UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Reportáž z výstavy Jednoho kmene na brněnském Špilberku

Reportáž z výstavy Jednoho kmene na brněnském Špilberku
15.10.2017

V centru Brna, na hradě Špilberku můžete až do 11. února 2018 navštívit muzejní výstavu skřetího kmene Snaga.

Výstava je jedinečná tím, že ji netvoří pouze exponáty, ale je obohacena o zvukové vjemy, vizuální zobrazení na velké televizi, příběhy, a vlastně i o čichový vjem, protože v jedné ze tří místností je podlaha poseta kůrou stromů. Naštěstí smrad skřetů neucítíte. V muzeu najdete pouze jednoho „vycpaného“ skřeta, který byl zřejmě dobře nabalzamován a veškeré pachy tak byly potlačeny.  Sedí na „vycpaném“ vrkovi, a na zádech má batoh z kostry ptáka.

Po vstupu do první ze třech místností, kde výstava probíhá, uvidíte příběh muže, který se dostal ke skřetímu kmeni. Měl štěstí, že nebyl pouhým zajatcem. O tom, jak kmen poznával, se dočtete v krátké povídce, kterou najdete vždy v deskách pod sadou velkých fotografií skřetů. Text je psán v češtině i angličtině. V každé ze tří místností je tabule s úvodem do situace. Vstupní část byla o životě a stravě, druhá o válkách, a třetí nesla název Zásvětí.

V první místnosti upoutá projektor, pokrytý amulety, kůžemi, trofejemi z bojů a podobně, takže vůbec nekazí dojem z temného prostředí, spíše ho podporuje. Kousek dál je již odhalenější obrazovka se sluchátky, kde si můžete zahrát digitální skřetí hru.

Zbraně, šperky a jiné doplňky skřetů jsou ve skleněných vitrínách (proto se to v šeru špatně fotí).

Druhou místnost zdobí krásný vrk, jehož srst vypadá jako pokrytá krví z boje.  Skřet na jeho hřbetě už tolik pozornosti nevzbudí, protože vrk vás naprosto uchvátí J Dál jsou v této místnosti helmy, zbraně a vlajky, které se používají v bitvách. Samozřejmě také spousta fotografií.

V poslední místnosti je podlaha pokryta kůrou stromů, a uprostřed je hranice sloužící k spálení mrtvých. Je pokryta kožešinami a na ní, i na zdech kolem, jsou obrazy skřetů komunikujících se svými  duchy. V příběhu Zásvětí se píše, že člověk nemůže pochopit skřetí duchovno. Můžete si jej zkusit vychtunat očima, ušima, a vlastně i nosem.  

Výstava byla inspirována prací etnografa a fotografa Jimmyho Nelsona „Before The Pass Away“
https://www.jimmynelson.com/ který se zabýval mapováním vymírajících kmenů. Přípravy celého projektu Jeden kmen začaly už v roce 2013. Přední tvůrci výstavy jsou: Ctibor Ostrý, Cyril Gaja a Lenka Horbalová. Na projektu však pracovala spousta dalších lidí, bez kterých by to nešlo. Larpová skupina vytvořila celý kmen od základu. Příběh, kostýmy, zbraně, dokonce i vlastního vrka. Chystá se i vydání knihy, jejíž úryvky můžete na výstavě nalézt pod fotografiemi skřetů. K dispozici by měla být již v polovině roku 2018.

Více se dozvíte na stránkách http://www.jedenkmen.cz
Článek pro vás připravili Julie WildOrchid Švecová a Honza Vavřička

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.