UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

První český scifi horor podle Stephena Kinga je natočen

První český scifi horor podle Stephena Kinga je natočen
27.11.2014

Král hororu dal svolení režisérovi Robinu Kašpaříkovi ke zfilmování povídky Jsem brána. Měl ale podmínku: film nesmí vydělat ani cent.

„Už ten název mě zaujal: Jsem brána. Bylo to zvláštní a působilo to na podvědomí. Stejně jako ta povídka. Na první přečtení to vypadalo jako sci-fi horor, ale bylo v tom něco hlubšího a mnohem temnějšího. To ‚něco‘ jsem chtěl dostat do filmu a úplně mě to strhlo,“ vysvětluje Kašpařík.

 

A strhlo to i maskéry studia FX Creator (Drákula: Neznámá legenda), francouzského kameramana Nicolase Bordiera (Bez hranic), kaskadéry CSFA (Příběh rytíře), postprodukční studio UPP (Parfém: příběh vraha) a další, kteří se připojili do štábu. Film se natáčel přímo z pohledu hlavní postavy. A to dokonce dvakrát: jedna verze pro klasická kina a druhá pro revoluční technologii FullDome. Ta promítne obraz do kupolí planetárií.

 

„FullDome je naprosto fascinující. Vzpomeňte si, když jste jako děti byli poprvé v planetáriu, kde do obří kupole promítli hvězdy. A teď si představte, že tam uvidíte obraz ve vysokém rozlišení a s prostorovým zvukem. Film vás obklopí. Stanete se hlavním hrdinou a vše prožijete jeho očima.“, popisuje režisér.

 

Tvůrci postavili dekoraci místnosti vesmírné lodě. „Lidé nás od stavby zrazovali s tím, ať všechno raději vytvoříme v počítači. To jsem odmítl. Chtěl jsem skutečnou dekoraci, která dodá filmu autenticitu. Vše muselo sedět přesně na milimetry.“, říká Kašpařík.

 

Technologie FullDome vyžaduje jiný způsob natáčení. Z pohledu hlavní postavy divák uvidí pouze ruce, takže bylo zásadní najít někoho, kdo právě rukama dokáže vyjádřit všechny emoce. Režisér proto obsadil mima Radima Vizváryho. Steadicam operátor Jaromír Šedina (Faunův labyrint) sestrojil konstrukci přímo na tělo Vizváryho s kamerou Red Epic a speciálním objektivem, který snímal vše okolo. Mim tak musel být v dekoraci sám. Vše včetně světel a ostření kamery řídil štáb na dálku – bezdrátově.

 

“Připadalo mi, že bezdrátově jsme byli propojeni i mezi sebou. Energie týmu byla ohromná. Film vznikal z nadšení a chceme ho proto věnovat všem filmovým nadšencům.”, dodává režisér, který plánuje uvedení filmu na festivalech a speciální projekce v planetáriu pro fanoušky facebookové stránky Jsem brána.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.