UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Retrospektiva Andreje Tarkovského a sci-fi na LFŠ

Retrospektiva Andreje Tarkovského a sci-fi na LFŠ
13.06.2017

Letní filmová škola Uherské Hradiště láká na celovečerní filmy Tarkovského v restaurované verzi a představuje další programové sekce a významné hosty.

Letní filmová škola představuje další programové sekce a významné hosty  

43. ročník Letní filmové školy se bude konat od 28. července do 6. srpna v Uherském Hradišti. Divákům nabídne program rozdělený do následujících základních bloků: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, Hosté, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení. Filmový program doplní dvě letní kina. Hlavním pořadatelem Letní filmové školy je Asociace českých filmových klubů. Hlavními partnery jsou innogy a Město Uherské Hradiště.

“Velmi se těšíme na všechny milé návštěvníky, vzácné hosty a tvůrce, pro které usilovně připravujeme kvalitní a příjemné zázemí promítacích sálů i venkovních stanů, pestrý a zajímavý filmový, odborný i doprovodný program a spoustu novinek, které zcela jistě všem zpříjemní pobyt na již 43. ročníku Letní filmové školy. Velké poděkování patří našim partnerům a institucím, bez kterých bychom organizaci tak velké akce nemohli realizovat,” říká Radana Korená, ředitelka festivalu.

"Opět mně bude velkou ctí přivítat vás v Uherském Hradišti, které se už po třiačtyřicáté stane dějištěm největší nesoutěžní filmové přehlídky v České republice. Název města Uherské Hradiště si mnozí lidé spojují právě s Letní filmovou školou, což vnímám velmi pozitivně. Uherské Hradiště je známé svou dlouhodobou a cílevědomou snahou o udržování kulturních hodnot. A právě každoroční pořádání přehlídky Letní filmová škola nenahraditelně přispívá ke kladné odezvě u odborné i laické veřejnosti a k vysoké prestiži kulturně-společenských podniků a akcí ve městě," řekl Ing. Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště.

Fokus: ze Švédska přijedou i Jan Troell a Daniel Bergman

Prozradili jsme, že největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska k nám přijedou také významní hosté: již dříve jsme oznámili, že svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh a navštíví nás i filmoví odborníci Jan Holmberg a Erik Hedling. K nim se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell, držitel mnoha ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Potvrzen je také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman, který je sám režisérem a který se zúčastnil i nedávného Zlín Film Festivalu.

„Švédský film a švédští filmoví tvůrci zažívají zlaté časy, úspěšně se jim daří pronikat do nových žánrů a získávat stále větší mezinárodní uznání. Švédsko je nesmírně hrdé, že právě jeho kinematografii Letní filmová škola v Uherském Hradišti v rámci Fokusu letos představí. Naším cílem je v roce 2017 promítnout publiku v České republice celkem 100 švédských filmů. Film totiž člověku jedinečně umožňuje komunikovat a cestovat i za hranice všedních omezení,“ netají svou radost švédská velvyslankyně Viktoria Li.

Hlavní dramaturg Jan Jílek dodává: “Fokus: Švédsko bude výkladní skříní letošní LFŠ a jsem velmi rád, že k tomu přispějí i naši hosté. Jan Troell je klasikem švédské kinematografie řazeným po bok Bergmana nebo Widerberga. Daniel Bergman není jen synem slavného otce, ale také svébytným tvůrcem střední generace aktivním v hraném filmu (Nedělňátka) i dokumentu. A konečně Tarik Saleh je progresivním autorem tvořícím klipy pro popovou princeznu Lykke Li a zatím posledním vítězem festivalu Sundance (krimi Incident v hotelu The Nile Hilton).”

Jedním z vrcholů doprovodného programu bude výstava fotografií Erika Johanssona, jehož styl se označuje jako surrealistický realismus. Rodilý Švéd žijící převážně v Praze nahlíží na běžné věci pozměněnou perspektivou. Leitmotivy jeho tvorby jsou imaginace, humor a fascinace krajinou. Svá díla tento digitální kouzelník vystavuje po celém světě a slaví s nimi obrovský úspěch. Vernisáž jeho výstavy Imagine proběhne ve foyer kina Hvězda v zahajovací den Letní filmové školy 28. července v 18 hodin.

Inventura: Retrospektiva Andreje Tarkovského a sci-fi

Jedním z vrcholů letošní „Filmovky“ bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského, jehož poetika zásadně formuje generace diváků i tvorbu dalších režisérů. “Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. K lepšímu pochopení režisérovy tvorby jistě přispěje i přednáška Jaromíra Blažejovského z Masarykovy univerzity v Brně či dokument Básník filmu: Andrej Tarkovskij,” přibližuje sekci programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Druhá sekce v rámci bloku Inventura se bude zabývat sci-fi filmy zaměřenými na kyberpunk a výlety do kosmu. V obou podsekcích mimo jiné nastíníme, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích.

Spektrum: Hot TV a New French Extremity

LFŠ se i nadále bude věnovat aktuální problematice vývoje televizní tvorby, zejména tzv. quality TV. Zaměříme se na dominantní postavení americké kabelové televize HBO, která vyniká nejen svižným přizpůsobením se poptávce trhu, ale i dlouhodobým předním postavením v televizním průmyslu. Z její produkce uvedeme úspěšnou a hvězdně obsazenou komediální minisérii Sedmilhářky, za kterou stojí kanadský režisér Jean-Marc Vallée, na jejíž projekci navážou panelové diskuze s etablovanými odborníky z řad české i zahraniční produkce.

Po sekcích věnovaných Berlínské škole a Mumblecore představíme New French Extremity, další směr současné artové kinematografie, který navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Kompaktní sekce připravená pro LFŠ bude zkoumat platnost tohoto označení a nabídne divákům cestu do nejodlehlejších zákoutí naší perverznosti s filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci.

AČFK uvádí: nová strategie Projektu 100 a LFŠ uvádí

Projekt 100 mění svou koncepci a vrací se k formátu minikolekce. Každý rok bude prostřednictvím ikonických filmů představen jeden klasický filmový žánr, letos padla volba na sci-fi. Na LFŠ budou mít diváci možnost spatřit celou kolekci filmů Projektu 100 2017, tedy Cestu na Měsíc, Cestu do pravěku, Planetu opic,  Brazil a Matrix. S žánrovým zařazením letošního Projektu 100 pak přímo souvisí festivalová sekce věnovaná sci-fi.

Na Letní filmové škole bude již tradičně představena i distribuční činnost jejího pořadatele, Asociace českých filmových klubů. Diváci se mohou těšit jak na filmy, které jim v kinech možná utekly, jako například dokument Richard Müller: Nepoznaný, jehož režisér Miro Remo v Hradišti osobně představí svoji kompletní retrospektivu, i na novinky chystané na podzim.

Tým AČFK pak na letošní „Filmovce“ představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož základním cílem je propojit festival s distribucí a zapojit diváky LFŠ do procesu filmové akvizice. Během roku byly předvybrány tři výrazné filmy, které si bezesporu zaslouží uvedení v české distribuci. Do kin se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Do základního výběru se dostaly následující filmy: britská gay romance Gods Own Country, německé drama otec-syn Světlé noci a gruzínská historická rekonstrukce Rukojmí.  

Exkluzivní předpremiéra Po strništi bos

V sobotu 5. srpna slavnostně zakončíme 43. ročník Letní filmové školy exkluzivní předpremiérou nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos. Příběh se vrací k rodině Součkových, kterou známe už z Obecné školy, odehrává se však o několik let dříve, za války, kdy Edův tatínek neprojeví dostatečnou loajalitu vůči německým okupantům a celá rodina se musí odstěhovat na venkov. V kině Hvězda uvidí diváci Letní filmové školy film o téměř dva týdny dříve, než vstoupí do českých kin.

Česká televize na Letní filmové škole

Česká televize si už tradičně pro Letní filmovou školu připravila odborný program i studentský maraton. Maraton studentských filmů proběhne na Masarykově náměstí hned po sobotním koncertu Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem a ve čtyřech hodinách představí to nejlepší, co v poslední době vzešlo z dílen filmových škol. Odborný program ve Stanu České televize u kina Hvězda nabídne od soboty 29. července až do úterý 1. srpna interaktivní workshopy, které ocení nejen studenti filmových škol.

„V posledních letech dostává studentská tvorba v České televizi stále větší prostor. Je to vývoj, kterému fandím, protože navzájem se obě tato pole obohacují. Podpořili jsme vznik řady absolventských snímků, mnohdy velmi úspěšných, natáčíme pravidelný magazín o studentských filmech, propojujeme se na úrovni odborného vysokoškolského vzdělávání a nyní navíc poprvé vzniká v České televizi nový seriál, který vzešel přímo ze studentských prací,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplňuje: „Studentský maraton z Letní filmové školy je pak už tradiční součástí programu České televize. Přehlídkou nápadů, originálních formálních řešení, témat i postupů, který by si žádný z návštěvníků festivalu nebo diváků České televize neměl nechat ujít.“

Hosté

Jan Troell patří, společně s Ingmarem Bergmanem, Lassem Hallströmem či Royem Anderssonem mezi nejznámější režiséry historie švédské kinematografie. Troell je držitelem desítek ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Mezi základní prvky jeho tvorby patří realistický styl, silné sepětí se švédskou historií i přírodou a důraz na výtvarnou stránku filmu. Troell ostatně začínal jako kameraman a za kamerou stál i u řady snímků, které sám režíroval. Jeho nejzásadnějším filmem jsou Emigranti, historická sága s Maxem von Sydowem a Liv Ullmanovou v hlavních rolích. A právě Emigranti budou jedním z filmů uvedených v rámci výběrové retrospektivy, kterou LFŠ uctí osobnost personifikující švédský film od roku 1963 až do současnosti.

Daniel Bergman - syn slavného režiséra Ingmara Bergmana a pianistky Käbi Lareteiové byl filmovým hrdinou už od raného dětství (první dva roky jeho života byly otcem zpracovány do krátkého filmu Stimulantia). Jeho celovečerním debutem a nejslavnějším filmem se stala Nedělňátka podle scénáře Ingmara Bergmana zpracovávajícího jeho dětství. Daniel Bergman následně natočil další hrané filmy a dokumenty a jeho program na LFŠ dokáže, že se jedná o tvůrce, který má ve švédské kinematografii své pevné místo. 

Tarik Saleh - švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější švédské graffiti umělce. Poté pracoval pro švédskou televizi, proslul jako tvůrce videoklipů pro indie popovou ikonu Lykke Li a následně debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia. Zatím natočil dva dokumenty a tři hrané filmy a LFŠ představí jeho tvorbu v kompletní retrospektivě.

Philippe Grandrieux - francouzský tvůrce hraných filmů a dokumentů uváděných mimo jiné na festivalech v Benátkách či Locarnu, jehož poetika je velmi radikální. V 80. letech studoval na bruselském institutu INSAS, následně točil experimentální krátké filmy a k celovečernímu debutu se dostal až po téměř dvaceti letech – jeho Temnota je kritiky a historiky řazena mezi základní díla New French Extremity. Všechny Grandrieuxovy celovečerní filmy vynikají strohou a záměrně zneklidňující formou, obsahují minimum dialogů a jsou často zaměřeny na fyzičnost a sexualitu.

Sergej Loznica na Letní filmové škole uvede svoji miniretrospektivu a dokáže, že tradice ruskojazyčné kontemplativní tvorby nabírá nové dimenze. Své hrané snímky Loznica pravidelně uvádí v Cannes, odkud přiveze i zatím poslední titul Krotká inspirovaný povídkou F. M. Dostojevského.

Tata Bojs a Vojtěch Dyk s B-Side Bandem

Jako každoročně „Filmovka“ nabídne bohatý doprovodný program. Co se týče koncertů, v klubu Mír se letos představí česká klubová scéna a jako poděkování všem návštěvníkům i obyvatelům Uherského Hradiště odehrají zdarma na Masarykově náměstí své koncerty Tata Bojs a díky podpoře hlavního partnera innogy i Vojtěch Dyk s B-Side Bandem.

Letní filmová škola jako švédský stůl

Vizuální styl 43. Letní filmové školy pojali Markéta Steinert a Do Hoai Nam jako švédský stůl: „Je libo rybičku nebo horůrek? Vizuální styl 43. ročníku LFŠ je metaforou švédského stolu, tedy něčeho notoricky známého, co přesahuje hranice tohoto státu. S nadsázkou vyjadřuje rozmanitost dramaturgického plánu festivalu, komunikuje funkčně a úsporně bez zbytečných kudrlinek.“

Výhody včasných akreditací

Výraznou letošní novinkou je nový web www.lfs.cz a nový akreditační systém. Letos poprvé si návštěvníci mohou vybrat akreditaci na jakýkoli počet dnů a v prodeji jsou i balíčky po pěti nebo deseti vstupenkách na jakákoli představení.

Všichni, kdo se na LFŠ akreditují do konce června, získají kromě výrazných slev i měsíční předplatné magazínu Respekt Digital a audioknihu z vydavatelství OneHotBook. Na portálu Audiolibrix.cz bude možné si vybrat jeden ze tří švédských titulů.

Významní hosté předešlých ročníků Letní filmové školy:

Peter Greenaway, Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Terry Gilliam, Carlos Saura, Julia Taymorová, Abbas Kiarostami, Mika Kaurismäki, István Szabó, Ken Loach, Julio Medem, Fridrik Thór Fridriksson, Béla Tarr, Goran Paskaljević, Amos Gitai, Jaco Van Dormael, Apichatpong Weerasethakul, Pedro Costa, Bence Fliegauf, Vimukthi Jayasundara , Lisandro Alonso, György Pálfi, Dagur Kári, Sean Ellis, Ilmar Raag, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Allan Starski, Jerzy Majewski, Ivan Passer, Jan Švankmajer, Emília Vášáryová a Václav Havel.

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.