UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Problém jménem Chandra

Problém jménem Chandra
09.03.2020

Karetní hra MAGIC: THE GATHERING má svůj vlastní komiks. Stojí ale za pozornost?

MTG je sběratelská karetní hra, kterou v roce 1993 vymyslel americký student matematiky Richard Garfield. Hra měla takový úspěch, že si v  roce 1996 vysloužila zavedení systému profesionálních turnajů DCI. V roce 2002 byla vydána také online verze – Magic: The Gathering Online. Přestože jsou pravidla MTG velice rozsáhlá, hru si oblíbily tisíce hráčů po celém světě a vycházejí další a další rozšíření. Kniha MTG Chandra navazuje na události, ke kterým došlo v rozšíření hry War of the Spark.

Multivesmír MTG je rozdělen do mnoha světů neboli sfér. Mezi nimi se pohybují sférochodci, kouzelníci obdaření magickými schopnostmi. Jedním z nich je pyromantka Chandra Nalaar, vlastně je jednou z pěti prvních sférochodců, kteří se ve hře objevili.

Z anotace na zadní straně knihy se čtenář dozví pouze tolik, že po tragických událostech, ke kterým došlo v Ravnice, se Chandra protlouká světem pevně odhodlána chránit multivesmír. Musí se však vypořádat nejen s novými protivníky, ale také s pocitem viny.

Autorka scénáře Vita Ayalová nás bez jakéhokoliv úvodu vrhne do děje a my se ocitáme ve sféře Dominaria, kde hlavní hrdinka právě zachraňuje vesničany čelící útokům dalších zplozenců chaosu. Ačkoliv je celý příběh proložen texty, v nichž Chandra vysvětluje, co je to sférochodectví, je to to jediné, co se o ní dozvíme. Největší část textů v rámečcích je věnována výčitkám svědomí za selhání, kterých se Chandra v minulosti dopustila, a to aniž by se čtenář přesně dozvěděl, o co šlo. Polovina knihy se tak věnuje střídání soubojů s různými netvory tyranizujícími mnohé sféry multivesmíru a sebelítostného fňukání hlavní hrdinky. Až zhruba v polovině knihy se objeví Chandřina nemesis – úchylný démon Tybalt, s nímž je sférochodkyně nucena svést souboj. Po boku jí jako již mnohokrát stojí Ajani Zlatohřívý. Konec, tečka.

Zkrátka a dobře, pokud nejste hráčem MTG a nebo nemáte nastudovanou historii Chandry Nalaaar, příběh si jen těžko užijete. Naopak si ale do sytosti vychutnáte ultimátní souboje. Chandra jakožto pyromantka ovládá oheň a neváhá ho použít v jakékoliv situaci. To dělá z jejích soubojů dech beroucí záležitost a Harvey Tolibao se svou dynamickou kresbou postaral, aby byly i pastvou pro oči. A to je vlastně vše.

Pro ortodoxní hráče MTG bude Chandra příjemným doplňkem k jejich milované hře. Pro nás ostatní asi jen těžko stravitelnou jednohubkou, což je vážně škoda. Jediné, co tedy můžeme udělat, je zazpívat si s Queeny:

„Magic - it’s a kind of magic
It’s a kind of magic
Magic magic magic magic
Ha ha ha it’s magic
It’s a kind of magic….“

 

Hodnocení: 58%

Jan Procházka

Žánr

Literatura světováDobrodružnéKomiksy

Vydáno

2020, Crew

Orig. název

Magic: The Gathering: Chandra, 2019

 

Počet stran

96

Jazyk vydání

český

Překlad

Ľudovít Plata

Ilustrace/foto

Harvey Tolibao

Autoři obálky

Ken LashleyMatt Herms

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

9788074498275


IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.