fakt umístění v CF a finálové pětce CB považuji za velký úspěch a silnou satisfakci. Povídka se objevila i v soutěžním sborníku Fantázia 2016 a stala se tak prvním mým dílem přeloženým do slovenštiny (ale ne prvním dílem publikovaným na Slovensku, tam už jsem tři povídky publikoval předtím).

Proč ses rozhodl věnovat právě horroru?

Protože ho mám hrozně rád. Protože mě to baví psát a baví mě přemýšlet v jeho žánrových hranicích. Protože mi nejlépe umožňuje vytvářet to, co mě na psaní baví – nalézat různé možnosti co by se mohlo všechno, ať už možné nebo nemožné, stát v různých situacích a kam až lze v těchto situacích dojít. Byť mám třeba strašně rád démonické záležitosti, baví mě hrozně psát o lidech, co všechno jsou schopni snést, čeho všechno jsou ochotni se dopustit. Tohle vám nic jiného než horror nenabídne. Myslím si, že horror se ze všech možných žánrů nejvíce věnuje lidem ze všech možných úhlů. Protože řeknete-li slovo zlo, jako první mě napadne člověk. A kromě toho samozřejmě umožňuje popouštět uzdu mým úchylným, bizarním a nechutným představám. Občas mě samotného překvapuje, co je schopno mě napadnout.

Věříš v existenci mimozemských nebo nadpřirozených bytostí?

Tohle je těžké. Jde opět o definici. Co je mimozemská bytost? Vesmír je dost velký na to, aby to mohlo být možné. Nijak mě to ale nezajímá a nejsem žádný hledač pravdy nebo ufofil. Je mi to v podstatě jedno. V existenci nadpřirozených bytostí nevěřím. Jsem ateista, poměrně vyhraněný. Myslím si ale, že jsme ještě neobjevili všechno, že tedy mohou možná, snad, existovat věci, které jsme ještě pořádně nepochopili, třeba telepatie nebo něco podobného. Ale opět, nějak tento fenomén nevyhledávám, nestuduji a v případě, že něco takového opravdu existuje, bych to nepovažoval za něco nadpřirozeného. Jen za něco dosud neobjeveného, nebo nepochopeného. Jsem realista a cokoliv existuje a dá se pojmout, zkoumat a pochopit, považuji za reálné a přirozené. Byť se to třeba vymyká našemu současnému chápání. V duchy, anděly, bohy či nějakou „nadpřirozenou“ energii nevěřím. 

Jaká je tvoje nejoblíbenější filmová nebo knižní horrorová postava?

Jednoznačně hláškující filosof Pinhead. To je prostě sympatický masér. Fascinuje mě i Patrick Bateman, tam ta sonda do temných hlubin lidské psýchy pronikla hodně hluboko.

Co můžeme ve sborníku Ve špatný čas na špatném místě očekávat právě od tebe?

Jo, tohle bude docela výzva. Když se objevilo téma, projel jsem svou složku námětů na různé povídky a zjistil, že se jich hodí tak sedm. Nakonec jsem vybral zřejmě tu nejkomplikovanější možnost. Můj příběh se totiž bude odehrávat v Japonsku a bude vycházet ze starých mytologických legend. Je to trošku paradox, z nichž se ale skládá prakticky celý můj život, protože nemám moc rád, když domácí autoři umisťují své příběhy do ciziny a dělají hrdiny svých příběhů postavy s cizími jmény. Faktem ale je, že hrdiny mého příběhu bude český manželský pár, který si vyjede na pracovně-rekonvalescenční dovolenou na japonský venkov. Sám jsem zvědav, co z toho vznikne. Bude to ale spíše atmosférická záležitost. Takže minimum porna a brutality.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.