UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pohádka nepohádka o odvážném jinochovi a spadlé hvězdě

Pohádka nepohádka o odvážném jinochovi a spadlé hvězdě
12.07.2021

Hvězdný prach a Matouš Ruml v audioknize z produkce audio vydavatelství Tympanum

Magický příběh z pera Neila Gaimana zná snad každý. A pokud ne díky knize, kterou u nás poprvé vydalo nakladatelství Polaris v roce 2006 v překladu Ladislavy Vojtkové a pak znovu v roce 2018 komiksové nakladatelství CREW v témže překladu, ale navíc s nádhernými ilustracemi Charlese Wesse, tak díky stejnojmennému filmu režiséra Matthew Woughana z roku 2007.

Neslibujte nic, co nemůžete splnit

Zeď. Malá a na první pohled obyčejná vesnice kdesi v Anglii. Tady žije mladý Tristran. Ten je na první pohled stejně obyčejný jako dědina, v níž žije. Jenže jen na první pohled. Tak jako Zeď je obklopena zdí, jež ji odděluje od pohádkové říše Elfie, tak i syn místního vesničana má v sobě kapku té Elfijské krve.  S takovým dědictvím nemůžete prožít život jako obyčejný obchodní příručí. A tak se Tristran záhy vydá na dobrodružnou cestu. Proč?  Protože se zamiloval do nejhezčí dívky ze vsi a ta mu slíbila přízeň, pokud jí přinese hvězdu, kterou spolu viděli padat. Tristran překročí kamennou hradbu za kterou je svět plný dobrodružství, nebezpečí a kouzel. Brzy zjistí, že hvězda má podobu půvabné dívky a že dopravit ji za Zeď nebude vůbec snadné. O nebeský klenot totiž usilují i jiní: královna čarodějnice chce tak získat mládí a krásu, pro sedm mladých lordů je zase klíčem ke královskému trůnu. Pro Tristrana tak začíná boj o vlastní život i o srdce hvězdy.

Hvězda jménem Ruml?

Zatím co film disponuje takovými hvězdami filmového plátna, jako jsou Robert De Niro v roli kapitána vzducholodi Shakespeara a Michelle Pfeiffer, jež skvěle ztvárnila čarodějnici, která pase po hvězdě s urputností divoké vlčice, audiokniha si musela vystačit s jedním jediným hercem. Volba padla na Matouše Rumla. Ten se mi líbil, když načetl třídílnou Prašinu, stejně jako mi jeho ironický tón sedl k audioknize Půl krále. Ovšem nejvíce zazářil v audioknize Nikdykde, v níž perfektně ztvárnil nejen Richarda a Dvířku, ale všechny obyvatele Podlondýna. Svět za hranicemi Zdi není ani zdaleka tak zalidněn jako Podlondýn, a tak by se mohlo zdát, že bude mít narátor mnohem méně práce. V Hvězdném prachu se zase ale objevuje mnohem více ženských postav než ve výše zmíněných knihách. To máme dívku Viktorii, hvězdu Yvaine, Tristranovu matku Unu, Madame Semele a samozřejmě královnu čarodějnici.  No a těch ženských postav je v knize ještě více a popasovat se s nimi nebyla žádná legrace. Možná proto čte Ruml královnu čarodějnici velice podobně, jako Madame Semele a jen ve chvíli kdy ty dvě spolu vedou dialog, poznáte nepatrný rozdíl v jejich hlasech. Tak i Yvaine je zpočátku stejně ukníkaná jako Viktorie (což nepřičítám hrdinčině zlomené noze), a její hlasový projev se stabilizuje do rozumné pozice až časem. Ostatně i všechny ostatní vedlejší ženské postavy znějí tentokrát v Rumlově podání bohužel dost zaměnitelně. Alespoň že u Tristrana si udržel ten mladický a jemně ironický tón a i ostatní mužské postavy načetl opravdu dobře. Ani hudba, pod kterou je podepsán Mario Buzzi mě nijak nezaujala, nicméně nijak zvlášť neruší ani poslech, ani příběh.

Vyplatí se jít za spadlou hvězdou?

Z mého pohledu je Rumlova cesta za spadlou hvězdou jen z poloviny tak dobře načtená jako jeho pouť Podlondýnem. Pokud znáte jen stejnojmenný film, který je oproti knize přeci jen dost jiný. Nebo pokud si chcete připomenout (jako já) to krásné Gaimanovo pohádkově nepohádkové dobrodružství, tak si Hvězdný prach v podání Matouše Rumla užijete, a to i přesto že zas tak moc nezáří. Ti, kdo nejsou fanoušky Neila Gaimana však nejspíš budou poslechem trošku zklamáni. Ačkoli stále patří k tomu lepšímu, co si u nás z fantastiky můžete poslechnout. Navíc je třeba pochválit opravdu povedený cover z pera Martiny Kurkové.

Hodnocení: 83%

Jan Procházka

https://www.tympanum.cz/detail/tbooks-657143-hvezdny-prach

AUTOR

Neil Gaiman

INTERPRET

Matouš Ruml

VYDAVATEL

Tympanum

CELKOVÁ DÉLKA

07:00:00

VYDÁNO

2021



Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.