UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Přestože se Prašina topí pod nápory sněhu, dobrodružství Jirky a En pokračuje

Přestože se Prašina topí pod nápory sněhu, dobrodružství Jirky a En pokračuje
31.10.2019

Návrat na tajemnou Prašinu nemohl být temnější.

Jestliže jsme si mysleli, že je Prašina Vojtěcha Matochy sice takřka geniálním, ale přesto ojedinělým zjevením na naší domácí scéně (teď myslím především literaturu pro mládež), nebyli jsme dál od pravdy. A ačkoliv jsem si říkal, že foglarovsky laděné dobrodružství Jirky a En pátrajících po tajemném stroji, díky němuž je Prašina tou nechvalně známou nebezpečnou a tajemnou čtvrtí, nemůže mít žádné kloudné pokračování, Černý merkurit mě přesvědčil o opaku.

Jak napsat recenzi na dobrodružnou knihu s detektivní zápletkou, aniž bych vyzradil cokoliv z děje? To je úkol hodný génia. Stejného génia, jakým byl talentovaný, ale nešťastný Hanuš Nápravník.

Právě kolem jeho dalšího vynálezu se točí děj druhého Matochova románu.

Tentokrát se spolu s En a Jirkou dozvíme mnohem víc o životě geniálního vynálezce, ale především s našimi hrdiny poznáme další neprozkoumané části tajemné Prašiny a její obyvatele. Pulpový pisálek by napsal, že v napínavém pokračování kultovního románu se rozkrývají temná tajemství minulosti, lámou se charaktery a přátelství jsou podrobována těžkým zkouškám. To vše v atmosféře strachu a závějích sněhu. A měl by pravdu ten muž. Černý merkurit přináší vše výše zmíněné. Kniha má skvěle ponurou atmosféru, kterou stejně jako u prvního dílu perfektně dokreslují působivé ilustrace Karla Osohy. Příběh chytí čtenáře hned na první stránce a nutí ho obracet další a další stránky. Anebo poslouchat další a další kapitoly. Protože ve stejný den, kdy vyšla kniha, přišlo audio vydavatelství Tympanum na trh se stejnojmennou  audioknihou. A stejně jako první díl ji pod režijním vedením Alexandry Bauerové načetl Matouš Ruml.

Ten již několikrát prokázal, že má nebývalý talent pro narátorskou práci. Podivný případ se psem či kultovní Nikdykde jsou toho důkazem. Také zde neslevil ani o píď ze svých kvalit. Snad jen jednou či dvakrát (především ve vypjatých dialozích mezi Jirkou a En) jako by zapomněl, kdo je kdo. Ale toho si běžný posluchač možná ani nevšimne. Ruml se nejen příjemně poslouchá, ale má i perfektní cit pro navození tajemna a jeho popis dramatických scén je opravdu dokonalý. Také hudební doprovod, jejž má stejně jako u předchozího dílu na svědomí Mario Buzzi, skvěle tento temný příběh doplňuje. Někdy se stane, že je audiokniha lepší než kniha. Matouš Ruml přesně tohle dokázal s knihou Vojtěcha Matochy. Audiokniha Prašina: Černý merkurit je ještě o jeden level lepší než její takřka dokonalá knižní sestra.

Hodnocení: Kniha: 95%
Audiokniha: 98%

Jan Procházka

Kniha
Autor: Vojtěch Matocha
Série: Prašina 2.
Žánr: dobrodružné, literatura česká, pro děti a mládež
Vydáno: Paseka, 2019
Počet stran: 260
Ilustrace: Karel Osoha


Audiokniha
Čte: Matouš Ruml
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 1 mp3 CD / 8 hod 17 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: říjen 2019 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.