UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Prašina mezi Stínadly a Ocelovým městem.

Prašina mezi Stínadly a Ocelovým městem.
16.01.2019

„Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy.“

Místo, které dalo jméno celé knize, leží zhruba na pomezí Vinohrad a Žižkova. Na území, kde nefunguje elektřina, mobilní telefony, ani rádio.

V téhle tajemné čtvrti pátrá trojice třináctiletých dětí po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je plné nástrah a nebezpečí, a to nejen proto, že Prašina neodhalí svá tajemství zadarmo. Ale především kvůli tomu, že skupinka pátračů má velmi silného soupeře. Skupinu bezskrupulózních mužů, kteří se nebojí použít násilí. A čas běží…

Prašina Vojtěcha Matochy je často přirovnávána k Foglarově stínadelské trilogii. Máme tu partu dětí, které pátrají v tajemstvím opředené čtvrti po přelomovém vynálezu. Zažívají nebezpečná dobrodružství a čelí drsným soupeřům. Zkrátka na první pohled moderní Foglarovka.

Ale když nahlédneme pod střechy tajemné Prašiny, zjistíme, že není všechno takové, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Tři dělají společnost.

Jirka (jehož dědeček na Prašině žije) je obyčejný kluk, jeho kamarádi a spolužáci Tonda a En s ním sdílejí malinkou klubovničku v domě za hranicemi Prašiny. Nic víc a nic míň. Tonda je bratranec En a asi mají i pár společných zájmů, nicméně žádný klub foglarovského typu to není.

Když se Jirka právě díky návštěvě u svého dědečka zamotá do problémů s Prašinou, právě Tonda a En mu pomohou.

Ženský faktor. Právě En (vlastním jménem Anastázie) je jedním z hlavních hybatelů děje. To ona je mozkem celé pátračské trojice a asi i jejím nejsilnějším článkem. Tím se také Prašina liší od ryze chlapecké Stínadelské trilogie. Místy mi až bylo protivné, jak jsou chlapečtí hrdinové oproti En neschopní.

Ta divná čtvrť na šibeničním kopci.

Prašina se na první pohled jeví osídlená stovkami mlčenlivých lidí, kteří poznají cizáka na sto honů, a není radno s nimi zapřádat řeč. Čtvrť, kde nefunguje elektřina. Místo které je černou skvrnou na štítě moderního velkoměsta, protože tady žijí samé divné existence.

Jenže z té spousty divných lidí jich naši hrdinové během celého dobrodružství potkají pouhou hrstku a z nich jen dvě poznají trochu blíže. Zkrátka jako by celá Prašina byla tak trochu vylidněná.

Největší klady této knihy jsou dva. Prvním je pátrání po tajemném vynálezu, které je i díky poměrně netradičním protivníkům opravdu napínavé. Druhým pak skvěle vymyšlená historie Prašiny a zápletka, která se kolem ní točí. Tady musím před autorem smeknout a vzdát jeho imaginaci hodné Julese Verna upřímnou poklonu.

Díky relativně krátkému rozsahu (260stran) se čtenář nestačí nudit a to ani dospělý, natož pak devítiletý, pro něž je kniha určena.

Zkrátka a dobře, Prašina je moderní urban fantasy která možná není úplně dokonalá, ale dokáže zaujmout.

Jediné, čím může připomínat legendární Stínadelskou trilogii, jsou skvělé ilustrace, které má na svědomí Karel Osocha.

Prašina do vašich uší.

Jak už to dnes bývá zvykem u mnoha knih, i Prašina se nedlouho po svém vydání dočkala audioknížní podoby, kterou si vzalo na starost audio vydavatelství Tympanum.

Pod režijním vedením Alexandry Bauerové se jejího načtení chopil Matouš Ruml, který od dob seriálu Comback rozhodně herecky i hlasově vyzrál.

Naprosto s přehledem tak zvládá přechod mezi jednotlivými postavami, a nemá problém najít tu správnou polohu hlasu pro kteroukoliv z nich. Věříte mu nejen postavy Jirky a Tondy, ale zvládl dobře najít i hlas pro En či Jirkova dědečka. Zároveň však nijak nepřehrává a to ani u záporáků, u nichž by ho to k tomu mohlo svádět. Jeho přednesu tak není co vytknout.

S hudbou jsem měl však trochu potíž. Tu má na starost Mario Buzzi. Jako hudební doprovod a to především pro oddělení kapitol, zvolil mix elektronické hudby a saxofonu, což mě zpočátku tahalo hodně za uši, a vlastně jsem si na to nezvykl do konce poslechu. Myslím si, že tady si stálo za to se zvuky města pohrát mnohem více.

Hodnocení: Kniha 80% Audiokniha 75%

Žánr: Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Paseka
Počet stran: 240
Ilustrace/foto: Karel Osoha
Autor obálky: Nikola Klímová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7432-910-4

Audiokniha
Čte: Matouš Ruml
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 1 mp3 CD / 8 hod 10 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: červen 2018
Hodnocení a článek sepsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.