Práskací cigarety si našly své příznivce. Jak je to s jejich zákazem?

Práskací cigarety si našly své příznivce. Jak je to s jejich zákazem?
24.03.2021
Práskací cigarety si našly své příznivce. Jak je to s jejich zákazem?

Pamatujete práskací cigarety? Obvykle se jednalo o mentolové kapsle. Ty jsou už od loňského roku v celé Evropské Unii zakázány, přičemž je to další důsledek postupného omezování cigaret, které nabízejí příchutě.

Hlavní motivací pro tento plošný zákaz má být snaha odradit od kouření děti a mladistvé, pro které byly příchutě lákadlem.

Zákaz nejen mentolových příchutí

Plošný zákaz prodeje těchto výrobků je zde konkrétně od 20. května 2020. Jak jsme již zmínili, obvykle se jednalo o kapsle s příchutí mentolu, ale nebyly to jediné dostupné příchutě. Mohli jste zvolit také třeba borůvku, meloun, colu, jahodu apod. Oblíbené byly tedy především ovocné příchutě. Práskací kapsle umožňují dostat do cigarety příchuť, kterou si potom můžete vychutnat zároveň s cigaretovým kouřem. Také to bylo mimo jiné jedním z důvodů jejich zákazu, a sice, že kouř například mentolovou příchutí, je méně dráždivý pro kuřáka, a tak jej může vdechovat ve větším množství. Pro využití příchutě bylo potřeba:

  • Cigaretu

  • Aplikátor

Hlavním účelem aplikátoru je při výrobě ochucené cigarety natlačení kapsle s příchutí do vlastní cigarety. Kapsle jsou v podobě malých kuliček, přičemž se běžně využíval aplikátor MRblast. S ohledem na zákaz prodeje práskacích cigaret má být především dosaženo snížení počtu začínajících konzumentů cigaret. Cigareta s příchutí totiž může být pro potenciálního nového kuřáka lákavá mnohem více, než cigareta klasická, ke které může být přece jen složitější najít si cestu.

Tam kde vznikly, se začaly omezovat nejdříve

Zajímavostí je, že práskací mentolové cigarety tady s námi byly už opravdu dlouho. Objevily se totiž už ve 20. letech minulého století, a to poprvé v americkém Ohiu, původně právě s onou mentolovou příchutí. Právě USA jsou v dnešní době se zákazem cigaret s příchutí však nejdále. Řada států je přímo zakazuje, někde jsou omezeny.

Zdroj obrázku:
Oleggg / Shutterstock.comKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!