UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Miroslav Notch Karel je milovníkem a tvůrcem filmů

Miroslav Notch Karel je milovníkem a tvůrcem filmů
14.11.2017

Přečtěte si rozhovor s filmařem a kaskadérem Miroslavem Karlem!

Do Číny člověk nelétá každý den. Co tam nyní tvoříte?

Do Číny člověk opravdu nelétá každý den, vždy je lepší  tu nějaký čas pobýt, aby se ta cesta vyplatila. Haha. V Číně se již dlouhou dobu věnuji tvorbě filmů, seriálů, reklam a prakticky všeho co s tím souvisí. Jak už před kamerou, tak i za ní. Celkově už jsem v Číně prožil více jak 4 roky. Za tu dobu jsem měl možnost podílet se na velkém množství projektů, za což jsem opravdu rád.

Jaký máte vztah k fantazii?

K fantazii mám vztah samozřejmě kladný, neb mě jako člověka kreativního do značné míry živí. Dokonce bych si i troufnul tvrdit, že moje fantazie není úplně omezená. ;) Taková věc je potřeba, pokud tvoříte i vlastní projekty, které si musíte od základu vymyslet. Naštěstí je zde v Číně mým stálým spolupracovníkem můj dobrý přítel Andrej Iliev, se kterým se krásně doplňujeme, a to naší tvorbu velice usnadňuje.

Proč a kdy jste začal točit filmy?

Kdy jsem začal točit filmy? To je trochu ošemetná otázka. Pokud se budeme bavit o profesionálních produkcích, tak od roku 2012. Ale pár vlastních pokusů jsem spáchal mnohem dříve, což ovšem všechno byly vesměs hříchy nezralého mládí. První trochu smysluplnější kraťas jsem natočil se spolužáky na střední škole jako část maturitního videa, ovšem nedopadlo to úplně podle představ. haha Druhým takovým projektem byl krátký film „Přízrak univerzity“, který byl semestrální prací na předmětu o filmové tvorbě na ZČU, kde jsme s kamarády udělali takovou variaci na Kinoautomat. No a proč jsem začal točit filmy? Asi ze stejného důvodu jako každý, kdo podstoupí onu strastiplnou cestu ve snaze stát se filmařem – protože miluju filmy. Nedovedu si představit svůj život bez nich.

Jaké máte za sebou realizované projekty, na které jste hrdý?

Hrdý jsem na několik projektů, na kterých jsem pracoval, ať už kvůli výsledku, nebo z jiných důvodů. Za dva asi největší moje soukromé úspěchy bych označil práci na filmech s mými celoživotními idoly, kterými jsou Jackie Chan a Sammo Hung. Jejich filmy vesměs udali směr velké části mého života. Díky nim jsem před 12 lety pověsil na hřebík kariéru vodního pólisty a začal se věnovat čínským bojovým uměním. Dále jsem hrdý na několik spoluprácí s mým kamarádem Andrejem, o kterém jsem tu již mluvil, pak taky například na povedený krátký film Loop z dílny Jakuba Blína a mnoho dalšího. Jak jsem již řekl, na různé projekty jsem hrdý z různých důvodů.

AKČNÍ FILM LOOP

Co byste dělal, kdyby vás unesli mimozemšťani?

Kdyby mě unesli ufoni, tak bych se s nimi nejspíš snažil skamarádit, protože tady se mnohdy cítím, že sem nepatřím. :-)

Na čem nyní pracujete?

Momentálně jsme dotočili náš první celovečerní film „Shanghai Story“, který je založen na našem krátkém filmu se stejným názvem z roku 2015. Takže máme spoustu práce s ním, začínáme postprodukci, dotáčíme b-roll a tak podobně. Tohle je jeden z těch projektů, na které jsem obzvláště hrdý, jelikož je to náš vlastní film. Navíc je to vesměs první film svého druhu (zcela jistě u dvou československých tvůrců), kdy se nám podařilo projít drsnou čínskou cenzurou a natočit zahraniční film o cizincích žijících v Číně a jejich pohledu na život zde. To je v Číně téměř nemyslitelná věc. Sice jsme byli hodně svázáni čínskými vládními nařízeními, kdy pouze 30% obsazení a štábu mohou být cizinci, zbytek musí být Číňané, ale i tak se můžeme plácat po zádech. haha Pokud by čtenáře tento projekt zajímal víc, můžeme se o něm ještě pobavit. ;) No a i přes to, že nejvíc času nám zabírá práce na tomto našem filmu, tak minulý víkend jsem se zúčastnil natáčení 48 Hours Film Project tady v Šanghaji. Jedná se o takový malý „maraton“, kdy týmy mají 48 hodin na to, aby si vylosovali téma, napsali k němu scénář, natočili ho, sestřihali a odevzdali. Tento festival funguje po celém světě, jistě ho mnozí čtenáři budou znát i z Čech.

Kdy a kde vás můžeme potkat na premiéře vašeho filmu?

Pokud se bavíme o premiérách mých vlastních projektů, tak nejbližší bude příští rok v Šanghaji. U cizích filmů se na premiéru většinou nedostanu, jelikož hodně pracuji a cestuji, tak mi to mnohdy nevychází.

Jaké filmy od ostatních tvůrců vás potěší nejvíc?

Touto otázkou myslíte cizí tvůrce, které osobně znám? Nebo celkově? Tak celkově mě samozřejmě těší filmy mnoha tvůrců, přeci jen jsem velký fanda. ;) Pokud se bavíme o tvůrcích, které znám osobně, tak jistě. Vždy jsem rád, když se daří novým filmařům přinést trochu toho svěžího větru, speciálně v Čechách. Inu, jak říkáme mi filmaři – nemusí pršet, stačí, když kape. ;) V té naší kotlině máme mnoho mladých a talentovaných filmařů, jen jim někdo musí dát šanci se ukázat. Vzniká u nás spousta nových nezávislých filmů, na kterých je vidět, že nová generace má co nabídnout. Ať už se jedná o klasická dramata, tak i o opomíjené žánry jako horor, akční filmy a podobně. Za posledních pár let mě několik filmů velice mile překvapilo.

S jakou pohádkovou bytostí byste se  chtěl pomilovat?

No o tomhle tak moc často nepřemýšlím, ale jako první mi na mysl přišla víla Análka. ;)

Čím byste byl, když ne kaskadérem nebo hercem?

Zajímavá otázka. Čím bych byl, kdybych nebyl hercem a kaskadérem? Zřejmě smutným člověkem. ;) Tvorba filmů mě naplňuje nejvíc. Nějak mě nenapadá žádné jiné zaměstnání, které bych chtěl dělat. Pokud se tedy bavíme o práci, která by mě uživila. ;)

Jaké máte oblíbené scifi či fantasy filmy?

Osobně mám rád z ranku fantazy starší kousky. Ať už je to Krull, The Princess Bride, Flash Gordon, Willow, Excalibur, Labyrinth, The Dark Crystal, Legend, The Sword and the Sorcerer, Conan, The Goonies, Neverending Story... a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. ;)

Sledujete magazín Vanili.cz?

Vanili.cz samozřejmě sleduji pravidelně. Je snad nějaká jiná odpověď v tomhle rozhovoru? Mrk! ;-)

Co vás na něm baví nejvíc?

Rád čtu rozhovory a články o filmech.

Co byste vzkázal na závěr našim čtenářům?

Čtenářům bych vzkázal, ať víc čtou. ;) Čtení je v dnešní době podceňovaná kratochvíle, ale věřte, že má stále budoucnost. haha Dále bych taky vzkázal, že pokud by někdo měl zájem zjistit trochu víc o mojí tvorbě a projektech, které jsem dělal, tak je vše na mých internetových stránkách http://notchnik.wix.com/miroslavkarel

Ještě jednou děkuji za rozhovor a budu se těšit na naší další spolupráci v brzké budoucnosti. ;-)

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.