UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

RECENZE: MUMIE – FILM, KTERÝ VÁS POHŘBÍ ZAŽIVA

RECENZE: MUMIE – FILM, KTERÝ VÁS POHŘBÍ ZAŽIVA
10.06.2017

RECENZE: MUMIE 2017 - FILM, KTERÝ VÁS POHŘBÍ ZAŽIVA

VŠECHNO JE JINAK
Přemýšlel jsem (docela dlouho), čím začít článek o Mumii (2017), kterou jsem si právě dal v našem kině. Pro efekt mě tam dokonce ozdobili brýlemi Tylera Durdena, čímž mi zprostředkovali celkem příjemný plastický obraz. Nakonec mě ale stejně nic nenapadlo (jako úvod článku). Začnu tedy na vás rovnou sypat děj. Nuže: Tom Cruise se nejdřív začne profilovat jako moderní Indiana Jones, avšak během okamžiku přecvakne do své zažité figury Ethana Hunta a zopakuje si akci s nákladním letadlem. Potom chvilku běhá po Londýně jako profesor Langdon z doby, kdy ho ještě nezlobily endoprotézy, až nakonec zakotví v roli ředitele Technických služeb Sušice – Sutech. A to je celé.
 
MUMIE SE VRACÍ
Co říci k samotné mumii, hnacímu motoru celého snímku? Já vám nevím, ona to vlastně není ani mumie, jako spíš celkem sexy zombice z naší ulice, co v rubáši pořád někam peláší. Tahle obskurní ženština, co má ksicht počmáraný osmisměrkou a furt si šlape na uvolněnou bandáž, vás nejednou uvede do rozpaků. Není ani děsivá, ani mocná a nebezpečná je jen sotva, jelikož všehovšudy rozdala jen sedm francouzáků policajtům z anglického venkova. Z nich udělala poslušné zombíky a vraždy v Midsomeru už tak kvůli ní zůstanou navždy nevyřešené. Smutník. Cruise s kamarádkou se pak po Londýně motají jak sperma ve vířivce a nic z toho. Ono to zkrátka asi už filmově nefunguje, posledních pár zpracování (na téma mumie) působilo vždy vesměs komicky. Ovšem rád bych se dožil doby, kdy natočí obinadlem omotanou anorektičku fakticky děsivou, u které strachy sežerete popkorn i s kyblíkem. Letos to tedy upřímně řečeno nevyšlo.
 
LEGENDY OŽÍVAJÍ
Dosud by se ještě dalo uvažovat o jakžtakž solidním drama. Spíše o průměrném dobrodružném zábavném filmu. Proč ne, říkal jsem si. Avšak na scénu se začnou valit komické postavy vyzobané z dějin anglické literatury a kdoví odkud ještě. Ha! Po uspávacím monologu dr. Jekylla s jednou úžasně legrační proměnou v teatrálního mr. Hydea, si řeknete, že v tu chvíli musel Robert Luise Stevenson udělat v hrobě přemet jako kráva. S děsem v očích jsem už jen očekával, kdy na scénu přikulhá John Silver a začne všem strašně drsně rozdávat černé známky. Ale mučení nebyl bohužel ještě konec. V samotném závěru se do příběhu vloží rytíři říkající Ni! Nakonec se tito fakt hodně děsiví rytíři naštěstí v prach obrátí a my se můžeme těšit na druhý díl. Prý má přikvačit i Wellsův Neviditelný muž či Frankensteinova nevěsta od Shelleyové. Máme se bát? Dorazí i Oliver Twist nebo rovnou celý Pickwickův klub? Všechny persony klasické anglické literatury, usazené v dnešní době, budou působit opravdu nesměšně. Já vám nevím, ale tohle jsem tedy od Mumie nečekal. Jo aha, ono je to Dark Universe - ožívání mrtvých legend. Tak to jo. Teď ještě vskřísit tu jiskru napětí a strachu a podmanivého kouzla mysteriozního příběhu.
 
NUDA JAK V PRESBYTERIÁNSKÝM KOSTELE
Celý film narvaný skvělými efekty a já nevím čím ještě, je v konečném důsledku docela nuda. Některé postavy nemají vůbec hloubku, v podstatě jen slouží Cruisovi, aby tam nestál 120 minut jako tvrdý Ÿ. A ty logické přehmaty, no jéjej – Zkušený vykradač hrobek Cruise se diví, že křižáci používali sochy jako schránky na artefakty. To jsem tedy nevěděl ani já, ale já nejsem protřelý vykrádač hrobek Cruise. Říkám vám, že je to celé divné. A táhne se to jak tejden před vejplatou. V polovině promítání jsem z dlouhé chvíle začal potichu krkat abecedu, ale dostal jsem se bohužel pouze k „ch“, a tak mi nezbylo, než to horko těžko dokoukat. Tím spíš mě překvapila reakce ostatních diváků, valících se po skončení představení rychle na cigáro z kina ven, než jim zakážou i to. Nadšeně vykřikovali, jak se báli, nebo počítali, kolikrát se lekli. Nevím, nechápu. Tak jsem to taky zkusil spočítat, a když jsem se dostal pouze ke dvěma lekačkám, nenápadně jsem se oddělil od davu a běžel rychle domů, spravit si chuť nějakým obyčejným jednoduchým filmem, třeba něčím se Seagalem, když byl ještě hubenej a dokázal vyloudit na svým obdélníkovým obličeji alespoň dva přesvědčivý výrazy. Nebo originální Mumií z třicátých let.
Venkoncem, tato Můmÿe mě celkově velmi zklamala, ovšem musím znovu poznamenat, že se to většině lidem líbilo. Bude se líbit i vám?
 
 
Hodnocení 4/10

- - -
Na sobě testoval a sepsal Michal Březina
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.