UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor s cosplay fotografem Michalem Károu

Rozhovor s cosplay fotografem Michalem Károu
17.07.2018

Máte rádi soutěže cosplay? Milujete superhrdiny? Přečtěte si rozhovor s cosplay fotografem Michalem Károu a mrkněte se na nádherné fotografie v galerii!

Jaká je vaše profese? Živíte se focením na plný úvazek?

Živím se už od školy jako programátor, tedy nejsem profesionální fotograf. A je to dobře. Protože fotografování je pak dobrý oddych od mé hlavní činnosti, je to zas něco jiného.

Co vám v životě dělá radost?

Baví mě tvořit hezké věci. Jak programování, tak fotografování jsou obě tvořivé profese a to není náhoda. Jen hezkou fotografii dokáže ocenit více lidí, než nějaké pěkné řešení programátorského problému.

Jak jste se dostal k focení cosplay a LARP akcí?

LARPům se věnuji jako hráč a trochu i jako organizátor už od doby, kdy u nás začínaly, tedy od poloviny devadesátých let. A i když se od těch dob hodně proměnily, tak mi ten zájem vydržel až doteď. Takže když jsem později začal s focením, tak focení LARPů se vyloženě nabízelo. Mimochodem, úroveň LARPové fotografie je u nás opravdu vysoká a je to vidět hlavně v mezinárodním srovnání, kdy zahraniční hráči jsou z fotek často vyloženě unešení. Ke cosplay jsem se nachomýtl trochu náhodou. Kamarád Mathy mě pozval jako fotografa na jedno cosplay focení ve staré čističce v Bubenči a pak už se to se mnou vezlo.

Jak se vám líbilo na Festivalu Fantazie 2018?

Byl jsem tam poměrně krátce, ale byl jsem spokojený, jen s tím ubytováním to bylo problematické.

Jaká vaše fotografie vám udělala zatím největší radost a proč?

To se hrozně těžko poměřuje. Možná fotografie Regise z letošního Blaviconu, která vznikla úplně neplánovaně - šel jsem zrovna kolem, když stál u jiného focení a čekal na svoji příležitost. Tak jsem ho poprosil, aby mi zapózoval a za dvě minuty bylo hotovo. Pak jsem si s fotkou trochu pohrál v počítači a vznikl moc pěkný obraz Regise v měsíčním světle.

Myslíte si, že je ve vesmíru mimozemský inteligentní život?

Čistě matematicky určitě, vzhledem k počtu cizích galaxií a hvězd a světů u nich.

Účastnil jste se někdy cosplay akce jako nadšený cosplayer v masce? Když ne, v jaké masce byste si troufnul?

Na letošní Animefest jsem si vzal poprvé svůj kostým "Hladového fotografa". Byl to takový vtip - oblek s vestičkou a cedulí "Will photograph for food". Jak se ukázalo, tak ten plán měl zásadní trhlinu v tom, že cosplaye většinou nemají kapsy, po kterých se dá jídlo nosit. Sice jsem několik "zákazníků" měl, ale ještě víc lidí si chtělo vyfotit mě. Tak jsem usoudil, že vzhledem ke skóre to asi bude cosplay :) A pokud by mělo jít o vážně míněný cosplay, tak se prý hodím na Mrakoplaše, takže bych šel asi do něj, byť Pratchett není v cosplay kruzích zrovna častý.

Kdyby bylo možné cestování v čase, kam byste se vydal a proč?

Udělal bych si velkou jízdu po všech zajímavých momentech českých i světových dějin. Třeba bych konečně zjistil, jak to doopravdy bylo s vraždou svatého Václava.

Kdo je váš nejoblíbenější filmový hrdina?

Já se přiznám, že se na filmy až tak moc nekoukám. Většinou spíš proto, abych si doplnil vzdělání o postavách, které cosplayeři představují. Z těch ostatních filmů mi utkvěl v paměti Erik Magnusson z kanadského nezávislého filmu The Wild Hunt (ano, existují i filmy o LARpu). Líbí se mi na něm, kolik je toho ochotný podstoupit pro svoji lásku.

Máte rád scifi či fantasy filmy? Jaký je podle váš nejlepší?

Samozřejmě, že je mám rád. Určovat vítěze je ale těžké. Nejspíš bych na to místo dal českou Ikarii XB 1, protože to bylo v té době naprosto unikátní dílo a v rámci české kinematografie vlastně stále ještě je.

Co vás čeká za zajímavý projekt v nejbližší době?

Padmé má "ohnivý" kostým Katniss ze série Hunger Games a nemá od něj zatím moc rozumnou fotku. Takže chceme najít vhodný interiér, nafotit a pak v postprodukci udělat ten ohnivý efekt.

A rozverná otázka na závěr. S jakou pohádkovou postavou nebo nadpřirozenou bytostí byste se chtěl pomilovat?

S Yennefer a Triss najednou, protože to nezvládl ani Geralt :)

Děkuji za rozhovor a za úžasné cosplay fotografie!
Honza Vavřička

Užitečné odkazy



Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.