UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Petra "Dragita" Machová: Draci jsou velké ještěrky

Petra
24.10.2018

Michal Březina potrápil autorku fantasy Dračí město

Petra Dragita Machová v tuto chvíli útočí na pulty knihkupců svým románem Dračí město, vydaného u nakladatelství Host. A to se ví, nemůžeme si ji nechat ujít.
 
Petro, než se vrhneme na tradiční gril otázek, pojďme si ujasnit tu tvou přezdívku Dragita. Upřímně, nedokážeme se v redakci Vanili.cz shodnout, co to znamená. Zatím převládá názor, že se jedná o název rumunské pizzerie. Jsme hodně vedle?
Hmm. Pizzu miluju. Dragita znamená dračice, co dští oheň. Takže ani nejste moc vedle.
 
První texty z Dračího města jsi už tuším před X lety zveřejňovala na portálu Pište povídky. Jaké se ti tam dostalo odezvy.
Překvapivě dobré a nejen u Dračího města. Bavilo mě, jak čtenáři diskutují nad tím, jakým způsobem se bude příběh vyvíjet. Ráda jsem to s nimi rozebírala. Byla to zajímavá zkušenost.
 
Měla jsi potíže udat svůj rukopis?
Zpočátku ano. Neměla jsem sestavenou synopsi ani průvodní dopis. Posílala jsem ukázky z knihy a čekala. Někdy i půl roku, rok. Ale jsem za tu zkušenost ráda. Dračí město zakotvilo v Hostu a nic lepšího jsem si nemohla přát.
 
Internetem už kolují první reakce na Dračí město, někteří si tvou knihu nemůžou vynachválit, jiní jsou dosti příkrými kritiky. Co ty na to?
Zachovávám klid a věřím, že si Dračí město najde cestu.
 
Tvoje hrdinka se jmenuje Jana Jahodová. Bez urážky, ale to jméno mi pro hrdinku přijde trochu legrační a tak si říkám, jestli je v knize prostor pro humor. Je?
Myslím si, že Jahodová je krásné a neobvyklé jméno. Proto jsem ho zvolila.
Podle mě se v příběhu najdou úsměvné situace a narážky, ale čistě humorná fantasy to není.
 
Prý už připravuješ pokračování. Jedeš na vlastní pěst, nebo to máš už posichrované u Jirky Štěpána z Hostu?
Moje zásoba zeleného Gun Powderu se už stihla vypařit, jak pracuji na dvojce Dračího města. Nehodlám však měnit stáj, u Hostu se mi líbí. Zatím nemáme přesné datum, ale pokračování by mělo vyjít v roce 2019.
 
Nedá mi to a musím se zeptat na draky. Prozradíš nám něco o nich? Nějaké trauma z dětství, nebo jiná sociální fixace?
Draci jsou vlastně velké ještěrky, které oponenta sežehnou plamenem. (Asi se ve mně skrývá pyroman.) A hlavně létají. Fascinovalo mě už od dětství, kdy jsem sedávala v okně, v prvním patře…
 
Kdybys nepsala, jakému koníčku by ses věnovala?
Kreslila bych.
 
Tvůj nejoblíbenější fantasy seriál?
Teen Wolf. Každá série ukazuje jinou mytologii, což mě nadchlo.
 
Nejoblíbenější dovolenková destinace? Brno?
Příroda… les… potůčky…
 
Tento úkol je pro všechny stejný. Taková hra. Můžeš mi to totiž teď vrátit a dát mi fakt hnusnou otázku...
Kdypak bude další kniha?
 
Už se to blíží, ale pořád mě od toho zdržují problémy se světovým mírem atd., znáš to, ne? Dobře, tak dál – jak dlouho jsi to Dračí město vlastně dávala dohromady?
Dračí město je můj nejdelší projekt. V roce 2006 šel příběh poprvé na papír. V roce 2011 byl hotový a pak už jen úpravy. Hodně času zabralo i rozšířit celý svět okolo knihy. Dračí město nabízí zatím letmý náhled do ještěří společnosti.
 
A jak probíhal křest knihy? Nervozita?
Lidi byli skvělí, takže jsem si křest v Brně i v Praze užila.
 
Díky za odpovědi, ale mám tu pro tebe ještě něco. Příště vyjde rozhovor se spisovatelem Otomarem Dvořákem a po tobě chci, aby ses dotyčného sama na něco zeptala. Jedná se o jakousi štafetu.
-Jaký máte postoj k drakům?
 
Díky, předám. V rámci této štafety jsem minule zpovídal spisovatele Honzu Vojtíška, a ten se tě ptá na toto: Co si myslíš o přeskakování z ich do er formy v rámci jednolitého textu? Nemyslím v rámci postav nebo kapitol, ale třeba když je povídka vyprávěna v ich formě a uprostřed nebo na konci je např. odstavec v er formě...
Může to být matoucí, ale četla jsem Pána Ledové zahrady, kde se střídají obě formy v rámci jedné postavy. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla. Ale osobně se tomu vyhýbám.
 
A konečně poslední otázka. Ta je tradiční. Jakým vzkazem na závěr bys oblažila spoře oděné čtenáře e-magazínu Vanili.cz?
Vezměte si aspoň šál, ať vám nejsou vidět šupiny.

- - -
Dragitu uchvátil dračí spár Michal BřezinaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.