UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Robine? Ty jeden…

Robine? Ty jeden…
05.12.2017

Krátkometrážní absolventský film Olivera Beaujarda v recenzi Barči Vrobelové

Robine? je krátkometrážní absolventský film režírovaný Oliverem Beaujardem. Po předešlém velmi úspěšném a optimistickém filmu Fleur nastupuje na řadu něco temného, tajemného, ale ne nutně zlého. Co všechno se může stát po jedné zcela nevinné párty?
 
Můj první pocit po zhlédnutí krátkometrážního snímku Robine? byl ten, že jsem dlouho neviděla něco tak zvráceného. Ne, že by tohle film definovalo, ale první dojem je první dojem. Zvlášť po závěrečné scéně.
Temná pohádka? Mysteriózní thriller? Nemyslím, že by film definoval jediný z těchto žánrů, a to byl i účel. Divák usedne do kinosálu zcela nepřipraven a tak by to i mělo být. V prvních minutách zcela přesvědčen, že ví, o co se jedná, je rychle vyveden z omylu.

Člověk by možná neměl tolik pít
První scéna nás zavede na divokou párty, kde začíná příběh hlavního hrdiny Erika v podání Cyrila Dobrého. Jsme si naprosto jisti, že postava prolezlá černými žílami, která zapálí Erikovi cigaretu, bude důležitá. Později se dovíme, že na té samé párty byl i jeho nejlepší přítel Robin alias Petr Šmíd. Ze začátku lehce dezorientovaně sledujeme Erikovu proměnu a pár dalších vedlejších příběhů, které hlavní děj doplňují.
Po pár vraždách se naše dvě hlavní postavy dostanou do potyčky, kde Erik prosadí staré právo „oko za oko, zub za zub“. A Robin vyplivne svoje plíce…
Doplňující vedlejší děj o otci a týrané dceři: jasný, stručný, pasující. Ovšem o druhém příběhu už si tak jistí nejsme a nejspíš nebudeme. Daneček, který podpálí dům svojí babičky… i s babičkou, pro mě neměl žádnou návaznost na hlavní děj. Je možné, že scéna, která je měla spojovat, se vyskytovala někde na začátku filmu, kde ovšem vybledla a v paměti neuvízla.
Podobně působí i muž nakupující v supermarketu. Erika občas upozorňuje červené světlo, když je něco špatně. Tato postava je na chvíli nasvícena, ale dál se v příběhu neobjeví.

Pastva pro oči
I přes těchto pár hrbolů je na snímek radost pohledět. V Robine? se vyskytuje minimálně počítačových triků a většina efektů je vytvořena pěkně „postaru“. Inu, v jednoduchosti je krása.
Herecké výkony ve srovnání s běžnými filmovými počiny měly zničující účinek. Pláč byl pláčem, křik  křikem a ne pouhým zvukem.
Zajímalo mě, čím děsili mladou Paulinu Faubíkovou předtím, než ji strčili do skříně a natočili to. Její postava nejspíš nebyla v danou chvíli zrovna nadšena, já jejím krátkým výkonem ovšem ano.
Každá z postav se jevila více než uvěřitelná. Reálná.

Mnoho otázek, daleko více odpovědí
U snímku Robine? si každý může vyvodit své vlastní závěry, protože není přímo ohraničen. Akce postav, jejich motivy, co přesně znázorňovalo co. Po každém dalším zhlédnutí tohoto filmu by člověk mohl přijít na X různých důvodů. Autoři sami naznačují, že tohle bylo účelem, a myslím, že můžeme říct, že jej splnili.
Černožilník zabil sebe, protože s ním v autě seděl „jeho“ vrah? Nebo proto, že on sám se stal po vykonání spravedlnosti vrahem? Proč Erik? Jestli viděli do lidské duše, věděl i černožilník, co se s Erikem stane?  
S dalším zhlédnutím by se otázky mohly podle preference diváka snadněji utřídit. Jedná se ovšem o studentský film a většina lidí má možnost se podívat POUZE jednou.
-
Po menším hloubání jsem přišla na jedno. Nejvíc znepokojující scéna byla, když Erik opouštěl restauraci a nechal na stole ležet !netknutý! hamburger s hranolkama. (Hladový diváci to neocenili.)
Snímek bych určitě doporučila. Svěží nápady, kreativní zpracování a noví lidé. Robine? veřejnosti dokazuje, že i studentské filmy mohou být velmi kvalitní.
 
HODNOCENÍ: 4/5
Režie: Oliver Beaujard
Produkční: Daniela Součková
Hlavní kameraman: Antonio DaVicious Grandpapa
Art Director: Nina Zardalishvili
Vedoucí výroby: Daniela Součková
Editor: Michal Bob Helan
Zvuk: Marek Fialka
Vizuální efekty: Adam Špánek
Mediální partner: Vanili.cz
 
Hrají: Cyril Dobrý, Petr Šmíd, Marek Holý, Vašek W. Kraus, Julie Šurková, Paulina Faubíková, Oliver Beaujard, Ludmila Koblížková
 
- - - -
Recenzi pro Vanili.cz napsala hladová divačka Barča Vrobelová
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.