UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Roman Bureš Inferium

Roman Bureš Inferium
05.05.2019

Teď jsme jeden národ pod Satanovou korouhví.

Základním kamenem románu Inferium je autorova povídka O lidském dobytku, která vyšla v antologii Ve stínu Říše. Příběh o tom, kterak se během druhé světové války propadla podlaha jedné z plynových komor koncentračního tábora, mě tehdy zaujal snad jen tím, že jeho hrdinové mají stupidní jména. Od té doby uplynuly dva roky. Hrdinové dostali nová jména a díky autorově imaginaci vzniklo Inferium.

 „Jsme pořád v Pekle?“

„Proč tomu tak říkáš?“

„A jak tomu mám říkat?“

„Peklo znamená něco ošklivého, třeba válečné peklo nebo manželské peklo… Tohle je prostě svět. Sjednocené Satanovo Inferium.“

Tenhle kratičký úryvek z knihy přesně vystihuje, co Burešovo Inferium (nebo peklo) vlastně je. Impérium ne nepodobné starověkému Římu. Má svého osvíceného imperátora, své hlavní město, své provincie a své obyvatele. Těmi obyvateli jsou obrovští rohatí démoni a démonky, které jsem si (jistě nejen já) představoval jako klony kultovního Hellboye. Je pravdou, že hříšníci v tomhle Pekle nejen že fungují jako pracovní síla, ale především slouží jako zdroj potravy. Je to prostě nemyslící dobytek, nic víc. O tom, odkud se ten dobytek vlastně bere a jestli je pravdivé dávné proroctví o protržení nebeské klenby, už skoro nikdo nepřemýšlí. Dnes už má většina obyvatel Inferia jen jeden životní cíl. Občas si zabojovat, zašukat, ale nepožadovat nic víc.“ Inferium je prostě mírumilovný svět, který si sice prošel svou krizí v podobě klanových válek, ale to už je dávno. Zkrátka idylka.

Jenže ta končí díky párečku mladých démoních milenců, kteří nebeskou blánu protrhnou a ke vší smůle tak vpustí do svého idylického světa jednotky Walfen-SS. A o průser je postaráno, že?

První, co čtenáře na Burešově knize zaujme, je samozřejmě skvěle propracovaný, živý a vlastně dost originální svět. Jeho Inferium má svou pevně danou geografickou i politickou strukturu, jež mají svoji vnitřní logiku. Oplývá i  zajímavou mytologií, která je sice ohlodaná až na kost, nicméně hezky doplňuje hlavní příběh. A pak jsou tu postavy. Mladí milenci Samael a Lilith jsou prostě typičtí mládežníci, kteří prožívají svou první velkou lásku, zápasí s rodiči a čelí důsledkům svých činů. Přitom někde v pozadí tušíte příběh Romea a Julie. Pak je tu Rónan, věčný poutník, který se pod tlakem okolností rozhodne utéct do Pekla (společně s malou dívenkou, jíž zachránil život). Stejně jako Samael a Lilith hraje i on v příběhu velice důležitou roli. A jeho vztah s tříletou holčičkou místy vzbuzuje až dojetí.

Na druhé straně tu máme vojáky Třetí říše. Nechci říct, že jde jen o sprostou potravu pro kanóny. I zde jsou dvě či tři postavy, které dostanou v příběhu větší prostor. Přesto autor nedává čtenáři moc velkou šanci najít si mezi nimi oblíbence, což je trochu škoda. Vlastně je to kromě zbytečně rozvláčného začátku knihy jediná další vada na kráse.

Znovu zdůrazňuji, že popis pekla a jeho provázání s lidským světem, živoucí hrdinové a zajímavá zápletka jsou zárukou pěkného čtenářského zážitku. A co na tom, že se vám u některých scén bude nejspíš zvedat žaludek? Inferium je opravdu povedeným a originálním fantasy příběhem o střetu dvou civilizací.

Jan Procházka Hodnocení 87%

Žánr: Literatura česká, Sci-fi
Vydáno: 2019, Epocha (ČR, od r. 1989)
1. vydání originálu: 2019
Počet stran: 408
Edice: Fantastická Epocha
Autoři obálky: Žaneta Kortusová, Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7557-174-8Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.