UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Richard Šusta-Šedá zóna

Richard Šusta-Šedá zóna
18.12.2018

Stojí návrat české legendy hard SF za to?

Richard Šusta je mnohými považován za legendu hard SF a jeho román Narka či dvoudílný román Dotek Nulačasu zná kdejaký ortodoxní fanoušek sci-fi. Po deseti letech zdánlivého kryospánku se tento autor vrací pod křídly vydavatelství Brokilon s prvním dílem své nové trilogie Válka memů. Jeho Šedá zóna vychází v edici Evropská space opera.

Asi nejsem ortodoxní scifista, protože více než jméno autora mě zaujala anotace knihy. Jen si to vezměte. Blízká budoucnost, kdy lidstvo kolonizuje sluneční soustavu. Matička Země je rozdělená na ekonomické zóny, světem se šíří nová „nenásilná“ ideologie propagovaná ekologickým hnutím. Jenže prvomemistické hnutí není ani zdaleka tím, čím se na první pohled zdá. To na vlastní kůži zjišťuje mladý Čechošvýcar Avien Helm. Ten se jakožto jediný přeživší teroristického útoku připisovaného prvomemistickému hnutí vydává pátrat po opravdovém pachateli akce, která nejen že ho málem připravila o život, ale především o rodinu a společenské postavení. Při svém pátrání vystřídá různá povolání, od policisty přes pašeráka až po pilota na Marsu. Na své dobrodružné cestě zjišťuje nejen to, kdo byl vrahem jeho dědečka, ale také něco, co by se mohlo brzy zvrtnout v celosvětový konflikt.

No neříkejte mi, že to nezní lákavě? Šedá zóna musí být prostě skvělý dobrodružný příběh. A možná by jím i byl. Jenže autor není ke čtenáři příliš vstřícný. Stejně jako svého hlavního hrdinu hodí i čtenáře po hlavě do děje a zařve „Plav!“

Žádné dlouhé vysvětlování se nekoná a vy se musíte v nepřehledném a roztěkaném příběhu zorientovat sami. Navíc autor vaši snahu komplikuje občas tím, že přeskakuje nejen z místa na místo, ale i v čase. A to i o celé roky. Jen málokdy se milostivě uvolí vložit do děje vysvětlující větičku či dvě. Navíc těch nových slov a termínů je opravdu hodně a čtenář se musí hodně snažit, aby je všechny pochytal a pochopil.

Postav, které Avien při svém dobrodružství potkává je tolik, že o nich jeden začne záhy ztrácet přehled. Ostatně s vykreslením jejich historie či pohnutek, natož pak charakterů autor také příliš času také nestrávil.

Pokud tohle všechno překousnete, zjistíte, že vás autor spolu s hlavním hrdinou vzal do hodně originálního, zajímavého, uvěřitelného a perfektně propracovaného světa. Navíc celá ideologie memů je hodně zajímavá.  A to je pro začátek nové trilogie docela slušný vklad. Otázkou je, jestli do něj tolik sil vůbec chcete investovat, protože Šedá zóna není pro každého. Ale pokud se budete pořádně soustředit, pravděpodobně si ji užijete.

68% Jan Procházka

Série: Válka kmemů (1.)
Žánr: Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno: Brokilon
Počet stran: 534
Edice: Evropská Space Opera
Autor obálky:Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-438-3Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.