UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Propagace jedněch plastových kostek skrze chlapa-netopýra

Propagace jedněch plastových kostek skrze chlapa-netopýra
17.03.2017

Ivo Fencl hodnotí film LEGO Batman film

Neznám články, které dosud vyšly o filmu LEGO Batman film, ale maně si vybavuji, že kritik Fuka to dílo dost adoroval. On je ale milovníkem animáků všeobecně.

S velkým odstupem jsem tento snímek - propagují kostičky lega a nikoli první je propapagující – navštívil a sál multikina byl takřka prázdný, s výjimkou chlapce o berlích, který při promítání nahlas reagoval na různé výroky postav; jak se zdálo, děj ho dost pohltil.

S jistotou už bych to samé netvrdil o jeho starších blízkých, kteří celý čas přesto zírali, ale těšili se možná i na konec. A finále ne a ne přijít?

Neřekl bych! Film má spát a nikde nenudí ani dospělého, tedy pokud budete ochotni přistoupit na tu základní premisu, že vše je vyrobeno z lega i včetně Batmana a Jokera.

„Je to blbost?“ zeptal se mě před časem syn (18). „Nevím,“ řekl jsem, ještě než jsem film viděl, a dnes mohu říct, že to blbost není. Naopak. Jde o velice vstřícnou a přátelskou parodii na Batmanovo universum a víckrát jsem se zasmál. A jistěže se nemá chválit jen za množství odkazů na jiné filmy (byť vždy spojených s vtípky), ale tady to dělat musím. Aby ne! Dětem je navíc předvedena i plejáda obdobných hrdinů, ale ač jsou pravidelně dehonestováni (zvlášť si to „vyžere“ vícekrát Ironman, ale také ze Supermana dělá Batman pako), nevadí to.

Mimo to se však dál a dál vynořují také figury z nebatmanovského světa, a to většinou záporné, takže se dočkáme i aluzí na snímky Pán prstenů, Harry Potter, Dracula, King Kong (což velmi výrazně), Godzilla, Gremlini, Jurský park, Souboj titánů, Čaroděj ze země Oz a Čelisti. Pobavující je pak hned dvojí vstup skutečného Toma Cruise na scénu, který je zdůvodněn tím, že Batman - ve svém osamění - opakovaně shlíží jeden doják tohoto herce-idola. „Bez tebe mě je půl,“ říká tam Cruise dámě.

„Měl jsi mě na lopatě od začátku,“ reaguje ona napoprvé.

I při těchto sekvencích se nezasmát skutečně nelze, nicméně film komentuje už svá vlastní úvodní loga, a to ve stylu: „Warner Bros? A proč ne Warner Brothers? Nechápu.“

S nadsázkou a odstupem vše pokračuje až do konce a autoři se nebojí třeba ani narážek na potenciální homosexualitu mezi Batmanem a adoptovaným jím Robinem; mistrnost uměřenosti těch narážek mě přitom takříkajíc dostala a přemýšlím-li li i o téhle bžundě zpětně, skutečně dospívám k závěru, že jakýkoli gay má plné právo (a všechny zde přítomné náznaky), aby příběh interpretoval i jako „svůj“. A zesměšňován není, nebo zcela minimálně.

Fascinující je ovšem i další retro-sada odkazů na veškeré snad dosavadní Batmany, ať už hrané nebo kreslené, ať už filmové nebo seriálové; a nejen, že jsou zmíněni, ale nikdy nechybí ani ukázka! Ano, je to ryzí eklekticismus, ale i eklekticismus hodný obdivu.

Dalším kladem LEGO Batman filmu je skvělá práce s hudbou a muselo být docela těžké dosíci atmosféry, která minimálně děti uvede až do stavů, kdy Jokerovu zcela anarchistickou tlupu jistěže neobdivují, ale jsou jí vystrašeny i fascinovány. Naprostá svoboda žertujícího vraha a zvláštní jekyllovská rozpolcenost Batmanova tu stojí proti sobě s dostatečnou vážností a víckrát jsem si přitom vybavil, že jedním z inspiračních pramínků pro Netopýřího člověka byl Zorro.

Tento film jsem viděl v českém dabingu, který mě rovněž zcela dostal, a jen dodám, že ani závěrečné titulky není záhodno vynechat. LEGO Batman film se nepochybně počká pokračování a zajímavý je i tím, jak vybalancoval skutečně deptající atmosféru filmů Nolanových (při uvedení jednoho dokonce jistý psychopat Holmes postřílel část amerického obecenstva v sále, jak si možná vzpomenete) s fraškovitou parodii, vybudovanou na kouzelné nadsázce a odstupu.

LEGO Batman film. USA / Dánsko 2017. Scénář Seth Grahame-Smith, Chris McKenna a Erik Sommers. REŽIE CHRIS MCKAY. Hudba Lorne Balfe. Postavy v originále mluví mj. Mariah Carey, Will Arnett, Jenny Stateová, Ralph Fiennes, Tom Cruise a další. 104 minut

Ivo FenclKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.