UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rok 2018 byl pro česká kina rekordní

Rok 2018 byl pro česká kina rekordní
26.01.2019

V roce 2018 navštívilo česká kina přes 16 340 000 diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993.

České filmy si z celkové návštěvnosti ukrojily přes 23%. Na tomto úspěchu tuzemských filmů se podílely především filmy z distribuce CinemArtu, která s podílem diváků ve výši 40,8% dominuje mezi českými filmovými distributory.  

Návštěvnost kin láme rekordy, diváci ocenili i české filmy

V loňském roce česká kina podle údajů zveřejněných Unií filmových distributorů navštívilo přesně 16 344 483 diváků, kteří za vstupenky utratili 2 268 942 623 Kč. Měli příležitost si vybrat z 314 filmů, které byly v roce 2018 premiérově uvedeny. Nejúspěšnější distribuční společností se pak stává CinemArt, který zastupuje pět z deseti nejúspěšnějších titulů uplynulého roku. Filmy distribuované společností CinemArt si vybralo v roce 2018 přes 6,6 miliónu diváků. CinemArt tak má vedoucí pozici na trhu a jeho podíl na trhu za rok 2018 činí 40,8% v návštěvnosti. Na druhém místě je společnost Falcon s více než 4,5 milióny diváků a podílem na trhu 28,1%. Trojici největších distributorů uzavírá společnost Vertical Entertainment s podílem 12,7% a 2 milióny diváků. Český film si v roce 2018 při návštěvě kina vybralo přes 3,8 miliónu diváků a to představuje 23,3% z celkového počtu. Mohli si při tom vybrat z premiérovaných 79 tuzemských snímků.

V čele loňské návštěvnosti je s velkým náskokem film Bohemian Rhapsody, který v listopadu do kin uvedl CinemArt. Tento film není na prvním místě jen za rok 2018, aktuálně totiž v tržbách i návštěvnosti překonává snímek Avatar z roku 2009 a stává se tak nejúspěšnějším filmem od roku 1990. Nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2018 se stala komedie Rudolfa Havlíka Po čem muži touží na celkovém třetím místě a mezi deset nejnavštěvovanějších filmů se propracovala i Tátova volha Jiřího Vejdělka. Pětici filmů v Top Ten 2018 z distribuce CinemArtu pak doplňují filmy Jurský svět: Zánik říše a Padesát odstínů svobody.

Údaje o loňské návštěvnosti kin a výsledky společnosti CinemArt komentuje její programový ředitel Aleš Danielis slovy: „Rok 2018 byl pro česká kina velmi úspěšný a já mám velkou radost, že se CinemArt na tomto úspěchu výrazně podílel. Nejen, že jsme v loňském roce uvedli nejúspěšnější film novodobé historie, nejúspěšnější český film a nejúspěšnější film nezávislé evropské produkce (Fakjů pane učiteli 3), ale zároveň je celá řada filmů z naší nabídky mezi nominovanými filmy na ceny České filmové kritiky, Českého lva i Oscary. Divákům tak nabízíme nejen dobrou zábavu, ale i kvalitní umělecká díla, což je základním krédem naší společnosti.“ 

Vyhlídky na první pololetí roku 2019 - očekávané divácké tituly

Díky narůstajícímu zájmu diváků o kvalitní i zábavné filmy v kinech a také vzhledem k připravované filmové nabídce by na rekordní rok 2018 měl navázat i rok 2019. Vysoký divácký zájem lze v první polovině letošního roku očekávat od mnoha filmů z distribuce CinemArtu, například hned na konci ledna se představí česká komedie Ženy v běhu, v únoru se na úspěch předchozích dílů pokusí navázat animovaný snímek Jak vycvičit draka 3 a francouzská komedie Co jsme komu zase udělali?. V dubnu přijde Iva Janžurová jako Teroristka ve stejnojmenném filmu od tvůrců Teorie tygra a v květnu se po Bohemian

Rhapsody představí ve filmu Rocketman další hudební legenda a to Elton John. Před blížícími se prázdninami se v kině potkají domácí mazlíčci i mutanti, tedy filmy Tajný život mazlíčků 2 a X-men: Dark Phoenix.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.