UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Projekt NEJZAZŠÍ HRANICE 2017 završila svou návštěvou spisovatelka Hanina Veselá

Projekt NEJZAZŠÍ HRANICE 2017 završila svou návštěvou spisovatelka Hanina Veselá
30.10.2017

Krátké povídání se spisovatelkou Haninou Veselou a shrnutí celého cyklu besed

Cyklus besed, kde se na téma záludností při psaní románů rozpovídali zkušení čeští autoři jako Tomáš Němec, Jiří Walker Procházka či Josef Pecinovský, dospěl ke svému konci. Posledním hostem sokolovského autora Michala Březiny byla právě Hanina Veselá, jež tento rok vydala úspěšný titul Drak bere vše, který navazuje na cyklus Asterion, jehož světa jsou součástí i příběhy čarodějky Magnolie. Přednášky také pokaždé doprovázela chebská hudební skupina Harry Mähren. A vždy na výbornou.
 
Obligátní otázka pro začátek, jak se Ti líbilo v sokolovském Zámku, kde beseda probíhala?
Docela milé místo s příjemnou atmosférou malých knihoven. Okolí je zde plné inspirace. Město Sokolov s jeho mikro paneláky by bylo ideální kulisou pro něčí noční můru. Na podzim, za deště a za tmy, to mezi nimi vypadalo lehce hrůzně. Skoro jsem viděla toho vraždícího maniaka s maskou přes tvář, vybíhajícího zpoza rohu. Poněkud chmurná představa, ale co byste čekali? Stihla jsem i návštěvu hradních katakomb nedalekého Lokte a tamní expozici útrpného práva. A to nemluvím o loketské hradní kavárně, kde i šipky na WC jsou udělány z krvavě rudých krůpějí. Ideální místo na výlet pro spisovatele fantastiky a fotografa jako já.
 
Nebyl na Tebe náš redaktor Michal Březina moc přísný? Nezaskočil Tě záludnou otázkou, jak má ve zvyku?
Byl přísný a byl záludný. Ptal se mě, co dělají mé postavy, čím nebo kým byly inspirovány a zda pláču, když umírají. Řekla jsem mu, že je často tvořím podle sebe a knihy píšu zásadně s křišťálovým pohárem při ruce. Chytám do něj slzy prolité za mrtvé postavy, a dokud není pohár plný, kniha neskončí.
  
Na jaké téma jste převážně hovořili?
Vedlejší postavy. Přiznala jsem, že aby příběh fungoval, musí fungovat i tito ne tak důležití aktéři. Ve skutečnosti je jejich „nedůležitost“ pouze zdánlivá, někteří z nich mohou občas být zajímavější než hlavní hrdina. Já se snažím o pečlivé vykreslení každé postavy. Vím, jak vypadají; znám jejich motivy a strachy; jejich nejoblíbenější barvu; vím, s kým spí. Vím všechno, ale stejně mě občas nepříjemně překvapí.
    
Co ještě zajímavého se návštěvníci besedy mohli dozvědět?
Kdo je skutečným hrdinou mých příběhů z cyklu Magnólie? Zrzka s prořízlou pusou, kterou údajně píšu podle sebe, nebo její milenec a mentor? Abyste našli odpověď, musíte si to přečíst.
  
Jakou další akci plánuješ v nejbližší době?
Spolu s kavárnou Dark Velvet Café bar a autorkou hororů, Kristinou Haidingerovou, jednou měsíčně pořádám literární sabaty – setkání spisovatelů s účelem posoudit si vzájemně texty a vyměnit si zkušenosti v oblasti sebeprezentace. Každé setkání probíhá jako autorské čtení, ideálně dosud nepublikovaných textů, s následnou debatou o textu a představením hosta. Naším posledním hostem bylo nakladatelství Fortna, které představilo projekt čtyř sborníků českých a několika slovenských autorek v žánru fantastiky. Další setkání proběhne 23. listopadu ve Velvetu. Více podrobností zde:   https://www.facebook.com/events/142387273056808/ 
  
Představíš nám svou knihu Drak bere vše? Co si od Tvého příběhu mohou lační čtenáři slibovat?
Mix intrik a spletitých situací. Návštěvu hlubinné říše jedné z nejtemnějších postav světa Asterion, kde se Drak odehrává. Výpravu do ztraceného města, plného bájných pokladů. Alespoň údajně. Anebo výlet do pustiny Astrálních plání. Výraznou hrdinku se svými neméně výraznými mužskými protějšky. Něco hodně jiskření mezi aktéry a něco málo sexu – někdy s naprosto nevhodným partnerem. Barvité popisy jídla, za které mě hladoví recenzenti proklínají. A temnotu, která postupně probublává celým příběhem. Uzme nakonec Drakovi jeho sousto?

Děkuji za rozhovor.

- - -
Haninu Veselou zpovídal Jan Vařička.
Více o autorce se dozvíte na jejím webu http://haninavesela.cz/
Fotografie poskytl pan Jaroslav Houdek.
Další zábavu najdete v sekci SCI-FI QUEST Michala Březiny.

POZOR na tenisový loket v mé sexchci Erototem.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.