UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Petr Boček: Mízožravci - Silný příběh o přátelství a vzpomínkách v horrorovém hávu

Petr Boček: Mízožravci - Silný příběh o přátelství a vzpomínkách v horrorovém hávu
10.12.2019

Mízožravci jsou napínavý a dojemný příběh o síle opravdového přátelství, čestnosti, závislosti, vůli, strachu a hlavně vzpomínání, příběh zelený jako zašlé linoleum prastaré páchnoucí kliniky…

Vymyslet originální námět na horror není dnes už vůbec jednoduché. Kdo čte rád děsivé příběhy, a přitom nebyl odchován v černých křídlech Cthulhu či četných horrorech od Kinga, má zřejmě na čtenářském kontě moře dalších autorů od Barkera k Linqvistovi… Je z čeho vybírat, a to i v českých vodách. Petrovi Bočkovi se i přes to podařilo překvapit. Autor je známý především svými povídkami, a to nejen horrorovými, ale i humoristickými. Jeho zkušenosti z pedagogií, archivářstvím a dalšími činnostmi se velmi pozitivně promítly do většiny jeho tvorby. A jeho druhý román (za první by se dala v měřítkách současných publikovaných knih označit i novela Hrobořadí) není výjimkou.

Mízožravci vypráví příběh Martina a Přemka, které už od dětství pojí věrné přátelství a tragické zážitky. Jak se Martin vrací do rodného města, aby uložil ostatky (v pořadí už několikátého) zemřelého rodinného příslušníka, začínají se mu jitřit vzpomínky, i ty dosud nejskrytější.  Zdá se, že právě ty nakonec donutí oba hrdiny postavit se jak svým traumatům, tak i zrůdným lidem, kteří se podepsali na jejich duších, a kteří neustále čekají na dokonání svého díla.

Příběh v popisu devastování důvěřivých i bojácných dětských duší připomíná Spáče Lorenze Carcatery, jen si za (ne zcela) smyšlené předměstí v USA let šedesátých užijeme městečko české z doby komunistické. Boček se politických aspektů dotýká pouze okrajově, a stejně jako Carcatera danou dobu dokonale vystihuje dětskýma očima, kde nechybí ani první drogové opojení či první láska. Na místo nápravného zařízení pro chlapce však máme v Mízožravcích vedení města a jistého spolku, a samozřejmě se – jak už je u Petra Bočka zvykem – objevuje dominantní nadpřirozený prvek. Právě ten je dalším silným aspektem knihy. Autor nás provádí fantaskním, horrorovým a originálním světem posvátného Háje, kde narůstá zlo, jehož hybnou silou zůstávají zase lidé. Vyprávěcí styl v těchto místech může připomenout některé fantastické knihy Otomara Dvořáka. Stejně jako zmíněný autor i Boček má vynikající stylistiku a bohatou slovní zásobu vyhýbající se vulgarizmům, což u horrorových knih nebývá úplně zvykem. Za polovinou knihy může čtení trochu ztratit drajv – pro to, že přelévání časových rovin a pohledů postav postrádá nějaký pevnější řád, a naši hrdinové zbytečně otálejí s hlavní akcí. Je nutné se soustředit na vše sdělované. Nejde o oddychovou literaturu plnou masakrů a sexu (ne, že by se tu brutální a erotické scény neodehrály vůbec). Autor zkrátka zbytečně netlačí na pilu (až na tu motorovou…).

Ke konci se z románu stává horror se vším všudy, děj dostává perfektní spád a čtenář může hltat stránku za stránkou, bát se, jak to s hrdiny dopadne. A komu by ani závěr nebyl dost, může si dočíst přídavek v podobě jednoho z dalších možných konců. Mízožravci jsou především napínavý a dojemný příběh o síle opravdového přátelství, čestnosti, závislosti, vůli, strachu a hlavně vzpomínání, příběh zelený jako zašlé linoleum prastaré páchnoucí kliniky… Pomyslnou třešničkou na dortu budiž i perfektně sedící obálka Michala Březiny a formát odolného paperbacku.

Hodnocení: 85%

Kristina Haidingerová

Knihu lze zakoupit na e-shopech, u knihkupců, nebo u nakladatele na: https://www.goldendog.cz/produkt/mizozravci/

Žánr: Horror, Dobrodružné

Vydáno: 2019, Golden Dog

Vazba knihy: paperback

ISBN: 978-80-88067-13-9
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.