UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ponořte se do Řek Londýna a posviťte si Měsícem nad Soho

Ponořte se do Řek Londýna a posviťte si Měsícem nad Soho
10.05.2018

Jan Procházka recenzuje dvě audioknihy z pera Bena Aaronovitche

Peter Grant jako konstábl Londýnské metropolitní policie šlape chodník, potírá zločiny a doufá, že bude jednoho dne přeřazen ke kriminálce. Jeho plány mu však zkříží zjištění, že je schopen vidět duchy a mluvit s nimi. Tak začíná první díl dnes již i mimo Albion populární urban fantasy série Bena Aaronovitche.

V řekách Londýna se Grant stává čarodějnickým učněm a spolu se svým učitelem, záhadným inspektorem, Nightingalem, rozplétá případ brutální vraždy, která odstartovala vlnu násilí v jeho milovaném městě. A ačkoli mu pomáhá jeho kolegyně z policejního sboru, Lesley, život mu ztěžují nejen duchové, ale především „bohové“ a „bohyně“ Londýnských řek a potoků. Grant se tedy musí vypořádat nejen případem, ale zároveň urovnat mocenské spory říčních božstev, což věru není nic jednoduchého.

Když jsem četl Řeky Londýna poprvé, byl jsem trošku zklamán. Tehdy se mi sice hodně líbil nápad s personifikací řek a detektivní zápletka. Ale autorovy historické vsuvky a odbíhání od detektivní zápletky lezlo dost na nervy. Proto jsem byl zvědav, jak budou znít řeky Londýna jako audiokniha.

 Té se ujalo audio vydavatelství Tympanum kde pod režijním dohledem Alexandry Bauerové načetl knihu Tomáš Kobr. Ten pro Tympanum načetl v roce 2014 Mlčení jehňátek.

Tomáš Kobr moudře zvolil pro hlavního hrdinu a vypravěče Petera Granta svůj „civilní“ hlas. To byla skvělá volba, protože nejen že zní Kobrův hlas mladě a ke Grantovi dobře pasuje, ale (a to především) díky tomu získal narátor prostor pro tu spoustu hlasů, které bylo třeba přiřadit k velkému množství postav, které se příběhem proplétají. A já myslím, že se mu to bezezbytku podařilo. Ať už hrubiánský šéfinspektor Seawoll, seržantka Stephanopoulusová, nebo až puberťácky rozjívená Beverley Brooková jsou v jeho podání nezapomenutí. Dokonce (a já si marně lámu hlavu, jak se mu to podařilo) v jeho podání nezní nudně ani ty historické vsuvky a zdlouhavé popisy, které mi v knize tak vadili.

Hudebního doprovodu k audioknize (tedy především skladbám, které oddělují jednotlivé kapitoly) se ujal Mario Buzzi. Absolvent konzervatoře v Kroměříži je skladatelem scénické hudby a věnuje se práci s hudební elektronikou.

Právě jeho avantgardní hudební rukopis je snad jedinou věcí, která mi na Řekách Londýna vadila nejvíce. Poslouchat tu za uši tahající kakofonii zvuků bylo pro mě učiněným utrpením. Druhá kniha Měsíc nad Soho navazuje přesně tam, kde řeky Londýna končí. Zatím co se šéfinspektor Seawol zotavuje z masakru, který se rozpoutal v prvním díle a Grantova kamarádka Lesely tráví rekonvalescenci u svých rodičů na venkově. Musí Peter Grant čelit dalšímu případu. Když začnou v Soho jako na běžícím pásu umírat jazzoví muzikanti, není to jen tak. Navíc se případ jak bývá zvykem, příšerně zamotá a tak Grant musí spojit síly se skeptickou seržantkou Stephanopulusovou. Celý příběh se točí okolo Jazzu a musím říci, že je tak o padesát procent lepší, než předchozí díl. Přibylo akce, ubylo suchopárných urbanisticky historických vsuvek. Grant jakožto syn známého jazzového muzikanta vtipně komentuje celý případ a navíc tu máme úžasnou femme fatale.

Audioknihy se ujal stejný tvůrčí tým jako u Řek Londýna a myslím, že Tomáš Kobr znovu zvládl svou roli narátora dobře. Možná jen femme fatale Simone nemusela znít tak diblíkovsky rozverně.  Hudební doprovod má i zde Mario Buzzi, ale oproti předchozí nahrávce ubylo za uchu nepříjemných hudebních vsuvek a nahradily je jazzové improvizace. Ty sice také úplně nelahodí mému hudebního vkusu, nicméně poslouchají se o něco lépe a hezky doplňují příběh o tom že, „Hudba stejně jako zločin nikdy nespí.“

80%

INFO:
ŘEKY LONDÝNA
Autor: Ben Aaronovitch
Čte: Tomáš Kobr
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 2 mp3 CD | 12 hod 6 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 3.11.2016
 
MĚSÍC NAD SOHO
Autor: Ben Aaronovitch
Čte: Tomáš Kobr
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 1 mp3 CD | 12 hod
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: prosinec 2017
 
- - -
Pro vanili.cz se ponořil Jan ProcházkaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.