UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

PÁTEČNÍ NOC BUDE NOCÍ VĚDCŮ

PÁTEČNÍ NOC BUDE NOCÍ VĚDCŮ
04.10.2017

První pátek v říjnu bude v Česku ve znamení mobility. Nevynecháme však ani problematiku samotné cesty do vesmíru.

První pátek v říjnu bude v Česku ve znamení mobility.

Ta je totiž ústředním tématem letošní Noci vědců, která se opět uskuteční na desítkách míst po celé republice.

Vysoká škola chemickotechnologická představí například vodíkový autobus, autíčka na vodík nebo pokusy s vodíkem jakožto zdrojem energie. „Budeme mít i novinku: vodíkový záložní zdroj Powerbox. To je takový přenosný kufřík sloužící jako zdroj elektrické energie, který vypadá tak trochu jako pomůcka Jamese Bonda,“ láká za organizátory z VŠCHT Drahomír Čadek.

V plzeňském Techmania Science Center zase strojní fakulta Západočeské univerzity představí elektromobil, elektřinou poháněné motorky nebo koloběžky nebo třeba ekologické městské autobusy projektu Zeeus. Na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně bude k vidění automobil schopný komunikovat kdekoli na světě. Návštěvníci si tu také vyzkoušejí pocity vozíčkářů při rehabilitaci ve vertikalizátoru nebo si zatančí na tlakové plošině, která vizualizuje nášlap bosé nohy. Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové připravila přednášku o cestování po Evropě v pravěku a Národní zemědělské muzeum v Praze zve na promítání unikátních dokumentárních filmů o rekonstrukci tradiční voroplavby a o cestě českých konstruktérů, která vedla až k sestrojení prototypu kombajnu. V Ostravě si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci strojvedoucího, vydají se za nářečími z Moravy do Čech anebo mohou filozofovat o tom, kde bydlela Maryčka Magdónova.

Noc vědců startuje vesměs v 17 hodin a končí před půlnocí. Konkrétní program včetně časů uvádějí jednotliví partneři a spoluorganizátoři na www.noc-vedcu.cz.

V loňském roce Noc vědců přilákala téměř 47 tisíc návštěvníků všeho věku. Na gymnáziu ve Slaném akci korunovali českým rekordem o největší pingpongové dělo.

Hlavním mediálním partnerem Noci vědců2017je Česká televize,mediálními partnery pak Český rozhlas Plus a Český rozhlas – Rádio Junior. Letos je jejím národním koordinátorem naposledy plzeňské Techmania Science Center. Příští rok převezme štafetu Ostravská univerzita.

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.