UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Průvodce Indií pro ty, jimž koluje v žilách fantastika

Průvodce Indií pro ty, jimž koluje v žilách fantastika
12.07.2019

Lucie Lukačovičová vás ve svém dobrodružném románu Poslední bůh vezme tam, kde Šiva tančí mezi smrtelníky

To, že je Indie země plná krvelačných šelem, věděl už Mauglí. Že je zároveň zemí plnou nebezpečných náboženských kultů, nám ukázal Indiana Jones. Něco o tom ví i Lucie Lukačovičová. A na vlastní kůži se o tom přesvědčil i nesourodý manželský pár v jejím novém románu z koloniální Indie Poslední Bůh.

Pilíř první: hrdinové a zápletka

Jmenuje se Edgar Sangatte. Je to portugalský šlechtic, vědec a vynálezce a do Indie přišel především proto, aby zde vynalézal a také hledal zbytky pradávných technologií, jež se ukrývají ve zdejších pralesech. To, že si tu najde manželku, určitě nečekal. Navíc manželku neobyčejnou. Elianta totiž není běžná žena, ale nesmrtelná irská elfka. Jejich relativně poklidný život však naruší zpráva od kolegy a druha na poli vědy. Zpráva, která donutí Edgara a Eliantu opustit domov a vydat se napříč Indií za záchranou přítele a možná i míru v celé kolonii.

Elianta jakožto dlouhověká sídhe má jiný pohled na svět a jiné uvažování než smrtelný člověk. Je tak trochu protipólem sice navýsost praktického, ale přeci jen empatií ovlivněného Edgara. Právě v tom vidím sílu hlavního páru, mezi nímž to nádherně jiskří. Jejich přístup k řešení problémů je natolik odlišný, že se celou knihu obáváte, jestli jejich křehké manželství vydrží. Zkrátka a dobře, jestli jsem si něco v téhle knize užil, tak to rozhodně byla zajímavá dvojice hlavních hrdinů a chemie, která mezi nimi bezchybně funguje.

Pilíř druhý: forma a inspirace

Příběh sám je v podstatě akční dobrodružnou jízdou napříč severní Indií. Takže tu máme nejen parní lokomotivy a parostroje, ale naši hrdinové cestují také vzducholodí či pomocí kluzáku. Akce stíhá akci, zajímavá lokace zajímavou lokaci a čtenář se ani nenaděje a už louská slovníček pojmů a zasvěcený autorčin doslov.

Lukačovičová se sice nechala inspirovat hinduistickou legendou Rámájana, ale vystavěla kolem ní dobrodružnou roadmovie, v níž se hlavní hrdinové setkávají s množstvím hinduistických božstev. Přestože je indické náboženství zatraceně komplikované a historie Indie také, autorka se snaží čtenáře nezahlcovat, všechny informace dávkuje opatrně a vybírá pouze ty, které jsou pro příběh nezbytně důležité.

Jedním z témat knihy (kromě vztahu muže a ženy) je vlastně právě střet civilizací a náboženství.

Ovšem Poslední bůh je především poctou Verneovkám a vůbec starým, parou vonícím dobrodružným románům. Ale protože je autorka perfekcionistka a Indii má nejen nastudovanou, ale především vlastníma nohama prošlapanou, seznámí vás v knize nejen s pekelně komplikovaným indickým pantheonem, ale hlavně se zemí, která je pro nás Středoevropany přeci jen něčím, co známe tak maximálně z dokumentárních filmů produkce National Geographic. A když si k tomu přičtete spoustu dechberoucí akce, steampunkové propriety a zajímavou ústřední dvojici, máte ideální knihu nejen pro milovníky starých časů.

Vlastně ještě jednu věc chci zmínit. Poslední bůh vyšel nejen v pevné vazbě a se stylovou mapou severní Indie na předsádce, ale také s krásným obrázkem Jany Maffet Šouflové na obálce z křídového papíru. V době masově vydávaných paperbacků věc věru nevídaná.

Hodnocení: 85 %

Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.