UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ray Bradbury – Marťanská kronika

Ray Bradbury – Marťanská kronika
15.02.2019

Další klasika žánru do vašich uší.

 „A co bylo nakonec přirozenějšího, než že na Mars dorazili i staří lidé a šli ve stopách hlučných pionýrů, navoněných rozsévačů civilizace, profesionálních cestovatelů i romantických přednašečů, pídících se po nových tématech.“

Marťanská kronika je souborem dvaceti sedmi volně navazujících povídek zasazených do let 2030 - 2057 (po autorově revizi z roku 1997). Ty vytváří fiktivní dějiny kolonizace čtvrté planety sluneční soustavy obyvateli třetí planety téže soustavy. Zároveň jsou popisem vývoje civilizací na Marsu i na Zemi. A v neposlední řadě ukazují děsivou i úchvatnou a tvář lidského pokolení.

Ray Bradbury se narodil roku 1920. Snad proto jeho povídky reflektují všechny hrůzy dvacátého století. A je jedno, jestli jde o rasovou segregaci, totalitní režim, válku, zneužití jaderné energie či likvidaci původních obyvatel Ameriky nebo ničení přírody.

Těchto témat se však autorovy texty dotýkají s poetikou a humorem, které i po více než půlstoletí oslovují další generace čtenářů. Právě proto se Marťanská kronika řadí k pilířům světové fantastiky.

Jak už je v posledních letech dobrým zvykem, dostává se na poli audioknih hlasu klasickým dílům žánrů Sci-fi a fantasy. A tak se po Duně, Hvězdné pěchotě či Dveřích do léta své audio verze dočkala také Marťanská kronika.

Role narátora se zhostil herec Mahenova divadla v Brně, Martin Siničák.  Přestože jeho projevu v podstatě nemám co vytknout. (Ať už promlouvá hlasem mužů, žen, pozemšťanů či obyvatelů Marsu, je vždy jasné kdo právě mluví.) Při poslechu jsem měl pocit, (především u žen, starých lidí a dětí), jako by lehce přehrával. Celá audiokniha je protkána hudbou. Jazzové melodie a především melancholické ženské vokály opravdu hezky uvozují jednotlivé povídky a vkusně doplňují poetický text. Stejně tak i zvuky bouře, deště či raketových motorů posluchače nijak neruší a nepřehlušují narátorův hlas. Ano k Marťanské kronice se určitě budu vracet.
Hodnocení: 85% Jan Procházka

Délka: 8 hodin 19 minut
Autor: Ray Bradbury
Interpret: Martin Siničák
Kategorie: Fantasy a sci-fi
Vydavatel: Plus
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke staženíKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.