UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rodinu si člověk nevybírá...

Rodinu si člověk nevybírá...
30.05.2019

Král Alvar – zraněn, zrazen, a zanechán napospas smrti – přísahá, že získá zpět svůj trůn i vše, co mu po právu náleží. Se srdcem plným nezkrotné nenávisti vyrazí na cestu zkázy…

Jedná se o moje první setkání s Jodorowskym, které mě donutilo k tomu, že si v budoucnu přečtu i jeho další tvorbu.
 
S Alvarem se potkáváme ve chvíli, kdy je v největší bitevní vřavě zraněný a aby jeho vojsko zvítězilo, tak se vymění se svým bratrancem. On sám zůstává těžce zraněný u stromu a sleduje, jak jeho zrádný bratranec odjíždí v jeho brnění a na jeho koni. Z celé scény čiší zoufalství, bezmoc, ale především marnost. Zrazený král ztrácí vědomí a v dalším jednání se objevuje znetvořená žena, která se Alvara ujme s tím, že konečně najde svoji lásku. Zneužije moci a kouzel a krále polapí do svých sítí.
 
V jednu chvíli k ženě cítíte lítost, která se vzápětí změní v pohrdání. Přestala jsem její chování chápat v okamžiku, kdy zbaví člověka svobodné vůle ku prospěchu svému. V téhle části mi Královská krev začala připomínat Shakesperovské tragédie. Kletba stíhá kletbu, zradu smrt a dojde i na příkoří v rodině. Když jsem se v Královské krvi dostávala dál a dál, tak se mi v hlavě vybavily dvě tragédie – Hamlet a Othello.
 
Na jednu stranu hrdiny chápete, někdy litujete, pohrdáte, ale vzápětí si uvědomíte, že byli ke svým činům dohnáni předem daným osudem, který ani oni sami nedokázali změnit. Jodorowsky nekritizuje, popisuje lidské jednání jako prvek, který se můžeme pokusit zlepšit, ale ne změnit, ať se snažíme sebevíc.
 
Královská svatba má pevnou vazbu, na jejíž hlavní straně je zakrvácený bojovník připravený k útoku a celý od krve. Za ním vidíte vojsko v bitevní vřavě. Hlavní hrdina, tedy král Alvar je jasný a zobrazený jasnými barvami a má dané linie. Vojáci jsou v temnějším provedení a zcela záměrně skryti ve stínu vřavy. Dongzi Liu si hraje se stíny barev a přechází a vrství. Některé linie jsou tenké, výrazné a doslova vás praští do očí. Jiné zas rozmazané a neurčité a místy připomínají šmouhy. Celková atmosféra komiksu zobrazuje surovost, sex a utrpení středověkého života, které je znát z každé kresby.
 
Fascinovala mě hrubost a drsnost příběhu. Sex a násilí šly ruku v ruce a zanechávaly po sobě stopy nejenom na lidech, ale taky zemi, jež trpěla a byla smáčená krví. Pakliže si spojíte krvavý příběh s pochmurnými kresbami Liua, jež málokdy mají veselejší barvy, tak si pro změnu vzpomenete na temný středověk. A i zde je narážka v podobě církevního hodnostáře, který představuje to je nejlepší, ale taky nejhorší z této doby.
 
Jodorowsky využil toho, co zná dobře a spojil bitvy, sex, moc v jeden velký epos o králi, jehož cesta osudem byla víc než děsivá. Pokud všechny tyto prvky vyhledáváte, tak právě Královská krev: Svatokrádežná svatba je pro vás ideální.
 
Michaela Voláková

Hodnocení: 90 %
 
AUTOR: Alejandro Jodorowsky
NAKLADATELSTVÍ: Crew
POČET STRAN: 119 barevných stran
PŘELOŽILA: Richard Podaný
ROK VYDÁNÍ: 2019Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.