UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pětice skvělých českých narátorů na návštěvě u Howarda Phillipse Lovecrafta!

Pětice skvělých českých narátorů na návštěvě u Howarda Phillipse Lovecrafta!
10.12.2020

Recenze audioknih V horách šílenství a Hrůza v Dunwichi a jiné příběhy z produkce audio vydavatelství Tympanum.

„Z temných hlubin vesmíru Cthulhu volá posilu:
šupinaté bestie na bezbožné orgie.
Hlava samá chapadla, pod tím silná kusadla
ve strašlivém šepotu znějí slova komplotu.“

Americký autor hororů, fantasy a scifi příběhů a také básník Howard Phillis Lovecraft se stal jedním z nejvlivnějších hororových autorů 20.století. Od roku 1923 kdy mu v časopise Weird Tales vyšla první povídka, psal a publikoval především povídky a novely. Z nich se pak nejvíce proslavila volně propojená série hororových příběhů o mýtu Cthulhu. Ostatně tito podivní temní vetřelečtí bozi zakotvili v popkultuře natolik, že se s nimi, v té či oné formě setkal snad každý. Já zmíním jen film Call of Cthulhu z roku 2005, stejnojmennou instrumentálku kapely Metallica z alba Ride The Righting, nebo počítačovou adventuru Call of Thulhu: Dark Corners of the Earth vydanou roku 2006.  Fenomén jménem Lovecraft se nevyhnul ani naší domácí hudební scéně, a to především díky stejnojmenné písni black metalové skupiny Master’s Hammer jejíž text je i součástí této recenze. U nás se však Lovecraftovo dílo stalo populárním především díky nakladatelstvím Argo a Carcosa a samozřejmě díky Sebraným spisům z nakladatelství Plus, jež je součástí Albatrosu.

Dojde strychnin, dojde nafta
otevři si Lovecrafta
jenž ctí Necronomicon
pekelný když bije zvon.“

Přestože některé Lovecraftovy povídky vyšly v audio podobě již v roce 2014 pod hlavičkou Audioberg, šlo spíše o nesmělé pokusy zprostředkovat alespoň něco málo z autorova díla domácím posluchačům. Opravdový průlom se povedl až letos audio vydavatelství Tympanum. A to hned dvěma tituly…

Audioknihu V horách šílenství načetl Jan Vondráček. Tato novela vyšla v knižní podobě v nakladatelství Carcosa v překladu Milana Žáčka.

Příběh polární vědecké výpravy složené ze skupiny čtyř univerzitních profesorů, několika studentů a technického personálu mířící do dosud neprobádaných končin Antarktidy je vlastně deníkovým záznamem a jakýmsi odkazem jednoho z nich. Přestože primárním cílem skupiny bylo získat v horských pásmech geologické hlubinné vzorky, jejich nálezy nejsou zdaleka jen o horninách. Poté co se jedna část skupiny vydá na letecký průzkum sopečného pohoří, dojde v náhlé sněhové bouři ke ztrátě kontaktu s průzkumníky. Že se zbytek týmu rozhodne po ztracené výpravě pátrat, je nasnadě. Nikdo z nich však netuší, že v horách i pod nimi naleznou zbytky neznámé inteligence, jejíž znovuvzkříšení by mohlo zničit svět.

Spojení perfektního přednesu držitele Ceny Alfréda Radoka – herce Jana Vondráčka, takřka mystické, znepokojivé hudby a Lovectraftova textu dělá z poslechu knihy opravdu silný zážitek. Vondráček má cit pro drama, dokáže skvěle vystihnout strach a beznaděj hrdinů. Zároveň nemá problém utáhnout i popisné pasáže, kterých je především v druhé části novely hodně. Ostatně Lovecraftův archaický styl je dobře znám, a to, že je třeba se na poslech pořádně soustředit, by mělo být každému posluchači jasné.

„Invaze hrdlořezů obalených do slizu
v mimozemském koloritu paralelní realitu
chtějí nám zde nastolit, do slizu nás obalit
napěchovat do škatule, do vesmíru vystřelit.“

Zatím co audio kniha V horách šílenství obsahuje jen jeden text, Hrůza v Dunwichi a jiné povídky (jak již název napovídá je docela jiný šálek čaje.

Tato nahrávka obsahuje sedm povídek, které vyšly ve sbírkách Zjevení Cthulhu – nakladatelství Carcosa, překlad Milan žáček a Hemživý chaos – nakladatelství Argo, překlad Milan Žáček.

V povídce Dagon  se Otakar Brousek jako uprchlík z válečného zajetí zmítaný mořskou bouří a deliriem stane svědkem něčeho, co ho přivede na okraj šílenství. Je to prastaré pohanské božstvo, nebo jen výplod trosečníkovy fantazie? Brouskův dýchavičný a lehce zastřený hlas dodává tomuto krátkému ale děsivému příběhu tu správnou atmosféru.

Povídka Pod pyramidami, kterou prý Lovecraft napsal pro iluzionistu Harryho Houdiniho, pod jehož jménem byla také vydána. Nebyl by to však Lovecraft, kdyby jeho hrdina při útěku z podzemí nenarazil na tajemný kult uctívající prastaré božstvo. Kultivovaný a jemně ironicky znějící hlas Jana Vondráčka se k příběhu slavného eskapisty uvězněného proradnými Egypťany v podzemí nedaleko slavné sfingy náramně hodí. Spolu s exotickými tóny dechových nástrojů, připomínajícími hudbu pouštních národů, jsou příjemným odlehčením v sérii veskrze temných příběhů.

Milovaní mrtví jsou pro mě pomyslným vrcholem celé audioknihy. Tato povídka vyděsila i autorova vydavatele. Jde o příběh muže, který je natolik posedlý smrtí a láskou k mrtvým, že se stane nejen zaměstnancem pohřebního ústavu, ale také vrahem. Lukáš Hlavica vypráví příběh s takovým nadšením a entuziasmem, že jsem mu toho maniaka posedlého mrtvolami stoprocentně věřil.

Hrůza v Dunwichi. Popravdě si nejsem jist, proč vydavatel vybral právě tuto rozvleklou a ne moc dobře hodnocenou povídku. Snad proto, že jako jedna z mála Lovecraftových povídek obsahuje náznak dialogů, nebo pro u autora zcela výjimečný popis vzdoru lidstva vůči prastarým hrůzám? Kdo ví. Mě se ale povídka líbila, a to především díky přednesu Lukáše Hlavici. V jeho podání je záhada tajemného statku a jeho podivných majitelů rozhodně zábavnější než její literární předloha.

Slavnost je další z typických Lovecraftových povídek. Prastarý kult, sestup do podzemí, tajemná atmosféra a poselství o tom, že Vánoce nemusí být jenom setkání u stromečku a kapr na modro. Aleš Procházka se role vypravěče a zároveň hrdiny, kterému se příčí naplnit rodinnou tradici, zhostil dobře a nemám mu co vyknut.

Yigova kletba je povídkou, ze které by byl jistě nadšený slavný Indiana Jones, neboť právě zde se poprvé objevuje titulní hadí božstvo. Příběh se odehrává v 19. století v Oklahomě a vypráví o manželském páru, který zakládá svou farmu na území indiánského kmene. Když však žena utluče holí klubko chřestýších mláďat, přivolá na sebe a svého muže kletbu hadího božstva Yig. Jiří Schwarz pojal příběh veskrze civilně, přesto neváhá popsat všechny nechutnosti, které nebohé farmáře postihnou, barvitě a s příslušným dramatickým přednesem. Vhodně zvolená hudba pak dokresluje atmosféru amerického venkova.

Hluchý, němý a slepý je poslední povídkou a zároveň návratem Otakara Brouska do narátorské židle. Příběh zmrzačeného válečného veterána, který zbaven sluchu, hlasu i zraku čelí v opuštěném domě hrůzám z bažin anebo hrůzám vlastní mysli, napsal Lovecraft společně s C.M.Eddy Jr. Oproti první povídce je zde Brouskův přednes spíše civilní. Přesto dokáže vtáhnout.

„Lidstva dny jsou sečtené coby rasy bezcenné
noví páni z Yuggothu k vládě jeví ochotu,
namíchaj nám do infuse transkosmickou dobrotu
pak deset tisíc kilovoltů
zapojejí do plotu.“

Hrůza v Dunwichi sice není výběrem těch nejlepších Lovecraftových povídek, přesto (anebo právě proto) ukazuje různé tváře jeho tvorby. Díky výběru kvalitních narátorů a relativně přívětivé stopáži jednotlivých povídek neklade tak velké nároky na posluchačovu pozornost jako audiokniha V horách šílenství. Ale spolu s ní je zajímavým, zábavným pohledem do Lovectaftovy tvorby. Tleskám režiséru Pavlu Kadlecovi a týmu Tympanum za povedený počin.

Aeony a myriády let
mozky letí na výlet
fantasie zavře klec
v bílém plášti zřízenec.“

Hodnocení: V horách šílenství 85%

Hrůza v Dunwichi a jiné povídky 88%

Jan Procházka

V horách šílenství (audiokniha)

Formát:digitální

https://tympanum.cz/detail/tbooks-624970-v-horach-silenstvi

Hrůza v Dunwichi a jiné povídky (audiokniha)

Formát:digitální

https://tympanum.cz/detail/tbooks-626408-hruza-v-dunwichi-a-jine-pribehy

 

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.