UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Přichází Conan z Cimerie

Přichází Conan z Cimerie
12.02.2021

Barban Conan v legendárním překladu Jana Kantůrka poprvé jako audiokniha.

„Mezi časy, kdy oceány zahalily Atlantis a vzestupem synů Aryových, byl věk, o jakém se dnešním lidem ani nezdálo. A v něm Conan, určený nést korunu Aquilonie na svém ustaraném čele. To jsem já, jeho kronikář, jenž jediný může vyprávět tuto ságu. Povím vám o tom velkém dobrodružství.“

Záměrně začínám svou recenzi prvního audioknižního vydání Conanovských povídek citátem z úvodu filmu Johna Milliuse Barbarbar Conan z roku 1982. Bylo to totiž mé první setkání s černovlasým Cimmeřanem. Film, na jehož scénáři s režisérem spolupracoval Oliver Stone, mě tehdy natolik uhranul, že se barbarův filmový představitel Arnold Schwarzenegger stal jediným hercem, jehož plakát zdobil můj dětský pokoj. A hudba Basila Poledourise k tomuto filmu se řadí k nejlepším filmovým soundtrackům dodnes. K povídkám, které film inspirovaly, jsem se dostal až v roce 1989, a to díky nakladatelství České speologické společnosti Zlatý kůň a Janu Kantůrkovi, který Howardovy povídky přeložil. Dodnes si vybavuji obálku, jejímž autorem byl Kája Saudek a na které se skvěl obrázek vysvaleného Conana přivázaného v koruně suchého stromu. Sešit Conan: A zrodí se čarodějka…a jiné povídky. V rychlém sledu následovaly sešity s povídkami Věž slona a Rudé hřeby. První román s názvem Hodina draka pak přišel z nakladatelství Winston a Smith v roce 1991. I tuhle knihu jako i další Conanovy příběhy skvěle přeložil Jan Kantůrek. Ačkoliv první povídka s Conanem v hlavní roli vyšla v magazínu Weird Tales v roce 1932 (Meč s fénixem), je její hrdina populární stejně, ba možná více než tehdy. Nejen že se dočkal dalších dvou (ne moc povedených) filmů (Ničitel Conan, 1984, a Barbar Conan, 2011), ale také mnoha následovníků z řad spisovatelů, kteří vymýšlejí a píší nová dobrodružství modrookého válečníka. Nejznámější z jeho epigonů jsou jistě Lyon Sprague de Camp a Lin Carter, kteří dopisovali Howardovi nedokončené příběhy. Z našich autorů pak můžeme zmínit Juraje Červenáka, Leonarda Medka, či Vlado Ríšu. V neposlední řadě se pak Conan dočkal i hezké řádky komiksových zpracování. (U nás se jich ujala nakladatelství Comics Centrum a Argo, o čemž bude ještě řeč dále). Ba, Howardův nezničitelný hrdina pronikl i do světa počítačových her. Na počátku této éry stála hra Conan: Hall of Volta, což byla plošinovka vydaná společností Datasoft v roce 1984 pro počítače Commodore 64 a Atari 8-bit. Zatím poslední z hezké řádky jejích pokračovatelek je online survival RPG Conan Exiles od studia Funcom.  Zdá se že, že Cimmeřan dobyl všechna média. Jediné, které mu zatím unikalo, byly ovšem audioknihy. Tedy přesněji do roku 2017, kdy vyšla audiokniha Conan the Cimmerian Barbarian: The Complete Weird Tales Omnibus. U nás jsme si na první audioknihu s Conanem v hlavní roli museli počkat. Ale dočkali jsme se. Protože audio vydavatelství Tympanum letos jako jeden z prvních titulů vydalo audioknihu Conan z Cimmerie.

Co se vešlo do bezmála osm a půl hodiny dlouhé stopáže?

Audio kniha Conan z Cimerie která vznikla pod režijním vedením Jana Koukala a Vojtěcha Machálka obsahuje čtyři povídky.

Hrorově laděná Věž slona zavede Conana do zamorského města Arejunu a poté, co si vydobude místo mezi tamními zloději i do tajemné a obávané věže kterou obývá obávaný mág Yara. Věž totiž ukrývá drahokam zvaný Srdce slona. Zároveň se zde maladý Cimmeřan setkává s králem zlodějů a s bytostí, která jako by vypadla z nočních můr H.P. Lovecrafta.

Druhou povídkou je několikrát v komiksech zpracovaná Dcera pána mrazu. Příběh, v němž se Conan vydá s Aesiřanským velitelem Wulfherem a jeho muži do sněhem pokrytých hor Vanaheimu nepojednává ani tak o bitvě s Bragiho bandou Vananheimských hrdlořezů, ale o podivném dobrodružství, které bojem znavený Cimmeřan zažil po jejím skončení. Protože ve chvíli, kdy zůstal jako jediný přeživší po bitvě stát uprostřed bílé pláně, zjevila se mu dívka krásná jako sen. "Neutečeš mi! Zkus mě zavést do pasti a já ti nastavím u nohou pyramidu z hlav tvých lidí! Ukryj se a já rozlomím napůl i hory a najdu tě! Chytím tě, i kdyby to mělo být v pekle!"

Třetí povídka přivádí na scénu pirátskou kapitánku Belit. "„Pohleď na mne, Conane! Jsem Belit. Královna černého pobřeží. Ó, tygře severu, jsi chladný jako ta zasněžená pohoří, která tě odchovala. Obejmi mě a rozdrť v milostném objetí. Pojď se mnou na konec světa, popluj se mnou na kraj oceánů! Jsem královna ohně, oceli a boje – buď mým králem!" Královna černého pobřeží je dobrodružnou kronikou Conana a jeho družky.

Rudé hřeby, v originále Red Nails, jsou poslední povídkou, jež Howard před svou smrtí dopsal, byť byla vydána až po ní. Zároveň jsou i čtvrtou a poslední povídkou audioknihy. Conan spolu s členkou pirátského bratrstva Valerií náhodně objeví podivné město Xuchotl. Přimotají se tak do dlouhotrvající války dvou tamních kmenů. Postava s jejím jménem se objevila ve filmu Conan the Barbarian z roku 1982, kde ji hrála Sandahl Bergman. Tam však měla romantický vztah s Conanem a charakteristikou byla spíš kopií Belit. Od které si scénáristé také vypůjčili její zásah v závěrečném Conanově souboji.

K obsahu audioknihy ještě dodám, že nebyly opomenuty ani úvodní texty z Nemedijských kronik uvozující jednotlivé povídky.

„To jsem já, jeho kronikář, jenž jediný může vyprávět tuto ságu.“

Tím, kdo propůjčil první české audioknize o Conanovi svůj hlas je herec Jiří Schwarz. Na svém kontě má přes třicet audioknih a mohli jsme ho slyšet mluvit ústy Russela Crowea, Mela Gibsona či Patricka Swayzieho. Jakožto narátor mohl pojmout Howardovy příběhy několika způsoby. Ale Schwarz (ve spolupráci s režisérským týmem) si vybral ten nejjednodušší a podle mého úsudku nejlepší. Zavřete oči a zaposlouchejte se do hlasu kronikáře Conanových dobrodružství, protože to je přesně ta role, jakou si zvolil. Možná díky tomu utáhne nejen popis soubojů či akční scény, ale i části textu, které jsou zdlouhavě popisné. V dialozích pak nesklouzává ke změnám hlasu a v ženských partech nepřehrává. To vidím jako velké plus. Přitom nezapomíná na jemně ironické tóny, zvláště v rozhovorech s ženami či nepřáteli, což Conana pěkně vystihuje.

Zapomeňte na Basila.

Velkou roli při poslechu této audio knihy hraje hudba. Nejen že od sebe odděluje jednotlivé povídky, ale vkusně podtrhuje některé dramatické scény. Ale zapomeňte na filmovou hudbu Basila Poledurise. Ta by se k vybraným povídkám ani nehodila. Proto místo opulentních skladeb v podání velkého orchestru uslyšíte spíše tajemné tóny hoboje podkreslené duněním bubnů, zvuky připomínající tóny sitáru a tajemný hrdelní zpěv. Vlastně jen u povídky Dcera pána mrazu jsem si představoval něco vhodnějšího, například mě napadá Wardruna.

Pohled lahodící oku.

Obal audioknihy zdobí obrázek z pera komiksového výtvarníka Robina Rechta v úpravě Jiřího Mottla. A tím se stává pěkným odkazem na druhý svazek Rechtem ilustrovaných Conanovských komiksů vydávaných nakladatelstvím Argo.

„Mezi okamžikem, kdy oceány pohltily pyšnou Atlantidu, a vzestupem synů Aryových, bylo údobí, o němž se dnešním lidem ani nesní. Do něj se zapsal Conan, černovlasý, se zasmušilým pohledem a mečem v pěsti, zloděj, nájezdník a zabiják, plný velkých zármutků i bezuzdného veselí, aby srazil drahokamy zdobené trůny Země pod podrážky svých kožených sandálů.“

A já věřím, že zapíše do uší posluchačů.

Jan Procházka

Hodnocení: 89%

AUTOR

Robert Ervin Howard

INTERPRET

Jiří Schwarz

VYDAVATEL

Tympanum

CELKOVÁ DÉLKA

08:24:00

VYDÁNO

2021

https://tympanum.cz/detail/tbooks-634985-conan-z-cimmerie

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.