UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rané dílo Ludvíka Součka prvně vyšlo knižně

Rané dílo Ludvíka Součka prvně vyšlo knižně
13.03.2019

Druhý svátek vánoční roku 2018 byl současně dnem čtyřicátého výročí smrti Ludvíka Součka (1924-1978).

Slavili jsme všichni. Vanili, Jan Vavřička, Ivo Fencl dokonce v Sále beletrie Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, kde věnoval vzpomínce na tohoto autora science fiction další část oblíbeného pořadu Literární čaj o páté.

Mezi diváky mohla tehdy poprvé kolovat i Součkova zrovna knižně poprvé zveřejněná novela Samá voda. Po pětapadesáti letech se dočkala důstojného vydání. Jde o vůbec první z řady Součkových detektivek s vědeckofantastickými a záhadologickými motivy. Rekognoskoval jejím prostřednictvím teprve terén a právě odsud, z tohoto terénu měl vyvstat cyklus báječných příběhů s pátračem usazeným do kolečkového křesla Martinem Andělem. Geniální Anděl by, pravda, „slušel“ již této knize, ale kdož ví, možná Martina scénáristé dosadí do nějaké adaptace.

Byl, připomeňme, mozkem Případu ztraceného suchoplavce (1968), Případu čerta číslo čtyři (1968), Případu jantarové komnaty (1970) a Případu Baskervillského psa (1972) a JEHO IMOBILITU suplovala jistá fotografka a její přítel-redaktor. V knize Samá voda hraje až mysteriózní roli aparát Leica, nicméně amatérským detektivem a taktéž fotografem je zde prostě a jednoduše (i když pouze prozatím) autorovo alter ego.

A totiž - takřka dvoumetrový - zubní lékař Václav Vlček, radící nevlezle svému kamarádovi kriminalistovi. Nu, jako bychom snícího a spekulujícího MUDr. Součka viděli, byť on se, a to je taktéž pravdou, uměl vždy zároveň rozpouštět i do mnoha dalších hrdinů toho či onoho příběhu.

Zatímco premisa pozdějšího Případu Baskervillského psa stojí na zdání, že skutečně existoval pes z Doylova románu (a pomístních britských pověstí), Samá voda se obratně odráží od motivu upírů. A od způsobu, ba stylu jejich likvidování březovým kolíkem.

V lesích se najde tělo, jehož srdce je probodnuto právě tak, a připomeňme, že vampyrismu se Ludvík Souček věnoval taky v kapitole své (rovněž teprve posmrtně vydané) knihy Otazníky nad hroby (1982). Stálo by asi za to teď mírně podumat, nakolik byl vůbec detektivní žánr Ludvíku Součkovi vlastní a nakolik inklinoval spíše ke sci-fi. Ale přenechejme onu analýzu dalším badatelům a na Vanili se spokojme konstatováním, že se oba přístupy nevylučují. Také Asimov či Lem či Neff psali a píší sci-fi detektivky. A nejpodstatnější přitom vždy je, zda příběh dá přednost řešení racionálnímu nebo takříkajíc „ z jiného světa“, což byl i případ Baskervillského psa, například.

Samá voda ovšem drží ještě jedno želízko v ohni. Sklouzne totiž až k žánru špionážnímu.

A nedokonalosti? Skoro žádné. Souček uměl vyprávět od dětství a snad pouze vysvětlení na konci zde zabírá až moc místa. Na druhou stránku uznejme, že by nebylo fér poměřovat Mistrovo úsilí pointami Agathy Christie, která u nás mimochodem řečeno vycházela za jeho éry jen do jisté míry. A vůbec! Je sporné, kterým etalonem metru poměřovat dílo, v jehož textu se ještě občas „soudruhuje“, byť se zřetelným humorem, a které autor zřejmě záměrně nechal jenom v časopisecké podobě z roku 1963.

Nebyl tu úplně spokojen? Kdo ví! Ale asi právě z oné nespokojenosti stvořil figuru Martina Anděla. Není to úplně známo, ale další příběhy, jejichž je Anděl středem, píše dnes Jan Jandourek.

Závěrem už jen podotknu, že titul Samá voda lze chápat dvojím způsobem.

Ve smyslu „stále na to nemůžeme přijít“ a za druhé... Ale to je právě ta sci-fi, to si již vyhledejte v publikaci sami.

Ludvík Souček: Samá voda. Vydal Bohuslav Svoboda – POLARIS. Frenštát pod Radhoštěm 2018. 136 stran a 17 kapitol
Článek vytvořil Ivo FenclKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.