UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Daemoni znovu ožívají a víří prach

Daemoni znovu ožívají a víří prach
02.02.2020

Zlatý kompas vás zavede za medvědími kyrysníky a možná ještě dál. Jeho temné esence znovu ožívají v povedené audioknize z produkce Tympanum.

První díl své dobrodružné trilogie napsal Philip Pullman v roce 1995. V roce 2007 se sice dočkal hvězdně obsazeného filmového zpracování, ale to jaksi zapadalo prachem. Možná proto se v roce 2019 v produkci HBO zrodil seriál, jenž sklízí větší úspěchy než film. Tympanum pak zcela logicky (což už se v poslední době stává takřka pravidlem) zareagovalo na uvedení seriálu vydáním stejnojmenné audioknihy.

Příběh dvanáctileté uličnice Lyry se odehrává ve světě, kde má každý člověk svého daemona. Zvíře, které je fyzickým zpodobněním jeho duše a zároveň partnerem a ochráncem na celý život. Daemon může měnit svou podobu, ale jen do okamžiku, než dítě dosáhne dospělosti. Pak se daemonova podoba ustálí a na člověka se začne usazovat Prach. Svět, který je esencí steampunku v té nejryzejší podobě, ovládá a řídí mocné Magisterium. Jenže o něm toho Lyra prožívající svá malá dobrodružství na půdě univerzity v Oxfordu moc neví. Ovšem vše se změní, když se ztratí její kamarád Roger. Lyra se vydává na dlouhou pouť, nejen aby zachránila svého kamaráda, kterého unesli obávaní Vrahouni, ale i proto, aby zjistila mnohé o své minulosti, rodině a smyslu svého života. Protože Lyra není jen tak obyčejná dívka. Snad jí v tom pomůžou i alethiometr – přístroj podobný kompasu, který umí zodpovědět každou otázku, divoženky či mluvící lední medvědi.

Mluví k vám daemoni a ti druzí.

Herečka Martina Krátká je pro mě neznámou tváří a moc jsem nevěřil tomu, že by dokázala utáhnout knihu, v níž je nejen spousta mužských a ženských postav, ale především často až intimních rozhovorů mezi lidmi a jejich daemony.

Jenže Krátká mě velice mile překvapila. Protože nejenže bravurně zvládla rošťáckou Lyru, životem otřískanou máti Costovou či na první pohled milou, přesto vypočítavou a chladnou paní Coulterovou, ale problém jí nedělalo ani najít správně drsný tón hlasu pro medvědího kyrysníka či smutkem prodchnutý hlas krásné divoženky Serafiny Pekkaly. Stejně tak mužští hrdinové a dětští společníci malé Lyry nedělali narátorce nejmenší problém. A když pak mluví Lyra se svým daemonem Pantíkem, jsou jejich rozhovory tak intimní a přitom jasné a srozumitelné, jako byste slyšeli svůj vlastní vnitřní dialog.

Vše doprovází sice filmově znějící, přesto s textem skvěle ladící a na něj reagující hudba Dominika Svobody.

Pullmanův text mnozí považují za antiklerikální agitku, neboť téma náboženství a jeho nezbytnosti pro člověka je jedním z hlavních témat knihy. Nakolik je dogmatismus a náboženský fanatismus přítěží či přínosem pro lidstvo, je téma, které si na rozdíl od filmu audiokniha díkybohu zachovala. Proto nepostrádá ono autorovo poselství, o kterém mohou přemýšlet rodiče, zatímco jejich děti si budou užívat skvěle promyšlenou a originální dobrodružnou jízdu.

Hodnocení: 80%

Jan Procházka

AUTOR

Philip Pullman

INTERPRET

Martina Krátká

VYDAVATEL

Tympanum

CELKOVÁ DÉLKA

14:16:47

VYDÁNO

2019

 

https://www.tympanum.cz/detail/tbooks-565379-zlaty-kompas

 

 

 

 

 

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.