UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pohádky čajových skřítků – putování za severním čajem

Pohádky čajových skřítků – putování za severním čajem
20.12.2017

Recenze Barči Vrobelové na novinku z Mytaga

Zbyněk Kučera Holub napsal další knížku pro děti do série Pohádky čajových skřítků. Drobní cestovatelé tentokrát okusí s hlavními hrdiny krutost severu… bez krutosti. S šálkem dobrého čaje s medem si každý může vychutnat dlouhé putování poštou, plavbu na loďce, jízdu na sobovi či let na létajícím koberci.

Putování za severním čajem nás dovede jak jinak než na sever. Dva skřítci Pueřík a Jasmínka se vydávají zachránit svého dědečka Asámka, který popletl prastarý recept a je posléze unesen kouřovým drakem. Po cestě potkávají mnoho dalších postaviček, které se buď k nim přidají, nebo je jen kousek doprovodí. Jejich cílem se v průběhu knížky stane nejen záchrana dědečka, ale i nalezení Trollí rodinky a nového domova pro džinku Džiny.

Nábor mladého čtenářstva
Myslím, že je to hezká knížka pro předčítání pro děti nebo pro malé začínající čtenáře. I když by některým z nich slovo Surströmming mohlo dělat problémy. Velké množství postav by pro děti neměl být problém. Jejich jména jsou od sebe snadno rozeznatelná a stejně tak i charaktery.
I když nejsem cílový čtenář, můžu říct, že knížka má pěkný spád. Není nic, co by tam vyloženě chybělo nebo přebývalo. Ovšem věty typu: „Kolem skřítků se nacházely zvláštní kopce a kopečky, jeden jako druhý, jen velikostí se lišily.“ mi přišli poněkud kostrbaté.
Velmi se mi líbilo, když autor seznámil děti s malou ukázkou ze severské mytologie v podobě Midgardu, duhového mostu a pár dalších světů. Příběh se zdá barevný a veselý se spoustou vedlejších okořeňujících dobrodružství. Velmi příjemný na odpočinutí a ukolébaní několika neposlušných skřítků.

Přisypání roztomilosti?
Poněkud nešťastná volba, byla postava Trollíka. Od strany 29. jsem s touto postavou neměla žádný problém. Bohužel do té doby mi neskutečně vadil a otravoval, a to jenom kvůli jeho jediné vlastnosti. Trollík do té doby šišlal… Dobře, řekněme, že to patří k charakteru a je to důležité pro vývoj postavy a jejích vztahu s ostatními, ovšem v knížce, která je určena malým dětem, mi to nepřijde jako dobrý nápad.
Malé děti, které mají tendenci k šišlání sami o sobě, není potřeba je v tom podporovat. Stačí šišlající děti v reklamách v televizi. Není to ani roztomilé.
I když se později Trollík to r naučí vyslovovat a asi se tak má jednat o nějaké povzbuzení, nemyslím si, že by to mohlo mít tak velký efekt. Navíc je to nejen obtížné na vyslovování pro dospělé, ale natožpak u někoho, kdo se číst teprve učí.
U „Jo, tloll z Tlollechu.“ se mi zamotal jazyk, a to jsem to ani nečetla nahlas.

Chvílemi se bojím, chvílemi obdivuji
Ilustrace Pavly Pajdy Žižkové hezky doplňují to, co se v daném příběhu momentálně odehrává. Upevňuje tak někdy divokou dětskou představivost. Ovšem neomezuje ji.
Některé konkrétní obrázky mi připomínaly kresby z jedné z mojí dětské knížky. A ani ne tak stylem, ale pocitem. Knížka Fimfárum se mi totiž do paměti vryla těmi nejděsivějšími kresbami a jako dítě jsem se jí velmi bála. V této knížce je to půl na půl. Obrázek dívky v rybí konzervě mi připadá roztomilý, ovšem jejím pravým opakem je obrázek bílého soba. Při pohled na něj jsem se musela několikrát nepohodlně ošít (ty oči!).
Moje nejoblíbenější kresba z celé knížky je ta, kde se pasou sobi u chaloupky na kuřích nožkách. Obrázek bez zbytečného (někdy děsivého) detailu. Velmi se mi líbí, jak paní ilustrátorka jen naznačila „vrstvení“ země a vytvořila tak drobný 3D efekt.
 
Člověk si rád zavzpomíná nad úsměvnou jednoduchostí dětských knížek. Rozhodně by nebylo špatné, kdyby některé z nich opravdu fungovaly. Třeba já bych se nechala zabalit do balíku s čajem, na kterém by bylo napsáno HAWAII (+ kapesné).
 
HODNOCENÍ: 3,5/5
Zbyněk Kučera Holub – Pohádky čajových skřítků – Putování za severním čajem
Nakladatelství Mytago
Ilustrace: Pavla Pajda Žižková
Autor obálky: Pavla Pajda Žižková
86 stran, formát

- - - -
Recenzi pro Vanili.cz napsala Barbora Vrobelová
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.