UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Recenze: Hlasy Tváře vody

Recenze: Hlasy Tváře vody
01.11.2018

O co je audiokniha lepší než poslední film Guillema del Toro?

Každý fanoušek režiséra Guillerma del Tora (Hellboy, Ďáblův hřbet či Faunův labyrint) očekával jeho zatím poslední film Tvář vody s velkým napětím. Ve finále nám slavný režisér předvedl sice krásnou a čtyřmi Oskary oceněnou romanci, na kterou se krásně koukalo, nicméně spousta z nás si říkala, že z příběhu šlo vykřesat mnohem víc. A to jsme netušili, že předlohou filmu byla kniha, kterou pan režisér napsal ve spolupráci s Danielem Krausem. Ta je samozřejmě mnohem propracovanější a ukazuje nám mnohem více než film.

V první části knihy se vypravíme s vládním agentem Richardem Stricklandem do Amazonie ulovit mýtického vodního boha, jímž není nikdo jiný než Deus Brânquia. Studená válka je totiž v plném proudu a získat převahu nad Ruskem je tou nejvyšší metou každého věrného Američana. Právě díky této části příběhu se dozvídáme to, proč se z milujícího otce a manžela stal tyran, jenž nenávidí nejen vodního muže, kterého ulovil a převezl do výzkumného střediska na okraji Baltimoru, ale také svou ženu a sám sebe.

Druhá a třetí část knihy se pak od filmu liší především větší plastičností postav. Ať už jde o hlavní hrdinku – mladou němou uklízečku Elisu Espositovou, její přítelkyni a kolegyni černošku Zeldu či souseda – stárnoucího homosexuálního malíře Gilese. Všichni mají svou minulost a také své pohnutky a záměry. A to už nemluvím o Striklandově manželce či vědci Bobu Hofstetrovi, jenž také není tím, kým se na první pohled zdá.

Osudy všech těchto hrdinů a antihrdinů  del Toro a Kraus splétají v síť, která čtenáře polapí do svých tenat a nepustí ho. A právě proto je tato variace na Krásku a zvíře či volný sequel k del Torovu milovanému filmu Netvor z Černé laguny lepší než film.

A jak se s příběhem, ve kterém hrají dvě hlavní role němá dívka a němý vodní tvor, popasovali mistři mluveného slova z audio vydavatelství OneHotBook?

Inu. Všechny ženské postavy namluvila herečka Jitka Ježková, kterou známe jako Beverly Marshovou ze skvělé audioknihy To. Jitka Ježková sice nezvládla vtisknout každé z hrdinek tohoto příběhu její vlastní hlas, Lainie a Elisa jsou v jejím podání lehce zaměnitelné, perfektně se však dokázala vcítit do postavy hlavní hrdinky zmítané emocemi.

Druhý hlas Tváře vody patří poslednímu českému skaldovi Pavlu Soukupovi. I toho známe z audioknih produkce OneHotBook. Právě on byl vypravěčem Kingova opusu magnum To, nebo Lokim, Thorem či Freyou v Gaimanově Severské mytologii. Pan Soukup má dar od boha. A ten znovu bezezbytku využil i v této audioknize. Jeho Strikland je mnohem živější a uvěřitelnější než ten, jehož ztvárnil Michael Shannon ve stejnojmenném filmu. Stejně tak perfektně vystihl i stárnoucího malíře Gilese či ruského vědce Hoffstetra.

Souznění Jitky Ježkové a Pavla Soukupa je pohlazením pro posluchačovy uši. Ale velkou roli v Tváři vody hrají také hudební znělky a předěly. Ty se skládají především z různě upravených zvuků, jež vydává kapající či tekoucí voda, ale také (především v první části příběhu) zvuků pralesa, domorodých a v pozdější fázi elektronických zvuků.

Jestliže jsem na začátku své recenze psal, že je Kniha Tvář vody lepší než film, tak v závěru musím přiznat, že její audio verze za ní takřka nepokulhává.
85% Jan Procházka

Katalogové č.: AK201
EAN: 8594169482019
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 12 hodin 43 minut
UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnou ZDE.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.