UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pouze Petr Heteša ví, co to žere a kde to spí.

Pouze Petr Heteša ví, co to žere a kde to spí.
03.02.2020

Sex, drogy, rock’n’roll a umělá inteligence.

Co svět světem stojí a kyberprostor je kyberprostorem, vydává nakladatelství Brokilon jednu knihu Petra Heteši ročně. Jen vloni (budiž astrálním entitám díky) vyšly knihy dvě – Skrytá rizika kvantové démonologie a Co to žere a kde to spí. Tu druhou byste však našli v edici Evropská Space Opera. „Cože?“ zařvou skalní příznivci cyberpunkového mága. „To jakože vesmírné křižníky, mariňáci ve skafandu a podobné legrácky?“ Není se čeho obávat, vážení přátelé. Z vesmírných lodí uvidíte maximálně tak jednu a to je ta, ve které se hlavní hrdinka dopraví do cílové destinace. Tou je vesmírné překladiště Terango.
Vítejte v Terangu.
Naše překladiště je ultramoderní vesmírné město na povrchu planety tak vzdálené od Země, že sem ani státní návladní Baltimoru nedosáhne. Zapomeňte na zaplivané pozemské přístavy. Kam se na nás hrabe Hamburk, přátelé. Tady máme bary, fitka a spoustu volnočasových aktivit. A to včetně erotické seznamky řízené umělou inteligencí, kterou nemají ani na Zemi. Ta vlastně řídí celé město a má nad vším dozor. A to nejen díky kamerám a androidům, kteří vám nalijí skvělý drink nebo namasírují záda či vyloží a uskladní vaše horké zboží, ale také díky čipům a ultra moderním mobilům. Zkrátka Mozek, to je hlava. A to ani nemluvím o skvělé samosprávě. Ať už jde o šéfa bezpečnosti nebo šéfa zásobování a restaurací, všichni jsou muži na svém místě. Zkrátka Terango je ráj. A to jsem zapomněl zmínit skvělé noční rádiové vysílání Larryho Zanoffa se spoustou pravěkých vykopávek a vašich nejtajnějších erotických příhod, které nikdo v celém vesmíru ještě neslyšel.
Pravda, občas se nám tu někdo ztratí. Ale to by tak nevadilo. Lidi byli, jsou a budou. Jen kdyby nám tu naši selanku nekazila ta čůza z FBI. Nás fakt nezajímá, že jednou z těch ztracených duší byla dcera hlavouna z baltimorské pobočky FBI. Ať ta mrcha Glaceová táhne třeba k čertu a nedělá vlny!
Ano, přátelé. Pochopili jste to správně. Žádné vesmírné bitvy se nekonají. Blastery nadále odpočívají v nočních stolcích a Hvězda smrti může klidně spát.
Kniha nabízí dvě zdánlivě nesouvisející dějové linky. Tou hlavní je pátrání agentky FBI Moiry Glaceové po pohřešované dceři svého nadřízeného. Tou druhou je Larry Zanoff se svým nočním vysíláním. Ačkoliv je agentka Glaceová drzá cácorka a v podstatě děsná kráva, která si vaši náklonnost asi nezíská, jsou její eskapády na Terangu hodně zábavné. Pravda, někdy se čtenář pozastaví nad její stupiditou. (Vážně by šla agentka FBI na schůzku do opuštěného skladiště neozbrojená, zvlášť když má dotyčný ve spisu napsáno, že je nebezpečný násilník?) V takových chvílích je vidět, že autor všechno podřizuje zápletce a moc nekouká napravo ani nalevo. Takových případů j v knize víc. Stejně jako několik relativně velkých děr v příběhu. Tedy pokud se nad ním po dočtení knihy trochu zamyslíte.
Larry Zanoff se svou noční show by se mohl na první pohled zdát jen takovou koulí na noze věčně rozlítané Moiřiny dějové linky. U všech androidů z kreativní sekce Newchrome, co může být zábavného na chlápkovi, který sedí ve studiu a pouští do éteru muziku?
Tak za prvé, i Larry řeší svou malou záhadu a vás bude zatraceně zajímat, co se za ní skrývá. Za druhé, ty erotické historky jsou vážně vtipné. A za třetí je tu muzika. Zanoff (stejně jako autor) patří k milovníkům a vyznavačům rocku. Takže obsah jeho playlistu nejenže občas vtipně koresponduje s dějem, ale především obohatí fonotéku mnohého čtenáře. Ostatně právě díky tomu, že má šéf Brokilonu kladný vztah k muzice, je celý playlist uveden na konci knihy. A skutečně je co na Youtube či Spotify hledat. Alespoň pro mě bylo velkou radostí poslouchat pecky, které Larry ze své kouzelné krabičky večer co večer lovil. No komu z vás něco říkají třeba Pavlov’s Dog?
https://open.spotify.com/user/janjemny/playlist/6gP9CZ7Dncw5GWDxzxwekZ?si=dUDcROIDSX6dVmOUtCRXgQ
Takže tu máme svižnou a čtivou detektivku v novém prostředí, a přesto se vším, co máme v knihách Petra Heteši rádi: umělá inteligence, která řídí celé město (klidně by to mohl být Baltimore), androidi, drzá vyšetřovatelka FBI, akce, drogy a překvapivá pointa. K tomu pár vtipných popkulturních odkazů, místy lehce strašidelná atmosféra, větší než malé množství erotiky a především spousta skvělé muziky. Za mě jedna z nejlepších knih, co za poslední čtyři roky Petr Heteša napsal a Brokilon vydal.

Jan Procházka

Hodnocení 89%
Žánr Detektivky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno 2019, Brokilon
1. vydání originálu: 2019
Počet stran 442
Jazyk vydání český
Edice Evropská Space Opera
Autor obálky Lukáš Tuma
Vazba knihy měkká / brožovaná
ISBN 978-80-7456-474-1

 

 

 

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.