UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rituál pro náctileté

Rituál pro náctileté
25.10.2019

Když si George Orwell a Hermiona Grangerová sednou spolu do školní lavice.

Jestli něco ve světě opravdu frčí, tak je to Young Adult. Své o tom ví v nakladatelství Host. Právě toto brněnské nakladatelství patří k těm, která se snaží zpřístupnit naší mládeži nejen tituly zahraničních hvězd žánru Young Adult, ale především knihy našich domácích autorů. A tak po Střípcích času Petry Slovákové nyní přichází na trh s knihou Rituál manželů Šíkových. Lingvistka, harfistka a zpěvačka metalové kapely Ertha Lenka spojila síly se svým manželem, finologem a překladatelem Janem – Markem, aby se vypořádali s jedním z nejožehavějších problémů člověka. Tím je slovy autorů „fakt, že se lidé během života mění, a to ne vždy k lepšímu.“

Tři mušketýři v sukních
Edra, Malena a Ingerda jsou spolužačky. Každá sice pochází z jiných sociálních vrstev, ale všem třem táhne na šestnáct a kromě věku a kamarádství je spojuje ještě jedna věc. Všechny tři budou letos muset podstoupit Rituál – tajemný obřad, během něhož se ze dne na den stanou dospělými.

Záhada jménem Rituál
Když žijete ve světě, kde je magie součástí života, nepřijde vám divné, že vás pár dní po vašich šestnáctinách odvelí do hlavního města, kde se pod vedením neomylného Soudce podrobíte proměně, která nejen že ovlivní váš fyzický vzhled, ale především určí vaše povolání. K čertu s tím, že chcete být třeba básnířkou. Soudce ví nejlépe, co je pro vás dobré.

„Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí.“
Rituál je především kniha o hledání pravdy. Nebo jsem ji tak vnímal já (muž na kraji padesátky). Na lásku a podobné prkotiny hlavní hrdinky vážně moc času nemají. Ne že by do třídy nepřibyl nový žák. Erivoj, který jakožto cizinec má svoje kouzlo. Možná i na milostný románek by došlo, kdyby se neschylovalo k Rituálu.
Neboť kolem něj se točí pátrání hlavních hrdinek. Nikdo z dospělých si totiž na svůj vlastní obřad nepamatuje a knihy „kupodivu“ mlčí. Dokonce i ty odborné. Pátrání po tom, jak Rituál funguje a nakolik lze Soudce v jeho rozhodnutí o vaší budoucnosti ovlivnit, je vlastně jedinou funkční silou hýbající celým příběhem. O světě, v němž se příběh odehrává, nám toho totiž autoři moc neprozradí. Maximálně to, že tu fungují magie, lektvary, kouzla a vládne tu jakási královna.

Postavit se zlu…
Kromě pátrání po tom, jak Rituál funguje, nám autoři nabízejí druhou dějovou linii. Tou je příběh starší sestry jednoho ze spolužáků hlavních hrdinek. Moreena se stala nástrojem zla. Jak a proč, neví ani hlavní hrdinky a ani čtenář. Nějaké vysvětlení je nám tedy nabídnuto v samotném závěru knihy, ale i to vzbuzuje spoustu otázek. Ovšem vzhledem k tomu, že je Rituál prvním dílem chystané trilogie, je šance, že tuhle dějovou linii autoři řádně rozpracují v druhém díle, stejně jako ty ostatní, které v první knize jen nakousli.

Zatímco dívky od dvanácti výš ocení trojici hlavních hrdinek, dotek magie a závoj tajemna, který celý příběh obestírá, já chválím především kapitoly, na něž vrhá svůj stín George Orwell a jeho Velký bratr, protože také o tom Rituál je.
Myslím, že v Hostu vsadili na dost divokou kartu. Na to, že je Rituál prvotinou (byť literárně vzdělaných autorů), je hodně čtivý, ale na druhou stranu není příliš vyvážený. Záleží však na tom, jak autorský pár rozvine stávající dějové linie. Já jsem jakožto starý a léty otřískaný pardál zmítán mírnou zvědavostí.

Hodnocení: 75%
Jan Procházka

Titul: Rituál
Žánr: Literatura česká, Fantasy, Young Adult
Vydáno: 2019, Host
Počet stran: 400Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.