UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pozdravy záhrobí – trocha Akt X kořeněných urban fantasy a zalitých poctivou duchařinou

Pozdravy záhrobí – trocha Akt X kořeněných urban fantasy a zalitých poctivou duchařinou
29.05.2021

Veronika Fiedlerová nachystala čtenářům lákavou porci napínavé zábavy

Benedikt Klausner ví, že každá událost po sobě zanechává stopu a dokáže ji vidět, dokáže procházet záhrobím a dokonce – podobně jako Keogh z Nekroskopa – zpovídat mrtvé. Benedikt je prostě ideální konzultant pro řešení záhadných úmrtí. Když zemře velmi dobře pojištěná choť vlivného podnikatele, který má neprůstřelné alibi(samozřejmě), dá se Benedikt do práce. Netuší, že si tím zadělá na pořádně velký problém, který se nakonec nebude týkat jen jeho samotného.

Jak je hned z prvních řádků knihy znát, Veronika Fiedlerová není žádným nováčkem. Psávala už před lety a po pauze se úspěšně vrátila na scénu. Publikovala několik povídek (v časopisu Pevnost, sborníku Mlok či Krajina háďat: Povídky o apokalypse). Její povídka Benediktův běžný případ zvítězila v soutěži Vidoucí a tvoří také základ knihy Pozdravy záhrobí.

Benedikt je rozervaný samotář s poněkud nestabilní povahou. Aby ne, když má ve své hlavě i jiné osobnosti, ať už je to tajemná přítelkyně z jeho pošramocené minulosti, či infantilní duch se zálibou v motorkách. Aby toho nebylo málo, pečuje o velmi svérázného zvířecího mazlíčka a do toho všeho mu ještě vstoupí sympatická žena.

Jeho nejednoduchý příběh se z velké části odehrává v kdysi možná skutečně existujícím (?) městě Moravském Brodě, kde ve světě Benedikta Klausnera dnes například jezdí tramvaje a hlavně, kde stávala monstrózní fabrika s názvem Stroj-Kov. Celý ten nádech urban fantasy funguje perfektně.

„Město se probudilo do dalšího studeného dne. Lidé si dopřávali pravidelnou dávku stresu na kolonami ucpaných silnicích, slunce svítilo chabě, jako by se bálo podívat na zem. Vítr byl ledový a rozmetal po ulicích květy ovocných stromů.“

…Přirovnání (teď zrovna náhodou) jako vyšité pro naše současné poslední květnové dny! A v přirovnáních autorka exceluje. Navíc disponuje opravdu velkou slovní zásobou, takže čtení nikde nedrhne a odsýpají i svěží rozhovory. Působivá je atmosféra knihy kolísající mezi klasickou detektivkou a duchařinou. Autorka tísnivou atmosféru záhrobí dávkuje po kapkách jako esenci – docela vzácnou i v leckterých horrorových knihách. Využívá sugestivní popisy – například listování časem a prolínání záhrobí s realitou, což jsou nejsilnější momenty knihy (a je jich v knize dost) a některé si určitě zapamatujete. Na mě asi nejvíce zapůsobily scény ze staré tovární budovy Stroj-Kovu, například…

„Vrátný byl přítomen velice silně, vždyť tu strávil tolik let, že téměř splýval s rozbitou židličkou. Vlastně už nebylo možné odlišit, kde končí astrální bytost a kde začíná budova“…

Najdou se v knize místa, kdy děj trochu ubere na uvěřitelnosti – podivně je napsaná postava kněze, a sem tam i samotná pojišťovací společnost. Hrdinové jsou však vesměs popsaní dobře, ať už jsou jakéhokoli věku, ať stojí na té či oné straně. Tedy až na bezdomovce, ti jsou (kdo ví proč) vykreslení bez jediné špetky empatie.

Empatii naopak začne pociťovat Benedikt. Jeho osobnost se v příběhu vyvíjí a situace začíná být čím dál zapeklitější. Objevuje se i milostná linka, sloužící jako příjemný a dobře využitelný podtext.

Román Pozdravy záhrobí je tvořen čtyřmi souvisejícími příběhy – respektive případy, které Benedikt díky svým schopnostem pomáhá řešit. Děj knihy je tedy poměrně spletitý, ovšem logicky a plynule provázaný a promyšlený až do finále. Vyvrcholení je možná trochu uspěchané, jako by se událo skoro až mimochodem. To pak ale napravuje skutečný konec, který dává tušit, že se něco velkého ještě chystá do budoucna.

Zpestřením knihy Pozdravy záhrobí jsou (v jiných nakladatelstvích stále téměř neviděné) ilustrace, které místy tvoří skvělou horrorovou atmosféru, místy dostávají spíše komiksový nádech.  

Knihu vytiskla českobudějovická tiskárna Protisk, což už je zárukou, že krásně padne do ruky a bude dobře držet i vypadat. Když si k tomu přidáte vydařenou a barevně zajímavě sladěnou obálku grafika Michala Březiny s ilustrací výtvarníka Diego Quiňonese, není co dodat.

Věřím, že po knize sáhnou i čtenáři, kteří mají z horrorů strach. A jsem si jistá, že nebudou zklamaní.

Kristina Haidingerová

Hodnocení: 80%

https://www.goldendog.cz/produkt/pozdravy-zahrobi/

Žánr: Detektivní, mysteriózní, horor

Vydáno: 2021, Golden Dog

Obálka: Michal Březina, Diego Quiňones

Ilustrace: Diego Quiňones

Vazba knihy: měkká / brožovaná

Počet stran: 356

ISBN: 978-80-88067-32-0

 



Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.